Jurečka: Povodněmi postižené firmy mohou žádat o příspěvek. Dostanou až 18 tisíc na pracovníka

Ministr práce Marian Jurečka na tiskové konferenci 4. listopadu 2024 oznámil, že povodněmi postižené firmy mohou žádat o příspěvek.

Firmy, které musely kvůli nedávným povodním přerušit práci, mohou začít žádat o příspěvky od státu na mzdy. Úřad práce jim z programu Povodeň 2024 nahradí polovinu vyplacených částek zaměstnancům či dohodářům za dobu, kdy nemohli kvůli záplavám pracovat. Na pracovníka bude možné získat včetně odvodů až 18 400 korun měsíčně. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda program na podporu zaplavených podniků s mzdovými příspěvky schválila začátkem října. Počítá s výdaji kolem miliardy korun. „Dneškem startujeme příjem žádostí pro firmy, které byly povodní zasaženy a kde lidé nemohli z různých důvodů vykonávat práci a byli na překážkách – buďto byla přímo zasažena firma, nebo byl zasažen dodavatel firmy a nebyly možné dodávky,“ uvedl ministr.

DÁLE ČTĚTE: OBRAZEM – Obce před kalamitou a po ní. Podívejte se, jak povodeň zpustošila česká města

Zaplavené firmy, které musely přerušit práci, mají podle zákoníku práce platit zaměstnancům nejméně 60 procent jejich průměrného výdělku. Pokud nemohou lidé pracovat kvůli výpadku energií, surovin či jiných dodávek, činí částka aspoň 80 procent mzdy. Zaměstnavatelé mohou získat od úřadu práce příspěvky na náhrady zaměstnancům či dohodářům za dobu, která začíná pět dnů po začátku povodně po 13. září.

„Prvních pět dnů jsme po diskusi se zástupci Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory vyhodnotili jako období, které by měla firma být schopna pokrýt z vlastních zdrojů. K 13. září tedy připočteme pět dnů," přiblížil Jurečka.

Podpora má směřovat do firem, jejichž sídlo či provozovna je v zasažené oblasti. Týká se to celé republiky kromě Prahy a tří krajů, a to Karlovarského, Plzeňského a Středočeského. Úřad žadatelům poskytne polovinu vyplacených náhrad včetně odvodů, nejvýš ale do 18 400 korun na pracovníka.

O kompenzaci vyplacených mezd mohou firmy žádat elektronicky. Doložit budou muset svou bezdlužnost a to, že je povodeň zasáhla. Měly by mít třeba doklad o nahlášení pojistné události, potvrzení od radnice o zaplavení, od hasičů o zásahu či od dodavatele o přerušení dodávek energií a surovin. Výhodou bude, pokud zaměstnavatel bude mít shromážděné náležitosti a bude je přikládat (do elektronické žádosti, pozn. red.)," uvedla ředitelka sekce zaměstnanosti Kateřina Štěpánková.

VIDEO: Záznam tiskové konference Mariana Jurečky

Stát příspěvky na výdělky vyplácel zaměstnavatelům už v minulých letech. V době covidové epidemie poskytl z kurzarbeitového programu Antivirus přes 51 miliard korun. Z programu Tornádo před třemi lety získaly asi 15 milionů korun podniky z jihu Moravy a Lounska. Obě podpory tehdejší vláda nastavila podle zákona o zaměstnanosti. Stejně teď postupoval i Fialův kabinet. Podle generálního ředitele Úřadu práce Daniela Krištofa v minulosti vyřizování žádostí o příspěvky na mzdy zabralo pět dnů.

Jurečka připomněl, že firmy mohou získat také úvěry s odkladem splátek. Odložit je možné i zálohy odvodů u sociální správy. U pojistného je možné nastavit případně i splátkový kalendář, uvedl šéf resortu práce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Povodně ve Španělsku mají už 211 obětí. Největší operace ozbrojených sil, prohlásil premiér

Tagy: