360°, Vojtěch Pikal, Lukáš Kraus, Marian Jurečka, Patrik Nacher - 9.7. v 21:20
Za minulého volebního období byli poslanci efektivnější. Současná vláda s podporou komunistů není schopna se dohodnout na prioritách ani na tom, které věci zařadí na program schůze, řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. I v minulé vládě, kde zastával post ministra zemědělství, panovala snaha se domluvit s opozicí, to teď podle něj nefunguje, dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Současnou Poslaneckou sněmovnu čekají poslední dny do prázdnin, následně pár měsíců do voleb. V praxi to ale znamená, že celá řada zákonů spadne pod stůl – nestihnou se už za toto volební období projednat. Legislativní návrhy, které neprošly druhým čtením, mají už nyní mizivou šanci, i kdyby se přes prázdniny uskutečnily mimořádné schůze.
Chcete předčasně splatit hypotéku? Pospěšte si, poslanci to možná výrazně prodraží
Zatímco dnes za předčasné splacení hypotečního úvěru zaplatíte bankám stovky, nejvýše nižší tisíce korun, v budoucnu by to mohly být až desítky tisíc. V Poslanecké sněmovně totiž leží návrh, podle kterého by poplatky za dřívější doplacení půjčky mohly dosáhnout až tří procent ze splácené částky.
„Většina zákonů, které budou schváleny, budou senátní vratky. Případně to, co se narychlo protáhlo do třetího čtení. Už toho moc nezbývá,“ konstatoval sněmovní místopředseda Vojtěch Pikal (Piráti) na CNN Prima NEWS. Podle něj se na tempu schvalovacího procesu podepisuje mimo jiné skutečnost, že je Sněmovna roztříštěná.
Některé zákony podle Jurečky mohly určitě počkat, kabinet Andreje Babiše (ANO) si ale podle něj nedokázal určit priority.
„U mnoha věcí, které mají být zařazeny na program, se není schopna dohodnout ani vládní koalice s podporou komunistů. Přichází s návrhy programů, které pak hodinu, dvě diskutujeme před začátkem schůze,“ zhodnotil lidovecký šéf.
Návrhy, které už zřejmě nestihnou dostat zelenou, přitom budou mít dopady na běžné lidi – jako příklad uvedl Jurečka zákon o dětských skupinách či klíčové energetické zákony. Coby pamětník z minulé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) si stojí za tím, že minulé volební období fungoval legislativní proces mnohem lépe než nyní, jelikož se vládní koalice snažila nacházet shodu s opozicí.
„Efektivita sněmovny byla mnohem vyšší, než je dnes. Jsou tu vzácné momenty, kdy se najde shoda napříč politickým spektrem, a jsou tu zákony, které dokážeme všichni schválit rychle. Pak tu jsou zákony, které se táhnou rok, dva, přestože jsou velmi klíčové. To se v minulém období nestalo,“ dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Šéf lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka Zdroj: CNN Prima NEWS
„Sněmovna se roztříštila ještě víc během volebního období. Je těžké hledat nějaké spojenectví. Prakticky každý den tráví (poslanci) hodinu a půl pořadem na daný den. To je strašné mrhání časem, když potom ani není vůle jednat. Projednávali zákon o důchodech a paní ministryně (práce a sociálních věcí Jana Maláčová) tam nezůstala po druhé hodině, aby se mohl případně dojednat,“ navázal Pikal na téma.
Poslanec vládního hnutí ANO Patrik Nacher vidí více příčin, proč se schvalování zákonů tak táhne. „Jedním je covid, pak je to roztříštěnost a také je tu rekordní počet poslaneckých návrhů. Ne vždy vinou vlády, ale nástupem sociálních sítí a možností ukázat během pár vteřin svou aktivitu,“ uvedl během vysílání.
Dodal, že i nejsilnější poslanecký klub – ANO – se musel často prát s obstrukcemi ze strany opozice, ať už se projednávalo EET nebo stavební zákon. „Třeba při volbě do Rady ČT se kumulují dvouhodinové pauzy místo řečnění, to je taková nová móda,“ řekl Nacher na CNN Prima NEWS.