Výsledky testování ve školách (zdroj: CNN Prima NEWS)
Testování dětí na koronavirus ve školách po prvních dnech budí značné pochybnosti. Podezřelé je především velmi nízké procento odhalených pozitivních případů, které se pohybuje v řádu setin. Nabízí se proto otázka, zda jsou testy dostatečně spolehlivé nebo zda mělo smysl školy zavírat.
Během prvního dne bylo otestováno 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení. Z testování vyšly nižší stovky pozitivních případů. O den později podstoupilo antigenní test 17 519 žáků a 10 727 zaměstnanců školských zařízení.
V Praze bylo v pondělí na COVID-19 otestováno antigenními testy 35 729 žáků, kteří se vrátili do mateřských a základních škol. PCR test pozitivitu potvrdil u 15 žáků. Znamená to tedy přibližně 0,04 procenta pozitivních případů. Čísla představil radní hlavního města Vít Šimral (Piráti).
„Pozitivita je opravdu nízka,“ okomentoval statistiku Šimral. Podle něj je nyní potřeba údaje vyhodnotit a na jejich základě navrhnout spolu s odborníky další postup. Minimální množství odhalených osob může znamenat buď to, že děti nakažené COVID-19 v Praze nejsou, nebo to, že antigenním testům chybí dostatečná citlivost pro zjištění nákazy u bezpříznakových jedinců.
„Je to naprosto šílený výsledek. Buď jsou děti měsíce doma zbytečně, nebo jsou ty testy k ničemu,“ napsal na Twitter člen představenstva a ředitel komunikace PPF Vladimír Mlynář.
Naprosto sileny vysledek. Bud jsou deti mesice doma zbytecne, nebo jsou ty testy k nicemu. https://t.co/P6fm0vlUnb
— Vladimír Mlynář (@mlyvla) April 13, 2021
Ministr školství Robert Plaga za problematické považuje antigenní testy. „Mají své limity, nejsou přesné,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Sám se staví za zavedení PCR testování na školách, protože tyto testy jsou podle expertů výrazně spolehlivější. Problémem však je, že jejich vyhodnocení trvá déle, a především na ně v Česku podle ministra nejsou dostatečné kapacity.
Děti byly doma a nedružily se
Jenže i na těch školách, kde proběhly PCR testy, byly výsledky podobné. „U nás ve škole jedeme v pilotním programu, takže jsme prováděli jak antigenní testy Lepu, tak PCR testy ze slin. Měl jsem negativní i všechny PCR testy. Takže skutečně nedovedu říct, jestli jsou ty Lepu testy špatné, nebo dobré,“ sdělil CNN Prima NEWS Michal Černý z Asociace ředitelů základních škol a ředitel základní školy v pražských Klánovicích.
Nespoléhejte na antigenní testy, varují odborníci. Jasně indikují jen infekčnost
Masivní antigenní testování dodává řadě lidí pocit bezpečí, když mají v kapse několik dnů starý certifikát o své negativitě. Odborníci však upozorňují, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé – fungují převážně jen u těch, kteří již mají příznaky covidu. Navíc i nakaženého mohou vyhodnotit chybně.
Vliv na výsledky podle něj mohly mít uzavřené školy. „Protože děti byly doma a tolik se nedružily, je klidně možné, že je množství nemocných skutečně takhle malé. Netvrdím to kategoricky, ale u mě ve škole se to potvrdilo,“ vysvětlil Černý.
Antigenní testy jsou nespolehlivé
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) prý očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, kde se děti v pondělí poprvé testovaly, bude malý. „Čísla jsou vlastně srovnatelná s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace,“ řekl ministr.
Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři.
Podobně v souvislosti s testováním v podnicích hovořil také bývalý ministr Jan Blatný (za ANO). „Na rozdíl od PCR testu, který je pozitivní velmi dlouho a zachycuje jakoukoliv přítomnost třeba již neživého viru, vám antigenní test řekne pouze v tu dobu, kdy jste si udělali test, že jste s velkou pravděpodobností infekční, nebo neinfekční,“ řekl dříve ve vysílání CNN Prima NEWS.
Antigenní testy mohou ukazovat negativní výsledek také u nakažených osob s příznaky. Upozornil na to podzimní výzkum Fakultní nemocnice v Motole. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent,“ řekl Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ dodal.
Děti ve školách zkouší antigenní testy. Zdroj: ČTK