reklama

Jsou kontroly starších řidičů dostatečné? Systém má značné mezery, uznali experti

Neuvěřitelné video z Paceřic na Liberecku, kde sedmasedmdesátiletý senior přes varování ostatních řidičů najíždí na rychlostní silnici v protisměru, opět probudilo diskuse o zpřísnění podmínek pro starší řidiče. Ptali jsme se expertů, zda je taková změna potřeba.

reklama

„Myslím, že nastal čas na zavedení povinnosti dopravně psychologického vyšetření,“ tvrdí Roman Budský z platformy Vize 0. Praktičtí lékaři, kteří dávají razítko o zdravotní způsobilosti seniora k řízení motorového vozidla, zatím možnost poslat řidiče na vyšetření ke specialistovi využívají jen velmi minimálně. To potvrzuje i dopravní psycholog Milan Hrdina z Liberce. „Ke mně se seniorů dostane opravdu minimum – tak deset, patnáct za rok,“ počítá.

Podle něj je možná překážka v tom, že dopravně-psychologické vyšetření nehradí zdravotní pojišťovna, částku, která se pohybuje v řádu jednotek tisíců korun v závislosti na regionu si musejí klienti platit sami. Jenže senioři mají často hluboko do kapsy, a tak je lékaři na odborné posouzení raději neposílají. „Mnohdy je to i přátelský vztah mezi lékařem a pacientem, kdy jim tam jednoduše to razítko bouchnou,“ míní dopravní psycholog.

Řidiči starší pětašedesáti let musejí zdravotní prohlídku u praktického lékaře absovovat každé dva roky. Podle ministerstva dopravy není třeba na systému nic měnit, stačí prý když všichni lékaři budou k posudkům přistupovat seriózně. Více by také měli využívat možnosti omezit pohyb seniora za volantem. To dělá například praktický lékař Lubomír Nečas.

„Mnoho seniorů jezdit potřebuje, jinak by se nedostali třeba do obchodu nebo k lékaři, ale je možné dát jim do řidičáku omezení, například to, že mohou jezdit jen v okruhu deseti kilometrů od bydliště, nebo pouze ve dne,“ tvrdí zlínský praktik.

Tagy:
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set
OH 2021

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková míří za zlatem. Vyhrály první set

Markétě Vondroušové se na krku blýská stříbrná medaile. O kov nejcennější přišla kvůli Švýcarce Belindě Bencicové. Česká republika má ale ještě jedno tenisové želízko v ohni, které může získat čtvrté zlato z olympijských her v Tokiu pro tuzemské barvy. Respektive dvě. Deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou hrají finále právě s finálovou přemožitelkou Vondroušové a Viktorijí Golubicovou. A daří se jim náramně – vyhrály totiž první set a jsou blízko zlatým medailím.

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama