reklama

Jesenicko, Šumpersko či Valašsko. Ve kterých regionech je nejméně proočkovaných a proč

Epidemie nemoci COVID-19 v posledních týdnech znovu nabírá na síle, a to především na východě republiky, tedy v krajích s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Ukazuje se, že především periferní a horské oblasti na okraji republiky vytvářejí celé enklávy s velmi nízkou proočkovaností, v nichž hrozí nebezpečný rozmach nákazy.

reklama

Například v bývalých Sudetech na severní Moravě či zapadlých obcích v Beskydech nemá ani jednu dávku vakcíny více než polovina obyvatel. Podle Společnosti Podané ruce za to může především špatná infrastruktura a vzdálenost od očkovacích center.

„Máme celé oblasti, kde jsou kumulovány obce, které jsou málo proočkované. Lidé tam žijí spolu a v listopadu a v prosinci hrozí, že o to snáz se tam nákaza bude šířit,“ řekl nedávno ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Tyto oblasti mohou být zárodkem lokálních plošných ohnisek nákazy v podzimních měsících.

Nedůvěra ve vakcínu v Jeseníkách

Pokud se podíváme na potenciální ohniska neočkovaných konkrétně, ukazuje se, že významnou oblast neočkovaných tvoří například takřka celý okres Jeseník.

Podíl plně očkovaných zde činí pouze 47,7 procenta. Pokud se však podíváme na jednotlivé obce v regionu, vyjeví se čísla ještě mnohem horší. Například vesnice Bílá voda na samé hranici s Polskem hlásí proočkovanost alespoň jednou dávkou pouze u 29,3 procenta dospělých.

Přes masiv Hrubého Jeseníku leží zase okres Šumperk, který má proočkováno 50,5 procenta populace. Problematická je však horská oblast okresu. Například v Jakubovicích dostalo alespoň jednu dávku pouze 44,6 procenta dospělého obyvatelstva.

Neproočkované Beskydy

Neradostná jsou také čísla z Beskyd. Rozsáhlou neproočkovanou enklávu tvoří například úplný východ republiky na česko-polsko-slovenském trojmezí – nejvýchodnější česká obec Hrčava má jednou dávkou naočkovaných pouze 44,4 procenta obyvatel.

Další rozsáhlá oblast s nízkou naočkovaností tvoří například Valašsko. Plná proočkovanost v okrese Vsetín je pouhých 49,5 procenta a třeba obec Horní Bečva hlásí pouze 48,5 procenta naočkovaných první dávkou.

Důvodem neproočkovanosti periferií je podle odborníků především špatná infrastruktura a vzdálenost od očkovacích center. „Nižší podíl vakcinovaných mají vnitřní periferie a pohraničí, řidčeji osídlená místa s horší infrastrukturou. Lidé tam mají daleko k očkování a za cestování jim to nestojí. Řešení je nasnadě: vakcínu až pod nos a nejlépe jednodávkový Johnson & Johnson,“ rozebírá na Twitteru důvody Společnost Podané ruce.

Odráží se to také na podílu pozitivních testů v současné době. Nejhorší situace je aktuálně právě v Moravskoslezském a v Olomouckém kraji. Oba regiony se pohybují nad hranicí 300 pozitivních záchytů na 100 tisíc obyvatel za týden. V nejhorších krajích přesáhla také relativní pozitivita testů již 20 procent, zatímco republikový průměr je okolo 13 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama