Sen o další olympijské medaili, tentokrát z her v Pekingu, bledne. Nešťastný manévr Evy Samkové při stříbrné jízdě závodu týmů Světového poháru v Montafonu skončil zlomenými kotníky. Ačkoliv se nejedná o první zranění slavné snowboardistky, její hvězdnou kariéru značně komplikuje. Ortoped uvedl, že pouhá rekonvalescence po operaci může trvat až sedm týdnů a čas hraje proti Češce. Snowboardcross je totiž na programu her v Pekingu 9. února.
Tragické zranění může Samkové, která si při závodech ikonicky kreslí knír v národních barvách, sen o třetí olympijské medaili rychle vzít. Ačkoliv po manévru v cílové rovince zamířila rovnou na operaci ke specialistům v Rakousku, rekonvalescenci neurychlí.
Zimní olympiáda 2022
„Evka si zlomila obě nohy v kotnících a hlavicích tibie (holenní kosti),“ informoval její trenér Marek Jelínek. Svaz lyžařů České republiky na svých stránkách mimo jiné uvádí, že vyšetření odhalilo „zlomeniny v kotnících na obou nohách“, je tak možné, že zlomeniny jsou mnohočetné.
Už samotná nutnost operace neznačí nic dobrého. „To, že musela na operaci, značí vážnější zlomeninu. Rekonvalescence by měla trvat pět až sedm týdnů,“ sdělil ortoped webu iSport. Nelze však očekávat, že po uplynutí této doby Samková opět skočí na prkno a bude se po závodní dráze prohánět tak, jak to má ve zvyku. Sešroubované kotníky jí to pravděpodobně neumožní.
Kvůli zranění měnila disciplínu
Jenže zimní olympiáda v Pekingu se kvapem blíží. Disciplína nadané Češky – snowboardcross, je na programu již 9. února. I přes všechny prognózy a obavy se však fanoušci dozví bližší informace o zdravotním stavu Samkové začátkem týdne. Nikdo však neprožívá horší chvíle než samotná závodnice.
„Doufejme, že bude v pohodě a že se z toho co nejdříve dostane hlavně mentálně, protože je velmi nešťastná,“ podotkl v sobotu trenér. Už v minulosti se Samková potýkala s řadou zranění. Právě kvůli zlomeninám nohy a ruky vyměnila disciplínu freestyle snowboarding za snowboardcross, kterému se věnuje od roku 2008.
Čím vším si už musela závodnice projít? Závodní sezónu 2011/2012 musela kompletně vynechat. Při předzávodní projížďce trati v americkém Telluride v prosince 2011 si přetrhla přední křížový vaz v levém koleni. Ačkoliv ji koleno nebolelo, po podstoupení magnetické rezonance v Česku se přetržení prokázalo. V lednu 2012 podstoupila plastiku vazu a měsíce rehabilitovala.
Zlomeninu kotníku řešila již v roce 2014, kdy si při březnovém pádu v tréninku na závod Světového poháru navíc vyhodila rameno a utrpěla otřes mozku. I přes děsivou scénu a transport vrtulníkem do nemocnice Samková na operaci nemusela.
Zranění ke sportu patří
Mezi nejčastější zdravotní komplikace patřilo vyskakující rameno. Mezi lety 2015 až 2017 řešila tři zdravotní problémy. V prosinci roku 2015 kvůli vyhozenému rameni vypadla z úvodního závodu v Světového poháru. Roku 2016 podstoupila operaci levého ramene, které jí dlouhodobě vyskakovalo a jeho stav se horšil.
V prosince 2017 si při tréninkové jízdě Světového pohárů operované rameno poranila. Nejednalo se však o vážné zranění, Samková musela dva týdny dodržovat klidový režim a následně se postupně vracela do přípravy. Zpět na trať se vrátila již v lednu. I přesto, že ji mnohá zranění dokázala potrápit, vždy věci brala tak, jak jsou.
„Je to zranění, které se vyléčí, a jede se dál,“ komentovala v roce 2014 zlomeninu kotníku, ke kterému došlo po úspěšné zlaté olympiádě v Soči, v rozhovoru pro iRozhlas. Byla toho názoru, že zranění ke sportu zkrátka patří. A přesto, že nyní zranění přišlo před olympiádou v Pekingu, fanoušci mohou jen doufat, že si stejný elán Samková udrží, ať bude prognóza jakákoliv.