Každý čtvrtý Čech uvažuje o druhé práci. Jaká forma přivýdělku se vyplatí nejvíce?

Bankovky v peněžence, ilustrační snímek

Lidé si hledají druhou práci

Kvůli rostoucím životním nákladům každý čtvrtý Čech zvažuje, že si ke svému zaměstnání přibere druhou práci. Bezmála 75 procent aktivních lidí už nepovažuje v současné době svůj příjem za dostatečný. Vyplývá to z průzkumu společnosti Tymbe.

V rodinné kase Češi nejčastěji postrádají tři až osm tisíc korun měsíčně, a tak zvažují, že si vylepšení svého standardu zajistí přivýdělkem. „Musel jsem si sehnat brigádu, vedla mě k tomu současná situace,“ přiznal Matyáš. Brigádu si našel u dopravního podniku v Českých Budějovicích. „Jezdím autobusem,“ upřesnil.

Kdo už má hlavní pracovní poměr, je pro něj výhodnější přivýdělek na dohodu o provedení práce, a to maximálně 300 odpracovaných hodin ročně do 10 tisíc korun měsíčně. „Firmě díky tomu odpadají náklady, které vznikají u pracovního poměru, a to je například dovolená, státní svátky a další zákonné příplatky,“ uvedl obchodní ředitel Index Nosluš Jindřich Hodek.

„Platíte jenom daň z příjmu, která je 15 procent. A neplatí se z toho sociální a zdravotní pojištění, takže ušetříte vy i zaměstnavatel. Pokud výdělek přesáhne 10 tisíc měsíčně, je na zvážení dohoda o pracovní činnosti,“ vysvětlil daňový poradce Jan Bonaventura. Ta se sjednává na 20 hodin týdně a nesmí být delší než 52 týdnů. Pokud výdělek přesáhne 3 500 tisíce korun, odvádí se sociální a zdravotní pojištění.

Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek

Možností jsou i zkrácené úvazky. V Česku tvoří jen šest procent z celkové zaměstnanosti, přitom průměr EU se pohybuje kolem 17,5 procent. „Zaměstnavatelé na nějaké kratší brigády nebudou ochotní uzavírat zkrácený pracovní poměr,“ doplnil Bonaventura.

„Jednou z možností, na které se zapomíná, je přivydělat si v rámci takzvaných ostatních příjmů a tam je dle zákona limit 30 tisíc ročně,“ sdělil Bonaventura. Pokud tedy soused sousedovi vypomůže se dřevem nebo s hlídáním dětí a odměna bude do 30 tisíc ročně, není nutná smlouva ani se neplatí daně. Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek.

Tagy: