Drahotu můžete nechat za hranicemi. Ekonom radí, jak v Polsku ušetřit stokoruny za nákup

Snížení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní na potraviny a pohonné hmoty Polsko zavedlo již na začátku letošního února. Opatřením tamní vláda reagovala na dramatický růst cen. Daňové „prázdniny“ měly sice k 1. srpnu skončit, kabinet Mateusze Morawieckého ale v pátek rozhodl, že je prodlouží až do konce letošního roku.

Polské příhraničí se stalo díky takzvaným antiinflačním štítům velmi atraktivním pro české obyvatelstvo, které se tam začalo ve větší míře vypravovat za lacinými nákupy. V jejich hledáčku byly zejména potraviny a tankování u čerpacích stanic. A nákupní „orgie“ Čechů zřejmě budou pokračovat i po 1. srpnu, jelikož polská vláda prodloužila dočasná snížení DPH a spotřebních daní u potravina i pohonných hmot.

„Čechům se tak vyplatí cestovat do Polska za nákupy po celý zbytek letošního roku. Této možnosti nyní využívají zejména Češi z příhraničí. Mohou totiž ušetřit opravdu citelně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Úspora až 800 korun

Podle něho je možní při nákupu 25 vybraných položek obsahujících pečivo, maso, mléčné výrobky, nápoje a některé druhy drogistického zboží ušetřit v přepočtu vyšší stovky korun. „V polském městě Bogatynia hned za českými hranicemi vyjde toto zboží nyní v prodejně Lidl v přepočtu na 838 korun. V severočeském Frýdlantu, v tamním Lidlu, přitom ten samý nákup stojí hned 1 181 korun: Autem lze z Frýdlantu do Bogatynie dojet za 14 minut,“ vypočetl Kovanda.

Tím ale úspora nekončí. Pokud už se někdo do Bogatynie vypraví, měl by podle Kovandy využít také příležitost k natankování polských pohonných hmot. „Zatímco třeba litr benzínu vyjde v průměru v Česku podle aktuálních dat Evropské komise na 46,20 koruny, v Polsku je to 7,30 zlotého, což je v přepočtu dle nynějšího kursu 37,90 koruny. Našinec tedy může tankováním v Polsku místo Česka ušetřit 8,30 koruny za každý natankovaný litr. Při natankování plné nádrže třeba takové octavie Čech tudíž ušetří až bezmála 460 korun oproti situaci, kdy by pořídil benzín na území Česka,“ dodal Kovanda.

Sečteno, podtrženo, výjezd do Polska za nákupem potravin a za natankováním ušetří Čechům žijícím v sousedství až zhruba 800 korun v porovnání se situací, kdy by ty samé věci pořídil na českém území. „A bude to tak do konce roku,“ uzavřel Lukáš Kovanda.

Tagy: