Pasivitou nejvíc zchudneme, spořící účty už nestačí. Ekonomové radí, jak chránit úspory

Většinu domácností trápí nejen rostoucí ceny v obchodech, ale také požírání úspor inflací. Peníze totiž na standardních účtech ztrácejí reálnou hodnotu. Při ušetřených 100 tisících korun tak lidé přijdou za dva roky s očekávanou inflací zhruba o 22 tisíc korun. Ekonomové radí, aby lidé investovali například do nemovitostí nebo zkusili trh s dluhopisy.

Vysoká inflace, která v červnu vystoupala na 17,2 procenta, komplikuje život většiny lidí. Ceny rostou v obchodech s potravinami, s oblečením a dalším zbožím. Růst spotřebitelských cen se ale negativně promítá i do úspor, které nejsou adekvátně úročeny. Pokud tedy někdo sedí na penězích a dále je neinvestuje, o nemalou část svou nečinností přijde.

Česká národní banka (ČNB) predikuje, že inflace letos dosáhne v průměru 16,5 procenta. V příštím roce by ceny měly růst v průměru o 9,5 procenta. Zatím se ale centrální banka ve svých plánech do reality příliš netrefovala. Ještě v listopadu očekávala letošní průměrnou inflaci ve výši 5,6 procenta, v únoru už předpovídala 8,5 procenta a na jaře už 13,1 procenta.

Ekonomové proto radí, aby se lidé začali o své uspořené peníze starat. Zároveň ale upozorňují, že jakákoliv investice přináší jistou míru rizika. „Žádná bezpečná ochrana úspor, která zajistí pevné zhodnocení vkladu kolem 20 procent ročně, tedy tam, kam až zamíří inflace, nyní neexistuje. Pokud tuto skutečnost spotřebitel akceptuje jako fakt, tak se tím potom vyhne různým podvodným a super lákavým nabídkám, které mu velmi často nepřinesou zhodnocení, ale finanční újmu,“ řekl pro CNN Prima NEWS analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ten také připomíná, že účinný nástroj proti inflaci pro běžné domácnosti byl ještě nedávno dostupný. Tím byl státní protiinflační dluhopis, který v minulosti velmi podporovala exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lidé, kteří si dluhopis koupili, o své peníze nepřijdou. Nevýhodné je to však v době růstu spotřebitelských cen pro stát. A to byl i hlavní důvod, proč ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) další emisi dluhopisů ukončilo.

Spořící účty na inflaci nestačí

Pokud lidé nechtějí chudnout, musí se vrhnout do investic. Vybírat mohou ze široké nabídky, možnosti nabízejí i samotné banky, klienti si pak sami určí, kam peníze investují. Ani spořící účty, které mají zhodnocení okolo čtyř až šesti procent, už ale na poražení inflace nestačí.

„V současné době jsou z pohledu nízkého rizika a vysokého výnosu velmi zajímavé i dluhopisy s krátkou splatností. Například výnos českého státního dluhopisu se splatností jednoho roku se nyní pohybuje okolo 6,4 procenta,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. „Pokud by střadatel důvěřoval Maďarsku, tak to nabízí výnos dluhopisu se splatností jednoho roku dokonce 9,95 procenta. U dvouleté splatnosti pak 10,2 procenta,“ dodal.

Obecně se doporučuje, že investice do korporátních či státních dluhopisů mohou být zajímavým řešením při boji proti inflaci. Peterka však upozorňuje, že akciové trhy mohou být v budoucnu zrádné. Ve Spojených státech totiž roste riziko recese. To se může negativně odrazit v míře rizika, které s sebou akciový trh nese.

Češi se v posledních letech v oblasti investic soustředili na nákup nemovitostí. To podle Peterky může být další z nástrojů, které pomohou držet hodnotu peněz během růstu spotřebitelských cen. „U nemovitostí lze spekulovat na růst jejich ceny ve střednědobém horizontu. Především pak kvůli velmi pomalé výstavbě, která vytváří nedostatek na trhu, a tím tlačí na růst cen. Investice do nemovitostí může mít i podobu zateplení, výměny oken, pořízení tepelného čerpadla či jiného úsporného zdroje energie. Tyto investice mají vzhledem k vysokým cenám energií zajímavou návratnost a mají vedlejší výnos v podobě pohodlnějšího bydlení,“ radí dále Peterka.

Analytik Novák zdůrazňuje, že lidé by neměli impulsivně přesouvat své peníze z různých finančních aktiv. „Klíčové je postupovat koncepčně a ne nahodile. Investování je jediná možnost, jak dlouhodobě peníze reálně zhodnocovat. A k tomu je právě potřeba systematický postup – vytvořit si nebo si nechat vytvořit portfolio podle toho, jakou chceme výnosnost a jaké jsme ochotni podstoupit riziko, a ideálně v pravidelných časových intervalech, měsíčně či čtvrtletně, investovat,“ navrhuje jako řešení Novák.

Sám doporučuje pro začátek investici do základního vzdělání v této oblasti. Až poté by se lidé měli se svými úsporami vrhnout do jejich zhodnocování. „Stále lepší variantou je letos z úspor reálně přijít kvůli inflaci o 15 procent než neuváženou investicí nebo spekulací přijít o polovinu nebo o vše,“ varoval Novák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce
Rusko

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:05

Šéf okupační správy v Záporožské oblasti oficiálně požádal o připojení k Rusku

14:26

Americká ambasáda v Moskvě vyzvala své občany, aby opustili Rusko

14:13

Analytici: Nedostatek plynu po útocích na plynovody Nord Stream teď v ČR nehrozí

13:57

VIDEO: Na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Domácí zpravodajství

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.