Jesenicko bez lékařů
Špatná dostupnost zdravotní péče je dlouhodobou bolestí menších měst a pohraničních regionů. Generační obměna je v plném proudu a mladým lékařům se do pohraničí nechce. Některé obce tak zkoušejí různé strategie, jak přilákat nové lékaře a přimět ty stávající, aby neodcházeli. Jeseník například vyčlenil milion korun na nové vybavení místních lékařských ordinací.
Lékařů je málo. To platí o většině měst a pohraničních regionů České republiky. V Jeseníku je ale situace extrémně vážná. „Zítra jedu za kardiologem až do Zlína,“ popsal CNN Prima NEWS jeden z pacientů. Další se svěřila, že na operaci kyčlí čeká již tři roky.
ČTĚTE TAKÉ: Konec problémů s chrápáním? Pomůže čip, slibují experti. Nová metoda by ulevila milionům lidí
Praktický lékař Adrian Zajcz přišel do Jeseníku ze Slovenska před 20 lety. I v jeho oboru už je cítit převaha poptávky nad nabídkou. „Je nás tady určitě nedostatek, denně bohužel musíme odmítat nové pacienty. V lednu končí kolega v Žulové, což je nedaleká obec, takže jsme zavaleni žádostmi o registraci,“ popsal Zajcz.
Město tak vyčlenilo milion korun na přilepšenou těm lékařům, kteří obětavě ošetřují místní. Nepříznivý trend tím ale zvrátit nepůjde a lékaři chybí ve všech kategoriích.
„Nedostatek je hlavně zubařů a pediatrů, protože doktorů a doktorek je málo a v podstatě všichni jsou již v poměrně vysokém věku. Předpokládáme, že během několika málo let ten nedostatek bude ještě větší,“ popsala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).
Noví specialisté se považují málem za zázrak. „Teď jsme naštěstí získali mladého kardiologa, který si tady otevře praxi,“ dodala Blišťanová. Za mnoha odbornými lékaři se tak jezdí do Šumperku, Krnova nebo Olomouce.
Pojišťovny přitom vznik nových ordinací silně dotují. „Všeobecná zdravotní pojišťovna ve svém programu VZP+ podporuje vznik nových ambulancí, hlavně praktických lékařů. Tyto doktory může odměňovat až 800 tisíci korunami, zubaře až 600 tisíci,“ sdělil člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).
Kromě generační obměny a neoblíbenosti „zapadákovů“ mezi mladými lékaři stojí za nedostatkem zdravotnického personálu i to, že v moderní medicíně je potřeba více lidí než dříve. „Je to náročnější, tvoří se nové pozice a vyžaduje se více lékařů na jednotlivá pracoviště,“ dodal Zajcz.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Parkinsonova nemoc je v Česku na vzestupu. Profesor Jech vyjmenoval varovné příznaky