reklama

Jsou kontroly starších řidičů dostatečné? Systém má značné mezery, uznali experti

Neuvěřitelné video z Paceřic na Liberecku, kde sedmasedmdesátiletý senior přes varování ostatních řidičů najíždí na rychlostní silnici v protisměru, opět probudilo diskuse o zpřísnění podmínek pro starší řidiče. Ptali jsme se expertů, zda je taková změna potřeba.

reklama

„Myslím, že nastal čas na zavedení povinnosti dopravně psychologického vyšetření,“ tvrdí Roman Budský z platformy Vize 0. Praktičtí lékaři, kteří dávají razítko o zdravotní způsobilosti seniora k řízení motorového vozidla, zatím možnost poslat řidiče na vyšetření ke specialistovi využívají jen velmi minimálně. To potvrzuje i dopravní psycholog Milan Hrdina z Liberce. „Ke mně se seniorů dostane opravdu minimum – tak deset, patnáct za rok,“ počítá.

Podle něj je možná překážka v tom, že dopravně-psychologické vyšetření nehradí zdravotní pojišťovna, částku, která se pohybuje v řádu jednotek tisíců korun v závislosti na regionu si musejí klienti platit sami. Jenže senioři mají často hluboko do kapsy, a tak je lékaři na odborné posouzení raději neposílají. „Mnohdy je to i přátelský vztah mezi lékařem a pacientem, kdy jim tam jednoduše to razítko bouchnou,“ míní dopravní psycholog.

K tématu

Řidiči starší pětašedesáti let musejí zdravotní prohlídku u praktického lékaře absovovat každé dva roky. Podle ministerstva dopravy není třeba na systému nic měnit, stačí prý když všichni lékaři budou k posudkům přistupovat seriózně. Více by také měli využívat možnosti omezit pohyb seniora za volantem. To dělá například praktický lékař Lubomír Nečas.

„Mnoho seniorů jezdit potřebuje, jinak by se nedostali třeba do obchodu nebo k lékaři, ale je možné dát jim do řidičáku omezení, například to, že mohou jezdit jen v okruhu deseti kilometrů od bydliště, nebo pouze ve dne,“ tvrdí zlínský praktik.

Tagy: řidiči senioři experti kontroly jízda v protisměru

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama