Roman Joch o projevu Pavla
Projev Petra Pavla v Evropském parlamentu označil politický komentátor Roman Joch za velice dobrý. Ve vysílání CNN Prima NEWS vyzdvihl především část, kdy prezident mluvil o bezpečnosti Evropy a válce na Ukrajině. Naopak za chybu Joch považuje skutečnost, že Pavel hovořil anglicky, nikoliv česky.
„Bál jsem se, že ho poradci budou nutit do pozice nového Havla. Pokládám za kladné, že se Petr Pavel soustředil na to, čemu nejvíce rozumí. Mluvil o evropské bezpečnosti a o podpoře Ukrajiny. To byl nejsilnější motiv jeho projevu, který celkově hodnotím jako velice dobrý,“ řekl Joch ve vysílání CNN Prima NEWS.
Petr Pavel Zdroj: Profimedia.cz
Petr Pavel v Evropském parlamentu Zdroj: CNN Prima NEWS
Petr Pavel v Evropském parlamentu Zdroj: CNN Prima NEWS
Petr Pavel v Evropském parlamentu Zdroj: CNN Prima NEWS
Petr Pavel v Evropském parlamentu Zdroj: CNN Prima NEWS
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Míru nedosáhneme uklidňováním Putina, řekl Pavel europoslancům. Připomněl mnichovskou dohodu
Joch však Pavla za některé aspekty vystoupení i pokáral: „Mírně bych pana prezidenta zkritizoval, že mluvil anglicky. Když jsme v místnosti, kde je spousta cizinců, je rozumné mluvit anglicky. Pokud ale mluvíte v Evropském parlamentu, kde se úplně všechno překládá do každého jazyka, máte mluvit česky. Je to ale velice malá kritika.“
Pavel na půdě Evropského parlamentu požádal členské země EU, aby pokračovaly v podpoře napadené Ukrajiny, která se již déle než rok a půl brání ruské invazi. „Vyzývám všechny, aby pokračovali v poskytování podpory Ukrajiny všemi možnými prostředky. Není pravda, že míru dosáhneme uklidňováním Putina a ústupky, které jsou v rozporu se suverenitou Ukrajiny. Byla by to urážka ukrajinských občanů,“ sdělil český prezident.
Rovněž připomněl, jaké dopady měla mnichovská dohoda z roku 1938. Tehdy zástupci Velká Británie, Francie a Itálie nechali Československo napospas Adolfu Hitlerovi, když de facto předali československé pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. To o rok později stejně napadlo Polsko, čímž vypukla druhá světová válka.
„Míru nelze dosáhnout přistoupením na podmínky agresora. Pokud agresor uspěje jednou, bude se snažit uspět znovu. Rusko musí být na Ukrajině poraženo,“ dodal Pavel.