Každý čtvrtý Čech uvažuje o druhé práci. Jaká forma přivýdělku se vyplatí nejvíce?

Kvůli rostoucím životním nákladům každý čtvrtý Čech zvažuje, že si ke svému zaměstnání přibere druhou práci. Bezmála 75 procent aktivních lidí už nepovažuje v současné době svůj příjem za dostatečný. Vyplývá to z průzkumu společnosti Tymbe.

V rodinné kase Češi nejčastěji postrádají tři až osm tisíc korun měsíčně, a tak zvažují, že si vylepšení svého standardu zajistí přivýdělkem. „Musel jsem si sehnat brigádu, vedla mě k tomu současná situace,“ přiznal Matyáš. Brigádu si našel u dopravního podniku v Českých Budějovicích. „Jezdím autobusem,“ upřesnil.

Kdo už má hlavní pracovní poměr, je pro něj výhodnější přivýdělek na dohodu o provedení práce, a to maximálně 300 odpracovaných hodin ročně do 10 tisíc korun měsíčně. „Firmě díky tomu odpadají náklady, které vznikají u pracovního poměru, a to je například dovolená, státní svátky a další zákonné příplatky,“ uvedl obchodní ředitel Index Nosluš Jindřich Hodek.

„Platíte jenom daň z příjmu, která je 15 procent. A neplatí se z toho sociální a zdravotní pojištění, takže ušetříte vy i zaměstnavatel. Pokud výdělek přesáhne 10 tisíc měsíčně, je na zvážení dohoda o pracovní činnosti,“ vysvětlil daňový poradce Jan Bonaventura. Ta se sjednává na 20 hodin týdně a nesmí být delší než 52 týdnů. Pokud výdělek přesáhne 3 500 tisíce korun, odvádí se sociální a zdravotní pojištění.

Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek

Možností jsou i zkrácené úvazky. V Česku tvoří jen šest procent z celkové zaměstnanosti, přitom průměr EU se pohybuje kolem 17,5 procent. „Zaměstnavatelé na nějaké kratší brigády nebudou ochotní uzavírat zkrácený pracovní poměr,“ doplnil Bonaventura.

„Jednou z možností, na které se zapomíná, je přivydělat si v rámci takzvaných ostatních příjmů a tam je dle zákona limit 30 tisíc ročně,“ sdělil Bonaventura. Pokud tedy soused sousedovi vypomůže se dřevem nebo s hlídáním dětí a odměna bude do 30 tisíc ročně, není nutná smlouva ani se neplatí daně. Podmínkou je, že jde o příležitostný výdělek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:32

Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

20:31

Tranzit ropy do ČR ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

19:53

Vůdci Nočních vlků na Slovensku hrozí zmrazení majetku

18:52

Ruská ekonomika kvůli sankcím ve druhém čtvrtletí klesla o čtyři procenta

Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti

Čerstvá informace, že na expremiéra Andreje Babiše (ANO) si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, jeho sílu nijak neohrozí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl marketingový expert Jakub Horák. Podle něj totiž Babišovi voliči nemají dostatečné rozlišovací schopnosti na to, aby kauzu pochopili. Jeho odpůrci zároveň nevnímají offshorové společnosti, přes jednu z nichž měl Babiš nemovitosti koupit, jako něco špatného.

Spisovatel Rushdie byl pobodán. Islamisté mu kvůli jeho Satanským veršům vyhrožují smrtí

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl ve čtvrtek napaden při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu. Rusové přišli o sklad zbraní i vojáky

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. Volodymyr Zelenskyj slíbil Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.

Domácí zpravodajství

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Mlejnka v souvislosti s kauzou Dozimetr neprověřujeme, tvrdí GIBS

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.