reklama

Když chceš aloe vera, tak si ho vypěstuj, hájila poslankyně povinný prodej českých potravin

Poslanci ve středu řešili, jestli mají české obchody povinně prodávat až 85 procent českých potravin. Novelu s kritizovaným pozměňovacím návrhem neschválili a vrátili ji do druhého čtení. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) i hnutí ANO chtějí návrh přepracovat.

reklama

Debata o potravinové soběstačnosti byla výživná. Poslanec ODS Jan Skopeček označil nápad na povinný prodej českých potravin z pera poslankyně ANO Margity Balaštíkové a poslance SPD Zdeňka Podala za socialismus.

„Tisíce malých zemědělců se vyjádřily v tom smyslu, že to rodinné farmy poškodí. Umím si představit, že by to bylo dobré pro velké zemědělské společnosti, ale nevýhodné pro sedláky, malé farmy, znamenalo by to zvýšení cen a zhoršení kvality,“ varoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

České jídlo na sněmovním talíři?

S emotivním projevem vystoupila sama Balaštíková. Nejprve si stěžovala, že ve Sněmovně nemůže jíst jídlo z českých surovin. „Dám výzvu panu kancléři, ať tu máme výhradně české suroviny,“ řekla.

Za příklad dala Rakousko, kde podle ní více dbají na to, aby v obchodech byly místní potraviny. „Když chceš aloe vera, tak si ho vypěstuj, nebo si ho běž koupit jinam. Tomu se říká národní hrdost a tu jsme pozbyli,“ prohlásila dále poslankyně.

„Máte problém, když jdete do jakéhokoliv obchodu, že tam nenajdete české potraviny? Kdo chce, tak si dnes české potraviny koupí,“ kontroval Skopeček.

Povinný prodej českých potravin naopak hájil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Už v úterý pro CNN Prima NEWS řekl, že je to dobrý nápad, ale podíl by neměl být 85 procent, ale například 65 procent.

„Česká republika by měla českým zemědělcům vyslat signál, že máme zájem na tom, aby se v ČR prodávaly české potraviny. Budeme o tom chtít jednat a najít kompromis,“ tvrdil Faltýnek. Chce prý jednat s obchodníky i zemědělci.

Je to zástěrka pro dotace, varuje Prouza

Šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza CNN Prima NEWS řekl, že žádné jednání zatím neproběhlo. „Pan Faltýnek nás zatím k žádnému jednání samozřejmě nepozval. Dobře totiž ví, že tento tunel na peněženky českých občanů nepodpoříme. Našim cílem je zákazníkům nabízet kvalitní potraviny za co nejlepší cenu, ne sloužit jako zástěrka pro miliardové dotace velkým agrokoncernům,“ uvedl Prouza.

Proti tomu, že návrh by nahrál velkým tuzemským hráčům, varují i někteří ekonomové a opozice. Ministr Toman to ale odmítá. „Neveďme to pořád přes nějaký holding. Jsou tady tisíce zemědělců, kteří se nemohou dostat do obchodních řetězců, když řetězce dají přednost čínskému česneku než českému,“ řekl ve středu ministr.

Odmítl, že by se potraviny musely nutně zdražit. „Byl bych nerad, aby někdo říkal, že české rovná se drahé. České rovná se kvalitní, české ušetří životní prostředí. Ale hledejme to řešení,“ vyzval Toman.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama