Je Prymula stejně optimistický jako Arenberger? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula varuje před dodávkami vakcín AstraZeneca z Dánska. Severské království oznámilo, že kvůli vážným vedlejším účinkům tuto očkovací látku nebude občanům aplikovat. Šanci poté vycítil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který navrhl o dánský zbytek vakcín usilovat. Podle Prymuly se však může jednat o šarži, která nemusí být v pořádku.
Hamáčkův návrh na získání dodávky vakcín AstraZeneca z Dánska, které už tuto očkovací látku aplikovat nebude, je podle epidemiologa k diskuzi. Problém by podle něj nebyl, kdyby se jednalo o šarži vyráběnou ve Velké Británii.
„Pokud to jsou vakcíny, které jsou vyráběny v jiných závodech, třeba v Indii, tak tam už je to velký problém, protože to je podobně neschválená vakcína jako Sputnik,“ zmínil Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ruskou vakcínu, o které se v posledních týdnech hojně diskutuje.
Hamáčkův návrh na získání dodávky vakcín AstraZeneca z Dánska, které už tuto očkovací látku aplikovat nebude, je podle epidemiologa a exministra zdravotnictví k diskuzi. Problém by podle něj nebyl, kdyby se jednalo o šarži vyráběnou ve Velké Británii.
„Pokud to jsou vakcíny, které jsou vyráběny v jiných závodech, třeba v Indii, tak tam už je to velký problém, protože to je podobně neschválená vakcína jako Sputnik,“ zmínil Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ruskou vakcínu, o které se v posledních týdnech hojně diskutuje.
Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) prý zprvu počítala s tím, že by mohla pro Česko přednostně získat vakcíny od společnosti Novavax, která v naší zemi působí. Tato očkovací látka ovšem stále není schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA). „To testování je delší než u jiných společností. Nevím, do jaké míry se tato společnost uplatní,“ řekl Prymula, podle kterého také není vyloučeno, že pokud bude v Česku během příštích týdnů dostatek vakcíny Pfizer, bude o potřeby ČR postaráno.
Podle Prymuly by se mělo brzy zpřístupnit očkování proti covidu i mladším lidem. Zmínil k tomu případ Hongkongu, kde si vakcínu již mohou nechat aplikovat i lidé starší 30 let, a další země očkující mladší lidi. Zároveň ale připomněl, že v Česku jsou nadále senioři, kteří se k očkování nedostali, ať už kvůli tomu, že vakcínám nevěří, nebo mají problémy s registrací.
Nyní se navíc objevila informace, že Prymula, stejně jako jeho předchůdce na ministerstvu Adam Vojtěch (za ANO), nakoupili daleko méně vakcín, než na kolik mělo Česko nárok. Sám Prymula ale rozhodnutí objednat dva miliony vakcín z kvóty činící zhruba 4,6 milionu hájí. „Rozhodovali jsme se v době, kdy ty vakcíny nebyly vůbec schválené. Strategie byla postupovat tak, abychom diverzifikovali rizika,“ vysvětlil Prymula s tím, že se od každé vakcíny objednala jen určitá část. Podle jeho slov se navíc nákup více vakcín uskutečnil, byť později.
Testování nejmenších dětí není smysluplné, říká Prymula
Bývalý exministr rovněž zopakoval, že nepovažuje testování nejmenších žáků za příliš smysluplné. „Velký význam to má pro kategorii deset let plus,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS a dodal, že problematické jsou také zvolené testy na školách. „U testů, které byly zvoleny, je záchytnost velmi nízká,“ vysvětlil epidemiolog.
V pondělí mohli do lavic usednout pouze žáci prvních stupňů základních škol, ale pokud se bude situace s epidemií koronaviru i nadále zlepšovat, tak by se podle Prymuly měli do školních lavic postupně vracet i starší děti.
Vláda zatím plánuje, že by se 26. dubna v rámci dalšího kola rozvolnění mohli do škol vrátit středoškoláci a vysokoškoláci, ale jen v případě praktické výuky či laboratorních prací.
Roman Prymula v Partii Zdroj: CNN Prima NEWS