reklama

Když spadla Dvojčata, brečel jsem jak malý kluk. Čtyři roky předtím jsem WTC navštívil

Na ty záběry nikdy nezapomenu. Dým valící se ze severní věže Světového obchodního centra a náraz druhého Boeingu v přímém přenosu je atentátem na Johna Fitzgeralda Kennedyho mé generace. Útok teroristů na Spojené státy jsem bral jako útok na naši zemi. Ameriku totiž miluju a pokud bych měl někdy žít jinde než v Česku, vybral bych si právě Spojené státy.

reklama

„Tak vás tady vítám, vy šmejdi jedni, helooooooooooou!“ častuje skupinku asi padesáti Čechů Zdeněk Kittler, majitel malé rodinné cestovní kanceláře z Týniště nad Orlicí, která zorganizovala na tu dobu jedinečný 30denní expediční zájezd napříč USA.

Píše se 23. srpen 1997, mezi netradičně oslovenými jsme také já a můj otec. Před chvílí jsme přistáli na letišti Newark, asi 25 kilometrů jihozápadně do Manhattanu. Místa, kde budeme příští dvě noci ubytováni a odkud budeme vyrážet na výlety do víru „Velkého jablka“, jak se New Yorku přezdívá.

415 metrů nad zemí

Naskáčeme do autobusu a dostáváme další instrukce. Po pár minutách jízdy nás Kittler vybízí, abychom se podívali z okna. „Támhle dneska půjdeme,“ říká a ukazuje do dálky na dvě miniaturní věžičky. To bylo poprvé, kdy jsem spatřil mrakodrapy Twin Towers – Dvojčata, dominantu Světového obchodního centra, srdce kapitalismu západního střihu a symbol amerického hospodářského úspěchu.

Tehdy by sotvakoho napadlo, že z podobné perspektivy jednou budeme sledovat televizní záběry apokalypsy. K mému zklamání nebyla v programu zájezdu návštěva jiného typického a v té době pro mě známějšího newyorského mrakodrapu Empire State Building. Jenže záhy jsem litovat přestal a dnes mohu „machrovat“, že jsem se po střeše WTC procházel.

Po ubytování v hotelu se skupina „účastníků zájezdu“ vydává na první výpravu. K Dvojčatům to máme asi hodinu pěšky, ale díky výkladu našeho průvodce nám cesta poměrně rychle uteče. Zajímá mě, kde je Wall Street, sídlo newyorské burzy. „Tam se podíváme zítra,“ ujišťuje mě Kittler. V tu chvíli se před námi zjeví charakteristická stavba – jižní 415 metrů vysoká věž.

Odvysíláme mimořádnou zprávu

Zaplatíme vstupné a nastupujeme do výtahu. Ten nás vyveze do 107. patra, které je vyhrazené pro pohledy na New York zpoza skleněné stěny. Kdo chce, může po schodech vystoupat až na střechu, odkud má Velké jablko jako na dlani. Úchvatný pohled. S mapou v ruce odhaduji, co všechno vidím. Ve výhledu samozřejmě nechybí Brooklynský most nebo Socha svobody. „Tak ahoj, Ameriko, jsem tady,“ říkám si a stále nemohu uvěřit, že jsem se skutečně ocitl za velkou louží.

Střih. Je úterý 11. září 2001 a chystám se na pravidelnou dávku lehkého cvičení v posilovně, kterou jsem tehdy měl v jedné nevyužité místnosti v domě svých rodičů. Hodiny ukazují půl třetí odpoledne a jako obvykle zapínám rádio. Vlastně ani příliš nevnímám, co kdo v rozhlase říká nebo jaká hudba zrovna hraje. Krátce před třetí hodinou mě však z letargie probudí hlas, který upozorňuje, že bude odvysílána mimořádná zpráva. „Z jedné z věží Světového obchodního centra na Manhattanu v New Yorku stoupá dým. Podle svědků do budovy narazilo letadlo.“ Tak nějak znělo sdělení.

Tehdy si ještě všichni mysleli, že šlo o nehodu. A matně si vybavuji, že tak to bylo zpočátku i podáváno. Cvičím dál a říkám si, že nějaký pilot ultralightu se přimotal, kam neměl, a že se snad nikomu nic nestalo (tedy kromě toho pilota). „Petře, pojď honem dolů,“ volá mě vyděšená máma asi půl hodiny poté. Letím. Rodiče sedí v obýváku, zírají na televizi a z očí se jim valí slzy jako hrachy.

Manhattanské inferno

Kouknu na obrazovku a vidím záběry z Manhattanu. Dým se už valí z obou věží Světového obchodního centra a je jasné, že o nehodu nešlo. Hrůza. Nejsem žádná měkkota, ale tohle je moc i na mě. Brečím jak malej kluk. Na obrázcích jsou vidět lidé uvěznění nad zničenými patry WTC, mávají z oken ubrousky. Nikdo jim nemůže pomoci. Co se stalo? Kdo to udělal? A proč? Bude válka?

Jak jsem psal v úvodu, cítil jsem to jako útok na Česko. Jako kdyby někdo navedl letadlo na Pražský hrad. Z pomyšlení na lidi, kteří se z hořících budov nemohli dostat, se mi dělalo fyzicky zle. Mohli se alespoň rozloučit se svými blízkými? Co se jim honilo hlavou? Věřili, že se z toho dostanou? Odpověď na poslední otázku přišla záhy. Jižní věž se poroučela k zemi asi hodinu po nárazu prvního letadla. Za necelých 30 minut ji následovalo i její severní dvojče. Manhattanské inferno bylo dokonáno. Jsem smutný, naštvaný, zdrcený. I teď, po dvaceti letech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla
Kultura

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů
USA

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

Putinovo Jednotné Rusko drtivě vede ve volbách. Po sečtení poloviny hlasů má přes 46 procent

Ruská vládní strana Jednotné Rusko vede po sečtení poloviny hlasů ve volbách do Státní dumy, podle průběžných výsledků získala 46 procent, informovala agentura TASS. Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama