Glen Kamara se stal českým nepřítelem, což sám pocítil ve čtvrtek na Letné, kde fotbalistu Glasgow Rangers vybučely a vypískaly děti fandící Spartě. Snad ještě větší nesympatie v tuzemsku vzbuzuje právník finského záložníka Aamer Anwar. Ačkoliv by měl být v této oblasti znalý, zdá se, že plně ignoruje presumpci neviny. Jaká je minulost muže, který mnoha lidem v republice „pije krev“?
MS ve fotbale 2022
Česká republika poznala jméno Glena Kamary a jeho skotského právníka pákistánského původu Aamera Anwara v polovině letošního března. Zápas v Evropské lize mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha byl kontroverzní z mnoha důvodů.
V Británii přehlíželi surovou hru skotského týmu a soustředili se na údajný rasismus Ondřeje Kúdely směrem ke Glenu Kamarovi. I přes to, že neexistovaly zjevné důkazy, Anwar vydal mnoho silných prohlášení, které zcela odsuzovaly Kúdelu a Slavii. To, že hráč Rangers v útrobách stadionu fyzicky napadl Kúdelu, vůbec neřešil.
Zároveň v prvním vyjádření zkomolil Kúdelovi jméno a udělal z něj jednou „Kedela“ a podruhé „Kudela“. Twitter zásoboval mnoha příspěvky, dokonce se na sociální síti dostal do „křížku“ s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem.
Česká republika Anwarovi zřejmě poměrně dost ležela v žaludku. Proto se před zářijovým zápasem Rangers na Spartě v Evropské lize opět ozval a varoval před tím, že cesta do Česka je hazardem a čas strávený v pražské metropoli se může proměnit v tragédii.
Ještě více pod kotel přiložil ve chvíli, kdy „jeho“ Kamaru ve čtvrtek na Letné vybučely a vypískaly děti ve věku 6 až 14 let. Ty zaplnily stadion na základě výjimky, kterou Sparta mohla využít v situaci, kdy měla hrát za „zavřenými dveřmi“. V nehezkém přivítání jeho klienta, který se v Česku stal nepřítelem, viděl rasismus. „Doufal jsem, že uzavřený stadion a pozvání 10 000 dětí bude znamenat, že Glen Kamara a další černí hráči nebudou muset čelit rasismu. Nepoštěstilo se, protože děti pokračovaly v urážkách. Ostudné,“ napsal Anwar opět na Twitteru.
V jiném vyjádření pokračoval: „Glen si včera (ve čtvrtek) v noci vypnul telefon kvůli rasistické žluči zpráv, které se na něj valily. Z bučení dětí je smutný. Co by se asi stalo, kdyby byl stadion plný dospělých fanoušků,“ uvedl Anwar. Podle něj je rasismus v České republice hluboce zakořeněný. „Doufal jsem, že se Glen během utkání bude moci soustředit jen na hru. Proč na něj děti bučely?“
Děsivý zážitek z roznášení letáků
Mnoho Čechů nechápe, co Anwar předvádí a kde se v něm jeho nekompromisní názor bere. Někteří ho považují za šílence.
Silný aktivistický přístup může mít u dnes 53letého Anwara kořeny v roce 1991. Tehdy byl zatčen policií za ilegální vylepování plakátů ve známé glasgowské ulici Ashton Lane. Během zatčení byl spoután, hozen na zem, policisté mu vyrazili zuby. Anwar je poté obvinil z rasově motivovaného útoku. O čtyři roky později padlo konečné stanovisko ohledně případu a soud uvedl, že útok opravdu nesl známky rasismu. Jeden z policistů měl na Anwara při zatčení zvolat větu ve smyslu „to se stává černým klukům s velkou hubou”. Anwar vysoudil odškodnění přes 4000 liber (téměř 120 tisíc korun).
Už jako studentský aktivista se proslavil tím, že vedl kampaň proti údajném rasismu v glasgowské zubní klinice. V roce 2000 se stal advokátem, poté v roce 2006 založil vlastní Aamer Anwar & Co, Solicitors & Notaries a věnuje se zejména lidskoprávním tématům. Ostatně i v názvu svého twitterového profilu má zapracovaný hashtag #BlackLivesMatter.
V jeho „sbírce“ se už nachází mnoho sledovaných případů. Na přelomu století, obhajoval rodinu Surjita Singha Chhokara, který byl ubodán trojicí mužů. Tento čin měl rasistický podtext. Anwarovi se podařilo jednoho z útočníků po 18 letech dostat do vězení na doživotí. Napomohl změnit pohled práva na zločiny s rasovým motivem.
USA a únosci z 11. září? Stejné
Leckoho pobouřil v roce 2008 poté, co právník kritizoval nejvyšší soud v Glasgow za odsouzení 21letého Mohammeda Atifa Siddiqueho za teroristické činy související s Al-Kajdou. Některé důkazy proti studentovi označil za „fraškovité“ a řekl, že proces probíhal v atmosféře netolerance a represí vůči muslimům. Odsouzení bylo podle něj „tragédií pro spravedlnost a svobodu slova“. Soudce Lord Carloway v dlouhém prohlášení obvinil Anwara z neprofesionálních, hanlivých a fakticky nepřesných útoků na soudnictví, porotu a právní proces. Advokát se prý „schovával za svého klienta“, aby prováděl politicky motivované útoky na protiteroristickou legislativu. Anwar v souvislosti s tímto případem také podotkl, že „mezi únosci z 11. září a Spojenými státy existuje morální rovnocennost, když USA bombardují nevinné civilisty“.
Hájil rovněž práva „nevěsty džihádu“ z Glasgow, která odjela do Sýrie, aby se stal členkou ISIS. Reprezentoval i rodinu Libyjce Abdelbaseta al-Midžráhího, který byl jako jediný odsouzený za vybombardování letadla společnosti Pan Am nad Lockerbie, při němž zemřelo 270 lidí.
Zároveň proti sobě dokázal poštvat radikály, když před čtyřmi lety vystoupil proti násilí pod rouškou islámu. V glasgowské mešitě přednesl projev, ve kterém odsoudil islámský extremismus a násilí, včetně vraždy muslimského prodavače, který popřál šťastné svátky křesťanům. Anwar si za to vysloužil výhrůžky smrtí.
V roce 2017 se stal rektorem glasgowské univerzity. Z nejvyšší pozice začal obviňovat osoby ze „své“ školy. Uvedl třeba, že univerzitu její zaměstnanci a studenti vůbec nezajímají, zahraniční studenty berou jen jako prostředek na peníze a rasismus i sexuální obtěžování je na škole běžnou praxí. Nedokázal ale dodat důkazy, a tak neproběhlo žádné oficiální vyšetřování.
Letos se jeho obvinění ale ukázala jako alespoň částečně pravdivá, když oficiální zpráva univerzity odkryla případy systemického rasismu.