reklama

Když rozdíly mizí, 58. díl: Odhalení síly ještěrčích koumáků

Anolisové jsou schopni komunikovat díky rozsáhlému spektru optických signálů
Zdroj: Pixabay

Schopnost řešit nové problémy a upravit své chování, pokud je to potřeba, považujeme za jeden z hlavních rysů inteligence. Je to právě přizpůsobivost prostředí, co nám i jiným druhům umožňuje přežít. I proto v poslední době objevujeme větší či menší míru inteligence i u těch druhů, které jsme dříve přehlíželi. I o plazech obvykle soudíme, že nejsou zrovna bystří. Vědci však odhalili, že se mýlíme.

reklama

Studie zveřejněná ve vědeckém časopise Biology Letters však ukazuje, že například anolis chocholkatý se může svou inteligencí vyrovnat i těm nejchytřejším ptákům, jako jsou krkavcovití či papouškové.

S anolisy se potkáte nejčastěji v lesích amerických kontinentů
S anolisy se potkáte nejčastěji v lesích amerických kontinentů
Zdroj: Pixabay

Výzkumníci z Dukeovy univerzity k tomuto zjištění dospěli za pomoci stejných kognitivních testů, jaké se používají právě u ptáků. Tyto malé ještěrky byly schopny vyřešit dosud neznámou úlohu a její řešení si zapamatovat do budoucna. Vědce však zarazil ještě jeden výsledek studie – anolisové dokáží získané techniky řešení pozměnit, pokud narazí na komplikovanější problém. Kromě toho k vyřešení zadaných úloh potřebovali malí plazi méně pokusů než ptáci.

Na náhlé změny prostředí se anolisové velice dobře adaptují
Na náhlé změny prostředí se anolisové velice dobře adaptují
Zdroj: Pixabay

Anolisové jsou známi i tím, že se jim nadmíru dobře daří přežívat v novém prostředí. Není proto divu, že jde o největší rod ve třídě plazů. Ve Spojených státech dokonce mohli vědci pozorovat překvapivě rychlou evoluci jednoho z druhů. Zdejší anolis rudokrký se totiž musel začít potýkat s anolisem šedým, který se začal šířit na jihu země, když ve stále větších počtech utíkal ze zajetí terárií. Robustnější anolis šedý opanoval lesní pokryvy a původního anolise rudokrkého vyhnal do stromoví. Během pouhých dvaceti generací se u drobnějšího ještěrčího druhu objevily větší a přiléhavější lamely na prstech, které jim umožňují snadnější pohyb po stromech.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama