Člen a kytarista jedné z nejznámějších rockových kapel 70. let Queen Brian May se opřel do kolegů z šoubyznysu. Odmítače očkování včetně zpěváka a kytaristy Erica Claptona označil za „blázny“.
Názory Claptona a Maye se v pohledu na pandemii koronaviru zásadně liší. Zatímco šestasedmdesátiletý Clapton je proti vládním opatřením a lockdownům, o dva roky mladší May nařízení vnímá jako zásadní nástroj pro kontrolu šíření covidu.
Clapton na konci července oznámil, že nebude hrát na koncertech, na kterých je vstup pro fanoušky podmíněný prokázáním bezinfekčnosti či imunity proti koronaviru. Přitom právě to má britská vláda v plánu od konce září zavést.
„Mám Erica Claptona rád, je to můj hrdina, ve spoustě věcech má ale se mnou velmi odlišný názor,“ řekl May v rozhovoru pro The Independent.
„Odmítači očkování jsou, nezlobte se, blázni. Je tu spousta důkazů, že vakcinace pomáhá. Obecně byly vakcíny zatím velmi bezpečné,“ uvedl člen Queenů. Podle něj budou mít jakékoliv léky nebo očkování vždy nějaké vedlejší účinky. Ti, kteří říkají, že vakcíny zabíjejí, pro něj spadají do stejného „bláznovského pytle“.
K té jehle jsem se neměl přibližovat, míní Clapton
Clapton přitom sám očkování proti covidu má. Jeho zdravotní zkušenost s vakcinací však byla podle vlastních slov „katastrofální“. Na očkování šel hudebník v únoru tohoto roku. „Dostal jsem první dávku vakcíny AstraZeneca a okamžitě jsem měl závažné reakce, které trvaly deset dní,“ napsal Clapton ve zveřejněném dopise známému architektovi Robinu Monottimu s tím, že ani po druhé dávce mu nebylo lépe.
„Má chodidla a dlaně byly buď zmrzlé, necitlivé, nebo hořely a byly v podstatě nepoužitelné po dobu dvou týdnů. Bál jsem se, že už si nikdy nezahraji. Trpím periferní neuropatií. K té jehle jsem se neměl nikdy přibližovat. Propaganda ale hlásila, že vakcína je bezpečná pro všechny,“ sdělil Clapton.
Hudebník Queenů May dává uplynulou i současnou pandemickou situaci ve Velké Británii za vinu především tamní vládě. Opřel se mimo jiné i do premiéra Borise Johnsona. Některá jeho rozhodnutí byla podle slov Maye „zcela neakceptovatelná“, píše Daily Mail.
„V každém směru udělal příliš málo, příliš pozdě. Stovky, když ne tisíce našich příbuzných zemřely kvůli špatným radám a špatným rozhodnutím, která Boris učinil společně s Hancockem (bývalý britský ministr zdravotnictví – pozn. red.) a dalšími,“ rozhořčil se hudebník.
Ten věří, že kdyby premiér býval uzavřel státní hranice o rok dřív, zemi by nemusela potkat tak závažná covidová vlna. „Fakt, že je ochotný celkem otevřeně vyměnit lidské životy za ekonomický prospěch, je hrozivý a zcela neakceptovatelný,“ dodal May.