Jurečka: Motivujme ke spoření. Každá kilowatthodina bez Putina vyrobená na střeše je super

Ke spoření je smysluplnější lidi motivovat, myslí si ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že „každá uspořená kilowatthodina bez Putina nebo vyrobená z obnovitelného zdroje na střeše je suprová“.

„Je smysluplnější nejen velkou firmu, střední, ale i domácnost motivovat ke spoření. Každá uspořená kilowatthodina bez Putina je suprová plus každá nově vyrobená kilowatthodina z obnovitelného zdroje na střeše rodinného domu, někde na fasádě. To je ta cesta, kterou my jako politici a vláda v České republice máme jít,“ zdůraznil v Partii Jurečka.

Reagoval tak na dotaz, zda vláda v posilování energetické nezávislosti zvažuje podobnou cestu jako Velká Británie. Ta totiž dočasně zavádí 25% daň pro energetické firmy, peníze potom chce použít na pomoc chudším rodinám. „Jsem opatrný na to říkat, že zavedeme vyšší daně sektorové, ať už to je firma z energetiky nebo zahraniční, jako to dělá pan Orbán v Maďarsku. To může vést k tomu, že se nám začne pracovní trh negativně vyvíjet a začne narůstat nezaměstnanost, to nikdo nechceme,“ varoval ministr.

Podle něj je lepší firmy motivovat nebo donutit k tomu, aby dělaly opatření ve prospěch občanů a firem. „Jedno z nich je, že firmy musí plnit zásobníky, i když by s tím některé rády počkaly. Pro mě je klíčové zapojit firmy do toho, že musí dělat kroky vedoucí k bezpečnosti ČR v oblasti energetiky a zapojit je do toho, aby posilovaly rozvoj obnovitelných zdrojů, aby nám pomáhaly diverzifikovat naše energetické portfolio. Pro mě je smysluplnější, ať do toho zapojím teď jejich peníze, a tím vytvořím podmínky, protože i jejich zájem je reagovat na situaci, chtějí diverzifikovat,“ vysvětlil Jurečka.

Juchelka: Motivace je výsměch

Podle poslance ANO Aleše Juchelky je motivovat firmy nebo občany v této době „výsměch“. „Nemají peníze na to, aby zaplatili faktury, a vy jim řeknete: Musíte zateplit fasádu, vyměnit okna, dát si tepelné čerpadlo, soláry na střechu, ale lidé platí faktury teď,“ upozornil Juchelka.

„Vláda rodinám řekne, že pro ně má geniální nástroj – web Deštník proti drahotě, kde všechnu pomoc najdou. Je to všechno pomalé, želví a vlastně to není. Jsou to sliby a signály,“ kritizoval kroky vlády.

Jurečka ale zdůraznil, že z modernizačního fondu už letos běží investice za 30 miliard korun do úspor a do obnovitelných zdrojů. „Ti, kteří čerpají například přídavek na děti, si mohou získat až 95 dotaci z kotlíkových dotací, aby kotel mohli vyměnit například za tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku. To je zdostupnění toho, na co nízkopříjmové skupiny obyvatel roky neměly šanci dosáhnout,“ vysvětlil příklad, jak lidi kabinet motivuje.

Od začátku války na Ukrajině se vlády evropských zemí snaží zajistit co největší nezávislost na Rusku. Důraz kladou právě i na obnovitelné zdroje.

Tagy: