Lidé si hledají druhou práci
Kvůli rostoucím životním nákladům každý čtvrtý Čech zvažuje, že si ke svému zaměstnání přibere druhou práci. Bezmála 75 procent aktivních lidí už nepovažuje v současné době svůj příjem za dostatečný. Vyplývá to z průzkumu společnosti Tymbe.
V rodinné kase Češi nejčastěji postrádají tři až osm tisíc korun měsíčně, a tak zvažují, že si vylepšení svého standardu zajistí přivýdělkem. „Musel jsem si sehnat brigádu, vedla mě k tomu současná situace,“ přiznal Matyáš. Brigádu si našel u dopravního podniku v Českých Budějovicích. „Jezdím autobusem,“ upřesnil.
Čas úspor je tady. Úřady nařizují zaměstnancům, jak nastavit radiátor nebo kdy větrat
Léto je teprve v půlce, ale úřady po celém Česku už vymýšlí strategii, jak v kancelářích přečkat tuhou zimu. Vznikají i několikastránkové manuály, jak například nastavit radiátory, čím svítit nebo kdy větrat. Důvod je jasný, jsou to rekordně drahé energie. Opatření, jak ušetřit, se ale liší úřad od úřadu.
Kdo už má hlavní pracovní poměr, je pro něj výhodnější přivýdělek na dohodu o provedení práce, a to maximálně 300 odpracovaných hodin ročně do 10 tisíc korun měsíčně. „Firmě díky tomu odpadají náklady, které vznikají u pracovního poměru, a to je například dovolená, státní svátky a další zákonné příplatky,“ uvedl obchodní ředitel Index Nosluš Jindřich Hodek.
„Platíte jenom daň z příjmu, která je 15 procent. A neplatí se z toho sociální a zdravotní pojištění, takže ušetříte vy i zaměstnavatel. Pokud výdělek přesáhne 10 tisíc měsíčně, je na zvážení dohoda o pracovní činnosti,“ vysvětlil daňový poradce Jan Bonaventura. Ta se sjednává na 20 hodin týdně a nesmí být delší než 52 týdnů. Pokud výdělek přesáhne 3 500 tisíce korun, odvádí se sociální a zdravotní pojištění.
Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek
Možností jsou i zkrácené úvazky. V Česku tvoří jen šest procent z celkové zaměstnanosti, přitom průměr EU se pohybuje kolem 17,5 procent. „Zaměstnavatelé na nějaké kratší brigády nebudou ochotní uzavírat zkrácený pracovní poměr,“ doplnil Bonaventura.
„Jednou z možností, na které se zapomíná, je přivydělat si v rámci takzvaných ostatních příjmů a tam je dle zákona limit 30 tisíc ročně,“ sdělil Bonaventura. Pokud tedy soused sousedovi vypomůže se dřevem nebo s hlídáním dětí a odměna bude do 30 tisíc ročně, není nutná smlouva ani se neplatí daně. Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek.