reklama

Když rozdíly mizí, 58. díl: Odhalení síly ještěrčích koumáků

Schopnost řešit nové problémy a upravit své chování, pokud je to potřeba, považujeme za jeden z hlavních rysů inteligence. Je to právě přizpůsobivost prostředí, co nám i jiným druhům umožňuje přežít. I proto v poslední době objevujeme větší či menší míru inteligence i u těch druhů, které jsme dříve přehlíželi. I o plazech obvykle soudíme, že nejsou zrovna bystří. Vědci však odhalili, že se mýlíme.

reklama

Studie zveřejněná ve vědeckém časopise Biology Letters však ukazuje, že například anolis chocholkatý se může svou inteligencí vyrovnat i těm nejchytřejším ptákům, jako jsou krkavcovití či papouškové.

Výzkumníci z Dukeovy univerzity k tomuto zjištění dospěli za pomoci stejných kognitivních testů, jaké se používají právě u ptáků. Tyto malé ještěrky byly schopny vyřešit dosud neznámou úlohu a její řešení si zapamatovat do budoucna. Vědce však zarazil ještě jeden výsledek studie – anolisové dokáží získané techniky řešení pozměnit, pokud narazí na komplikovanější problém. Kromě toho k vyřešení zadaných úloh potřebovali malí plazi méně pokusů než ptáci.

Anolisové jsou známi i tím, že se jim nadmíru dobře daří přežívat v novém prostředí. Není proto divu, že jde o největší rod ve třídě plazů. Ve Spojených státech dokonce mohli vědci pozorovat překvapivě rychlou evoluci jednoho z druhů. Zdejší anolis rudokrký se totiž musel začít potýkat s anolisem šedým, který se začal šířit na jihu země, když ve stále větších počtech utíkal ze zajetí terárií. Robustnější anolis šedý opanoval lesní pokryvy a původního anolise rudokrkého vyhnal do stromoví. Během pouhých dvaceti generací se u drobnějšího ještěrčího druhu objevily větší a přiléhavější lamely na prstech, které jim umožňují snadnější pohyb po stromech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Loni jsme dostávali zákusky, teď vozí neočkované. Přednosta ARO nastínil konec covidárií

Máme vakcínu a mysleli jsme si, že nás covid už jen pozlobí. Jenže jsme nepředpokládali, že se lidé nebudou očkovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl přednosta ARO/JIP z pražské vinohradské nemocnice František Duška. Popisuje, že na jeho oddělení panuje odlišná atmosféra než loni, tehdy zdravotníci dostávali zákusky ze zavřených restaurací. Pokud lidé podstoupí vakcinaci, mohla by se podle něj v nemocnicích zavřít covidária.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama