reklama

Jsou kontroly starších řidičů dostatečné? Systém má značné mezery, uznali experti

Neuvěřitelné video z Paceřic na Liberecku, kde sedmasedmdesátiletý senior přes varování ostatních řidičů najíždí na rychlostní silnici v protisměru, opět probudilo diskuse o zpřísnění podmínek pro starší řidiče. Ptali jsme se expertů, zda je taková změna potřeba.

reklama

„Myslím, že nastal čas na zavedení povinnosti dopravně psychologického vyšetření,“ tvrdí Roman Budský z platformy Vize 0. Praktičtí lékaři, kteří dávají razítko o zdravotní způsobilosti seniora k řízení motorového vozidla, zatím možnost poslat řidiče na vyšetření ke specialistovi využívají jen velmi minimálně. To potvrzuje i dopravní psycholog Milan Hrdina z Liberce. „Ke mně se seniorů dostane opravdu minimum – tak deset, patnáct za rok,“ počítá.

Podle něj je možná překážka v tom, že dopravně-psychologické vyšetření nehradí zdravotní pojišťovna, částku, která se pohybuje v řádu jednotek tisíců korun v závislosti na regionu si musejí klienti platit sami. Jenže senioři mají často hluboko do kapsy, a tak je lékaři na odborné posouzení raději neposílají. „Mnohdy je to i přátelský vztah mezi lékařem a pacientem, kdy jim tam jednoduše to razítko bouchnou,“ míní dopravní psycholog.

K tématu

Řidiči starší pětašedesáti let musejí zdravotní prohlídku u praktického lékaře absovovat každé dva roky. Podle ministerstva dopravy není třeba na systému nic měnit, stačí prý když všichni lékaři budou k posudkům přistupovat seriózně. Více by také měli využívat možnosti omezit pohyb seniora za volantem. To dělá například praktický lékař Lubomír Nečas.

„Mnoho seniorů jezdit potřebuje, jinak by se nedostali třeba do obchodu nebo k lékaři, ale je možné dát jim do řidičáku omezení, například to, že mohou jezdit jen v okruhu deseti kilometrů od bydliště, nebo pouze ve dne,“ tvrdí zlínský praktik.

Tagy: řidiči senioři experti kontroly jízda v protisměru

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama