Češi budou ručit za dluhy bohatších zemí, tvrdí novinář Daniel Kaiser

Daniel Kaiser. Foto: CNN Prima NEWS

Štrunc 2020 (15)

Evropský záchranný fond na první pohled spojil Evropu a svými dopady je to dost dramatický krok k federální Evropě, uvedl v pořadu Štrunc moderátora Pavla Štrunce novinář a komentátor deníku Echo24 a Týdeníku Echo, Daniel Kaiser.

„Myslím si, že eurofederalisté nemají v Evropě ještě vyhráno“, řekl Daniel Kaiser. Dohodu z červencového summitu EU totiž budou projednávat i národní parlamenty a budou mít možnost se vyjádřit.

Fond obnovy, který počítá s balíkem peněz ve výši 750 miliard eur, na které si Evropská komise bezprecedentně půjčí na finančních trzích, kritici odmítali s tím, že pomůže především Itálii a Španělsku. Tedy koronavirem nejpostiženějším zemím.

„Když to zjednoduším, byl to souboj zodpovědný sever versus rozhazovačný jih?“ zeptal se Pavel Štrunc s odkazem na to, že snížit zadlužení žádaly státy, jako je Dánsko, Finsko či Nizozemsko. „Já bych to tak popsal, myslím, že to tak je,“ odpověděl Daniel Kaiser.

Česko přišlo o výhodu

Řeč přišla i na unijní novinku, a sice společné evropské dluhy. Přistoupením na fond obnovy přišla Česká republika podle novináře Kaisera o velkou výhodu, kterou země jako nečlenský stát eurozóny měla. „Český daňový poplatník bude ručit za dluhy daleko bohatších zemí, jako je Itálie, které jsou bohatší, ale mají nehospodárnější státní politiku,“ řekl Kaiser.

Novinář odpovídal i na Štruncovy dotazy, proč Německo souhlasilo s obřím zadlužením a na to, jak je otázka migrace v této sousední zemi nyní vnímána.

Na co peníze z fondu půjdou?

V případě fondu obnovy ještě před summitem premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval, že počítá s určením velké části peněz na zelené projekty. Podle něj by Česko potřebovalo přesunout tyto peníze na investice. Později ale fond obnovy chválil.

„Babiš evropskou politiku popisuje realisticky a analyzuje ji dobře, pak se ale té analýzy vůbec nedrží,“ řekl k tomu Štruncův host.

„Před rokem na sněmu svého hnutí měl Babiš k zelené politice dost realistický projev. Řekl, že Evropskou komisí vynucovaná elektromobilita bude znamenat konec evropského automobilového průmyslu. Teď měl dvakrát právo veta a nepoužil ho, i když mohl,“ uvedl Kaiser s tím, že jsou pro to dva důvody.

„Má sám osobní problémy. Je vydíratelný skrze dotace a skrze kauzu Čapí hnízdo. Není zdaleka tak sebevědomý na evropské úrovni, jak to doma hraje. A ten druhý moment je, že má v sobě dotační mentalitu. Po návratu z Bruselu se asi trochu oprávněně chlubil, že se podařilo navýšit pro ČR peníze na kohezní fondy. To jsou dotace, které nemusí pomáhat jemu konkrétně, ale můžou jít ve prospěch jeho voličských skupin,“ řekl Kaiser.

Tagy: