reklama

Migranti kácí stromy a vadí lidem. Je to Lukašenkova pomsta EU, říká běloruský expert

Na polsko-běloruské hranici vzplála migrační krize. Zhruba čtyři tisíce uprchlíků převážně z Iráckého Kurdistánu, které Alexandr Lukašenko přivezl do země, chtějí do Evropské unie. Situace je napjatá. U ostnatého drátu dělícího obě země vzniklo stanové městečko. Uprchlíci se pokoušejí překonat oplocení. Polská policie a armáda se brání slzným plynem. Evropa obviňuje Minsk, že využívá migranty jako hybridní zbraň. Redakce CNN Prima NEWS o Lukašenkově migrační krizi hovořila s nezávislým běloruským analytikem Valerijem Karbalevičem.

reklama

„Na polsko-běloruské hranici je skutečně velké množství uprchlíků. Chtějí se dostat do Evropské unie. Podle některých odhadů je v Bělorusku až 15 tisíc migrantů z Blízkého východu. Bez podílu běloruských úřadů by koncentrace tak vysokého počtu migrantů nebyla možná,“ říká politolog.

O co Lukašenkovi jde? Chce prostřednictvím migrantů přimět Evropskou unii, aby stáhla sankce proti běloruskému režimu?
Vnímám to tak, že vláda se minimálně snaží pomstít sousedům, Polsku a Litvě, za jejich pozici k loňské vnitropolitické krizi po prezidentských volbách. Za jejich podporu opozice. Za jejich neuznání výsledků prezidentských voleb.

Maximální snaha je přinutit Evropskou unii k jednání za podmínek nadiktovaných běloruskou vládou. A vyjednat obchod. Minsk zastaví vydírání migranty a Evropská unie stáhne sankce. To je to, o co běloruské vládě jde.

Evropská unie usiluje o jednání s Běloruskem. Za méně než dva týdny by se ve Vídni měla uskutečnit konference o Bělorusku. Lukašenkův režim se ale odmítá zúčastnit.
Běloruské vedení nesouhlasí s programem konference. Evropská unie trvá na tom, že jednání mají vyřešit politickou krizi v Bělorusku. Proto jsou na vídeňskou konferenci pozváni také oponenti běloruské vlády, jako třeba štáb Světlany Cichanouské. Řešení vnitroběloruské krize by mělo být hlavním bodem.

Migranti na nádražích, na letišti, v hotelích, obchodech, chodí po ulicích.

Avšak běloruská vláda kategoricky odmítá vést dialog o politické krizi v zemi a jednat s Evropskou unií o situaci v Bělorusku. Minsk je ochoten jednat pouze o uprchlících a zrušení sankcí. To je zásadní rozpor, který panuje mezi Běloruskem a Evropskou unií.

Jak na migrační krizi reagují Bělorusové? Lidé se neobávají, že kvůli růstu počtu uprchlíků v zemi může dojít ke zvýšení kriminality?
Jak se můžeme dozvědět názor Bělorusů? Sociologické průzkumy se v zemi neprovádějí, jsou fakticky zakázány. Proto postoj lidí můžeme odhadnout podle náznaků. A ano, dá se říct, že Bělorusové nejsou spokojeni.

Migranti jsou v zemi vidět. Jsou na nádražích, na letišti, v hotelích, obchodech, chodí po ulicích. Největší koncentrace uprchlíků je v pohraničí. Tam v lesích kácejí stromy, zapalují ohně, aby se zahřáli. Nechávají po sobě hromady odpadků. Bělorusové vnímají kontrast mezi vlastním životním stylem a jejich jinou kulturou. Ale to je jasné, je to jiná civilizace.

Bělorusové z takového množství migrantů rozhodně nejsou šťastní.

Jakou roli hraje v migrační krizi Rusko? Je pro něj nové vyostření vztahů mezi Minskem a EU výhodné?
Pro Moskvu je vyostření vztahů mezi Běloruskem a Evropskou unií výhodné. Čím rozsáhlejší bude konflikt Minsku s Evropou, tím víc bude Bělorusko závislé na Rusku. Domnívám se však, že Rusko v migrační krizi hraje roli patrona Běloruska. Moskva poskytuje politické, vojenské, informační a diplomatické krytí Minsku. Nijak víc se na krizi nepodílí.

Někteří experti spekuluji, že Moskva může využít migrační krizi k vyslání armády do Běloruska. Je to možné?
Ruská vojenská přítomnost v Bělorusku roste, ale nemá to žádnou souvislost s migrační krizí na polsko-běloruské hranici. Dá se říct, že ruská vojenská přítomnost roste přirozeně, úměrně s růstem běloruské závislosti na Rusku.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
  Rozhovor

  Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

  Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

  Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  Co je to za šaškárnu? Lidi rozčílilo, že Zeman nemusí být v izolaci a potká se s Fialou

  Co to je za šaškárnu, reagují lidé na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Ten se nakazil koronavirem, ve čtvrtek byl kvůli podání monoklonálních látek hospitalizován a v sobotu bude opět propuštěn z nemocnice. V neděli má jmenovat Petra Fialu premiérem na zámku v Lánech. Některé diskutující na sociálních sítích situace rozčílila. Nechápou, proč prezident nemusí být v izolaci.

  reklama