Kastrace ukrajinského vojáka? Netryská krev a málo křičel, pochybuje o videu ruský novinář

Kyjev se zabývá děsivým videem, které má pocházet z okupovaného území na Ukrajině. Ze záběrů je patrné, že se členové ruské armády pokoušeli vykastrovat svázaného ukrajinského vojáka. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec se kvůli podezření z válečného zločinu chystá obrátit na OSN i Mezinárodní výbor Červeného kříže. Je pravděpodobné, že Moskva jakákoliv obvinění popře. Po internetu už koluje bizarní reakce prokremelského komentátora Vladimira Solovjova.

Video, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, začaly v pátek šířit proruské účty na sociální síti Telegram. Velmi brzy se pak dostalo i na Twitter. Děsivé záběry mají ukazovat pokus ruských vojáků o kastraci bezbranného ukrajinského zajatce odlamovacím nožem.

Podezřením z dalšího ruského válečného zločinu se již zabývají ukrajinské úřady. „Ruští propagandisté ​​s potěšením ukázali, jak skupina tyranů zmrzačila ukrajinského zajatce,“ napsal v pátek na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak.

Podle něj celý svět musí pochopit, že Rusko je zemí kanibalů. „Rusové si užívají mučení a vraždění. Válečná mlha jim ale nepomůže, aby se vyhnuli trestu. Každého identifikujeme. Všechny dostaneme,“ dodal.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec později téhož dne oznámil, že v souvislosti s videem již upozornil generální prokuraturu. Kvůli podezření z válečného zločinu se také chystá obrátit na OSN, Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy i na Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

„Je třeba prověřit fakta ohledně válečného zločinu porušujícího ženevskou úmluvu (o zacházení s válečnými zajatci),“ uvedl Lubinec. Rovněž zdůraznil, že mučení je neospravedlnitelným zločinem, za který pachatel i velitel jeho jednotky musí nést odpovědnost.

Moskva všechny válečné zločiny, ze kterých ji viní Ukrajina či Západ, kategoricky popírá. K znepokojivým záběrům se už vyjádřil například ruský moderátor Vladimir Solovjov. Ten možná překvapivě nepopřel účast ruských vojáků ve videu, ale spíš uskutečnění samotné kastrace.

Solovjov, který je považován za jednu z nejviditelnějších postav prokremelské propagandy, zapochyboval o pravosti záběrů, protože video podle něj nezachycuje tryskající krev a zajatec podle jeho názoru nekřičel dost hlasitě. Nutno podotknout, že ukrajinský voják měl ústa ucpaná roubíkem. Pro Kyjev bude zásadní dokázat, že se incident skutečně odehrál na okupovaném území Ukrajiny a že se o kastraci pokusili členové ruských sil.

Jeden z mučitelů má být Čečenec z praporu Achmat

Z videa je patrné, že zajatec s roubíkem má na sobě ukrajinskou vojenskou uniformu, na bundě jednoho z mučitelů je zase viditelná nášivka typického písmene „Z“. Zatímco se muž se svázanýma rukama bránil, jeden z členů jednotky celou věc natáčel, další na zajatci začal stát, aby se nehýbal, a třetí jej kopl do hlavy.

Vojáci také na zajatce pokřikovali různé urážky v ruštině. Na Twitteru se rovněž šíří fotka jednoho z mužů, který se měl na válečném zločinu spolupodílet. Údajně jde o člena čečenského praporu „Achmat“ (pojmenováno po otci Ramzana Kadyrova), uvedl web Yahoo News s odvoláním na dřívější záběry prokremelské propagandy z ruských médií.

V případě moderátora Solovjova zdaleka nejde o první výlev podobného ražení, nad kterým přestává rozum stát. Leckomu utkvěl v paměti jeho výrok na adresu České republiky z konce dubna: „Podívejte se na Čechy, stejně jako přepravovali těžkou vojenskou techniku nacistickému Německu, teď dělají to samé pro Ukrajinu.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:43

Lipavský: O dalším balíku protiruských sankcí se v EU nyní debatuje

12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Řidič, který v Bratislavě zabil pět lidí, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil pět lidí, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.