Jeďte radši na kole. Na autech budou upozornění jako u cigaret, výrobci se bouří

Venkov není Paříž. Výrobci automobilů se ostře vymezili vůči regulaci reklamy na auta, která má ve Francii začít platit od března. Automobilky do ní budou muset přidávat doporučení, aby lidé zvážili cestu na kole nebo pěšky. Nad nařízením se podivil například šéf francouzské pobočky Fordu.

„Je to skutečný paradox, že se vůči autům vymezuje vláda země, kde fungují tři tradiční národní výrobci vozidel,“ řekl britskému listu Financial Times Louis-Carl Vignon, šéf francouzské pobočky americké automobilky Ford. Vignon uvedl, že opatření odrážejí „sociální rozkol“ mezi politiky u moci a těmi, kteří žijí mimo Paříž.

O co jde? Od března bude ve Francii platit povinnost přidávat do reklamních sdělení, jež propagují automobily, také upozornění či doporučení podobná těm, která se povinně přidávají na krabičky s cigaretami. Výrobci aut tedy kromě svého produktu budou muset propagovat také jízdu na kole nebo chození pěšky.

A co lidé z venkova?

V reklamě se tedy bude muset objevit například „na kratší vzdálenosti jeďte na kole nebo jděte pěšky, pokud je to možné“, případně „zvažte sdílení aut“ nebo „pro vaše denní cesty zvolte jízdu veřejnou dopravou“.

„V Paříži nepochybně alternativní způsoby dopravy jsou. Ale co mají dělat lidé, kteří žijí například v Creuse?“ zeptal se řečnicky Louis-Carl Vignon. Připomněl tak francouzský departement, který se nachází v regionu Nová Akvitánie asi 200 kilometrů západně od Lyonu. Hustota zalidnění je zde asi 22 obyvatel na kilometr čtvereční, což je asi tisíckrát méně než v Paříži a skoro pětkrát méně než francouzský průměr.

Proti regulaci se ohradil také Pierre Chasseray, mluvčí spotřebitelského sdružení, které si říká 40 milionů uživatelů automobilů. Zákon pro regulaci reklamy označil za směšný a považuje jej pouze za způsob, jak „neustále ukazovat prstem na řidiče“. Přitom mimo velká města lidé na vůz spoléhají při dopravě do práce nebo dětí do školy. „Nemyslím si, že to někomu zabrání v tom, aby si na cestu vzal auto,“ řekl listu Financial Times.

Týká se i elektromobilů

Generální ředitel Renaultu Luca de Meo pak zmínil, že automobilka chce najít kompromis v tom, jak výrazná varování před použitím aut mají být. Podle schválených regulí by například u reklamy v tištěné podobě zabírala téměř půl stránky. Regulace by ovšem top manažerům neměla způsobovat každodenní bolehlav.

Podle Francoise Roudiera z asociace výrobců automobilů PFA je zase trochu zvláštní, že automobilky mají v reklamách odrazovat rovněž od nákupu elektromobilů, které ovzduší znečišťují podstatně méně než vozy s konvenčními motory. „Auto není hamburger, a lidé tak o jeho koupi přemýšlejí dlouho a usilovně,“ řekl britskému deníku.

Regulaci reklamy naopak hájí poslanec Zelených Matthieu Orphelin, podle něhož „jde o mírnější formu regulace“, než jakou by si dovedl představit. Nová sdělení, jež mají v reklamách zaznívat, se jen připojí k těm, která už výrobci uvádět musí. Jedná se například o informace o emisích CO2.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.