Projev Petra Pavla před europoslanci
Není pravda, že míru dosáhneme uklidňováním Vladimira Putina a ústupky, které jsou v rozporu se suverenitou Ukrajiny. Na půdě Evropského parlamentu to ve středu řekl prezident Petr Pavel. Členské země EU vyzval, aby pokračovaly v podpoře napadené Ukrajiny, která se již déle než rok a půl brání ruské invazi. Pavel rovněž během svého projevu varoval před populismem, který by podle něj mohl neblaze ovlivnit evropské volby 2024.
„Bezpečnost Ukrajiny je naší vlastní bezpečností. Rusko napadením Ukrajiny rozpoutalo několik krizí najednou. Vyzývám všechny, aby pokračovali v poskytování podpory všemi možnými prostředky. Není pravda, že míru dosáhneme uklidňováním Putina a ústupky, které jsou v rozporu se suverenitou Ukrajiny. Byla by to urážka ukrajinských občanů,“ řekl Pavel europoslancům během svého projevu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ: Čistka na Hradě. Podívejte se, jak se mění tým kolem prezidenta Pavla
Prezident mimo jiné připomněl, jaké dopady měla mnichovská dohoda z roku 1938. Tehdy zástupci Velká Británie, Francie a Itálie nechali Československo napospas Adolfu Hitlerovi, když de facto předali pohraniční území Československa obývané Němci (Sudety) Německu. To o rok později stejně napadlo Polsko, čímž vypukla druhá světová válka.
Válka na Ukrajině
„Míru nelze dosáhnout přistoupením na podmínky agresora. Pokud agresor uspěje jednou, bude se snažit uspět znovu. Rusko musí být na Ukrajině poraženo,“ dodal Pavel. Rovněž zmínil odhodlání Česka Ukrajinu podporovat a připomněl, že Česká republika v přepočtu na počet obyvatel přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků.
Varování před populismem
Prezident na půdě europarlamentu otevřel také téma evropských voleb, které se uskuteční v červnu příštího roku. Europoslance vyzval, aby během předvolební kampaně nezvolili taktiku falešných slibů a populismu.
„Měli bychom se zdržet zjednodušujících řešení a planých slibů. Všichni neseme obrovskou odpovědnost za to, abychom formulovali problémy takové, jaké jsou. Má prezidentská kampaň ukázala, že populismus není nezbytným nástrojem,“ sdělil Pavel.
Už ve středu ráno po příjezdu do budovy europarlamentu posnídal a pohovořil na uzavřeném jednání s českými europoslanci. Hlava státu se při návštěvě Štrasburku setká také s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a generální tajemnicí Rady Evropy Marijou Pejčinovičovou Buričovou. Na programu má i setkání se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou.
Do Štrasburku přiletěl Pavel v úterý večer z belgických Brugg, kde promluvil u příležitosti zahájení akademického roku na College of Europe.