Rozhovor s ekonomkou Helenou Horskou
Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.
Odhady růstu inflace v Česku jsou děsivé. „Mám strach aktualizovat prognózy. Každá znamená posunutí horní hranice. Inflace se šplhá stále výše a v návaznosti na ceny energií může atakovat i 20 procent. Minimálně v první polovině příštího roku bude inflace podle prognóz dvouciferná. Boj tak poté může skončit jen tím, že ekonomika projde recesí,“ varovala Horská.
Ekonomka Helena Horská Zdroj: CNN Prima NEWS
Ekonomka Helena Horská Zdroj: CNN Prima NEWS
Některé rodiny v současné době nemají peníze na děti. Zdroj: CNN Prima NEWS
Některé rodiny v současné době nemají peníze na děti. Zdroj: CNN Prima NEWS
Některé rodiny v současné době nemají peníze na děti. Zdroj: CNN Prima NEWS
Mnozí počítají své úspory, které se jim kvůli inflaci snižují. Zdroj: Profimedia.cz
Vzkázala, že lidé v obavě z růstu cen budou omezovat svou spotřebu a velmi spořit. „Místo toho, abychom prošli krátkou a rychlou recesí nebo stagnací, může ochlazování ekonomiky a trápení s vysokou inflací trvat déle,“ pokračovala. Kvůli současné situaci navíc vláda v čele s premiérem Petrem Fialou čelí kritice. Experti tvrdí, že nedělá dost.
„Nynější situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, především však pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být zásadně cílená. Státní rozpočet nemá kapacity – i s ohledem na extra uvolněnou rozpočtovou politiku během covidu, na velké plošné výdaje. Pomoc je nutné soustředit tam, kde nejrychleji a nejúčinněji pomůže, a tím uvolnit dostatek prostředků tam, kde je to potřeba,“ nabádala.
Zároveň však některé rodiny varovala. „Bohužel, domácnosti s vyššími nadprůměrnými příjmy a velmi vysokými příjmy by neměly čekat od státu nijak zvláštní pomoc. Nyní státní rozpočet generuje vysoké stamiliardové schodky a obávám se, že se dostáváme do normálu, kdy si začínáme nebezpečně zvykat na schodky rozpočtů kolem 300 miliard. Je to nebezpečné pro budoucnost, zadlužujeme především budoucí generace,“ mínila.
Lidé neví, jak si říct o pomoc
Ví, že lidé budou z finančního tlaku nespokojeni, chodit do ulic a demonstrovat jim však nedoporučuje. „Měli by si zjistit možnosti státní podpory. Český stát má, jak se ukazuje, silný sociální systém – jen o něm jeho občané nevědí, nebo neví, jak ho používat. Stát musí veřejnost informovat o tom, jak o pomoc žádat a co musí doložit. Stejně tak by měl s ohledem na všechny krize pracovat na digitalizaci,“ vzkázala.
Občané by tak na úřady mohli dojít pouze s žádostí o pomoc a nic dalšího by nemuseli vyplňovat. „Řadu informací o rodině stát již má. Pomoc by se tak k lidem dostala rychleji. Nemusíme zapínat nové služby, když ty současné nejsou pořádně využívány,“ uzavřela ekonomka Horská.
Důvěra v českou ekonomiku zažívá kolosální propad. Zdroj: STEM
Řada domácností musela přistoupit k úsporným opatřením. Zdroj: STEM
Nejskeptičtější jsou k ekonomickému stavu ČR starší generace. Zdroj: STEM
Výhled českých domácností do budoucna je velmi negativní. Polovina dotázaných nevěří ve zlepšení ekonomické situace, spíše naopak. Zdroj: STEM
Graf agentur STEM a KPMG k ekonomické náladě v českých domácnostech. Zdroj: STEM
Index bídy Zdroj: CNN Prima News
Polovina Čechů je proti snížení životní úrovně kvůli uprchlíkům. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS
Většina Čechů si myslí, že vláda s dopady inflace nepomáhá dostatečně. Zdroj: CNN Prima NEWS
Většina Čechů musela kvůli inflaci omezit své výdaje. Zdroj: CNN Prima NEWS
Česká inflace byla v únoru třetí nejvyšší v celé Evropské unii. Zdroj: CNN Prima News
Nejvíce v lednu zdražily energie a některé druhy potravin. Zdroj: Profimedia.cz
Index cen zemědělských výrobců Zdroj: CNN Prima NEWS
Index cen průmyslových výrobců Zdroj: CNN Prima NEWS