reklama

Když chceš aloe vera, tak si ho vypěstuj, hájila poslankyně povinný prodej českých potravin

Poslanci ve středu řešili, jestli mají české obchody povinně prodávat až 85 procent českých potravin. Novelu s kritizovaným pozměňovacím návrhem neschválili a vrátili ji do druhého čtení. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) i hnutí ANO chtějí návrh přepracovat.

reklama

Debata o potravinové soběstačnosti byla výživná. Poslanec ODS Jan Skopeček označil nápad na povinný prodej českých potravin z pera poslankyně ANO Margity Balaštíkové a poslance SPD Zdeňka Podala za socialismus.

„Tisíce malých zemědělců se vyjádřily v tom smyslu, že to rodinné farmy poškodí. Umím si představit, že by to bylo dobré pro velké zemědělské společnosti, ale nevýhodné pro sedláky, malé farmy, znamenalo by to zvýšení cen a zhoršení kvality,“ varoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

České jídlo na sněmovním talíři?

S emotivním projevem vystoupila sama Balaštíková. Nejprve si stěžovala, že ve Sněmovně nemůže jíst jídlo z českých surovin. „Dám výzvu panu kancléři, ať tu máme výhradně české suroviny,“ řekla.

Za příklad dala Rakousko, kde podle ní více dbají na to, aby v obchodech byly místní potraviny. „Když chceš aloe vera, tak si ho vypěstuj, nebo si ho běž koupit jinam. Tomu se říká národní hrdost a tu jsme pozbyli,“ prohlásila dále poslankyně.

„Máte problém, když jdete do jakéhokoliv obchodu, že tam nenajdete české potraviny? Kdo chce, tak si dnes české potraviny koupí,“ kontroval Skopeček.

Povinný prodej českých potravin naopak hájil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Už v úterý pro CNN Prima NEWS řekl, že je to dobrý nápad, ale podíl by neměl být 85 procent, ale například 65 procent.

„Česká republika by měla českým zemědělcům vyslat signál, že máme zájem na tom, aby se v ČR prodávaly české potraviny. Budeme o tom chtít jednat a najít kompromis,“ tvrdil Faltýnek. Chce prý jednat s obchodníky i zemědělci.

Je to zástěrka pro dotace, varuje Prouza

Šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza CNN Prima NEWS řekl, že žádné jednání zatím neproběhlo. „Pan Faltýnek nás zatím k žádnému jednání samozřejmě nepozval. Dobře totiž ví, že tento tunel na peněženky českých občanů nepodpoříme. Našim cílem je zákazníkům nabízet kvalitní potraviny za co nejlepší cenu, ne sloužit jako zástěrka pro miliardové dotace velkým agrokoncernům,“ uvedl Prouza.

Proti tomu, že návrh by nahrál velkým tuzemským hráčům, varují i někteří ekonomové a opozice. Ministr Toman to ale odmítá. „Neveďme to pořád přes nějaký holding. Jsou tady tisíce zemědělců, kteří se nemohou dostat do obchodních řetězců, když řetězce dají přednost čínskému česneku než českému,“ řekl ve středu ministr.

Odmítl, že by se potraviny musely nutně zdražit. „Byl bych nerad, aby někdo říkal, že české rovná se drahé. České rovná se kvalitní, české ušetří životní prostředí. Ale hledejme to řešení,“ vyzval Toman.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama