Petr Kellner nade vše miloval svou rodinu i Česko. Nechtěl být nejbohatší a byl by raději, kdyby jeho byznys v Číně podpořili politici typu Angely Merkelové. Letadlo, kterým PPF před lety dopravila prezidenta Zemana z Číny, poškodilo reputaci celé skupiny. Myslí si to dlouhodobý Kellnerův spolupracovník František Dostálek, spoluzakladatel české pobočky poradenské společnosti KPMG a nynější předseda dozorčí rady PPF Group. Promluvil rovněž o lidech, kteří by mohli Kellnera v čele PPF nahradit. A také řekl, jaký vztah k byznysu má Kellnerův syn z prvního manželství.
O zesnulém podnikateli Kellnerovi je známo, že si úzkostlivě chránil své soukromí. Nejen kvůli své osobě, ale především kvůli dětem, o jejichž bezpečnost se strachoval. „Byl opravdu introvert. Navíc byl velice úzkostlivý na svoji rodinu a vůbec se neukazoval. Bál se únosů dětí,“ vzpomínal v rozhovoru pro Deník N František Dostálek, Kellnerův dlouhodobý blízký spolupracovník.
Zemětřesení v českém byznysu? Skupinu PPF může po Kellnerově odchodu čekat rozpad
Význam společnosti PPF zesnulého miliardáře Petra Kellnera už dávno přesáhl hranice České republiky. Kellnerův odchod ovšem není pro skupinu dobrou zprávou. Byl to právě nejbohatší Čech, kdo holding vybudoval od základů a účastnil se osobně všech důležitých rozhodnutí. Podle informací z odborných kruhů by nyní mohlo skupinu potkat štěpení.
Podle Dostálka Kellnerovy obavy o děti kulminovaly v době, kdy se v zahraničních médiích objevovaly zprávy o únosech dětí bohatých lidí. „Bál se, že některé z jeho čtyř dětí unesou jenom proto, aby ho vydírali,“ řekl. Zároveň ale uvedl, že o žádné výhrůžce Kellnerovi v tomto směru neví. „Všechny jeho děti měly ochranku,“ dodal. Jako důkaz, že pro Kellnera byla rodina vším, Dostálek zmínil fotografii všech čtyř Kellnerových dětí a manželky, kterou měl podnikatel ve své pracovně přes celou stěnu.
Ať Babiš bohatne rychleji než já
Dostálek tvrdí, že Kellnerovi vadilo, že byl Čech s největším majetkem. „Jednou mi řekl ‚Já bych si tak strašně přál, aby ten Babiš, ten jeho majetek, rostl rychleji než můj, abych já už v médiích nebyl pořád ten nejbohatší Čech...‘ A myslel to smrtelně vážně,“ uvedl Dostálek v rozhovoru. Kellner si prý přál, aby se o něm psalo jako o podnikateli Kellnerovi nebo aby se uváděl jen název holdingu PPF.
Spoluzakladatel české pobočky poradenské společnosti KPMG se rovněž rozpovídal o Kellnerově vztahu s vrcholnými českými politiky. Vyslovil domněnku, že by byl raději, kdyby jeho byznys v Číně podpořil spíše politik typu Angely Merkelové než Miloše Zemana. „Ani ne tak z důvodu prestiže, ale spíš z hlediska úrovně,“ řekl Dostálek.
Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny
Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
Podle něho skupině PPF poškodilo reputaci, když nabídla soukromé letadlo na cestu prezidenta Zemana ze státní návštěvy v Číně v říjnu 2014. Dostálek ale řekl, že nešlo o iniciativu PPF a že neví, kdo nápad s letadlem vymyslel. „Nechci o tom mluvit, omlouvám se, už jsem to zapomněl,“ odmítl Dostálek sdělit v rozhovoru bližší informace.
Klaus nemůže žít jako běžný důchodce
Naopak vysvětlil, proč Kellnerova PPF podporovala Institut Václava Klause. „Od Petra Kellnera jsem slyšel, že považuje za neseriózní, aby Klaus odešel a žil jako běžný důchodce. Bakala podporuje Knihovnu Václava Havla a Klaus si podle něj také něco zaslouží,“ řekl Dostálek s tím, že když to Klausovi nedal stát, chtěl mu to dát on.
Dostálek také poodhalil, kdo by mohl Kellnera v čele PPF nahradit a komu vlastně připadne Kellnerův téměř 99% majetkový podíl ve skupině. Kellner byl podle Dostálka vojevůdce, který určoval, kterou kótu mají jeho šiky „dobýt“. „Domnívám se, že závěť neměl, bude to teď složité rozhodování a bude záležet na rozhodnutí rodiny,“ řekl Dostálek. Podle něho platí, že „kdyby závěť existovala, tak by se o ní už vědělo“.
Poslední rozloučení s Petrem Kellnerem: Sbohem mu u rodinné vily dali jen jeho nejbližší
Rodina a nejbližší přátelé se o víkendu naposledy rozloučili s miliardářem Petrem Kellnerem, který zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce. Pohřeb se podle informací webu Blesk.cz konal u rodinné vily v pražských Dejvicích. Rakev, kterou pokrývaly květiny a mech, vyprovodil průvod do zahrady.
Dostálek zmínil několik jmen, která by se mohla v čele PPF po Kellnerově smrti objevit. „Jsou pouze tři lidé, kteří by tuto roli dlouhodobě zvládli a kteří připadají v úvahu – Bartoníček, Šmejc a Křetínský,“ řekl. Ladislav Bartoníček je jeden z minoritních akcionářů PPF a skupiny nyní řídí. Jiří Šmejc je český miliardář, který do roku 2013 držel v PPF podíl a stále ho drží ve společnosti Home Credit, která do skupiny PPF patří. Daniel Křetínský je jeden z nejbohatších Čechů, který podniká v různých oblastech, zejména v energetice, a je partnerem Kellnerovy dcery Anny.
Kellner mladší? Je to ve hře
Kellner se prý s Dostálkem na téma vztahu Anny a Křetínského nikdy nebavil. Dostálka by ale překvapilo, kdyby se neuvažovalo o tom, že by do PPF mohl právě Křetínský vstoupit. „V tuto chvíli je ve hře příliš mnoho věcí. Je podstatné, jak bude vypadat dědické řízení a jak se rodina rozhodne naložit s majetkem, který na ně přejde. Ten proces bude velmi složitý, ale k rozhodnutí bude muset dojít už jen proto, že řada protistran potřebuje vědět, s kým jedná, kdo je nyní koncový vlastník PPF,“ vysvětlil Kellnerův dlouholetý spolupracovník.
Jednou z možností podle něho také je, že by PPF řídil Kellnerův syn Pz prvního manželství Petr. „Je to chytrý, šikovný, introvertní mladík. Velmi podobný svému otci. Částečně své matce,“ řekl Dostálek. Kellner mladší se prý zajímá o byznys, žije v zahraničí, protože pracovat se jménem Petr Kellner v Česku by prý bylo velmi obtížné. A zda by chtěl převzít byznys po svém otci? „Podle mě jsou teď ve hře všechny varianty,“ dodal Dostálek.