Co na to vaše peněženka, Radek Špicar, David Havlíček - 17.10. v 18:00
Vláda od 1. listopadu vyčlenila na pomoc velkým firmám v souvislosti s energetickou krizí 30 miliard. Podle Radka Špicara ze Svazu průmyslu a dopravy je ale částka příliš nízká. Častý argument, že na další pomoc jednoduše nejsou prostředky, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy neuznává. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS prohlásil, že pokud stát nechá velké hráče padnout, bude státní kasa chudší ještě víc.
Vláda už oznámila částku, kterou vyčlení na pomoc velkým firmám v souvislosti s energetickou krizí. Podle Radka Špicara je ale určených 30 miliard nedostačujících. „Často slyšíme argumenty, že na víc nejsou peníze. Ty ale nebudou, ani když třetina průmyslu zkrachuje. Státní kasa bude potom ještě prázdnější, budou se muset platit podpory v nezaměstnanosti, protože ty firmy budou propouštět,“ míní.
Se Špicarovým tvrzením ale nesouhlasí David Havlíček, poradce premiéra Petra Fialy „Těch 30 miliard je jen část a začátek. Jsou tu i další opatření. Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, snížení spotřební daně na naftu, a tak dále,“ vypočetl člen Národní ekonomické rady vlády.
Oba se shodli na tom, že českým firmám kromě vysokých cen elektřiny, nepomáhá ani obří podpora německé vlády tamním společnostem. U našich západních sousedů se podpora vyšplhala v přepočtu na 200 miliard korun.
Špicar: Bomba tiká, až vybouchne, přijde kolaps firem a krize, jakou jsme nezažili
Ceny energií stále neklesají a nervozita stoupá. O to více mezi firmami, které jsou na nízkých vstupech existenčně závislé. Podle Radka Špicara je situace velkých českých firem doslova kritická. „Bomba tiká, a pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne,“ vysvětluje nutnost rychlé a správné pomoci místopředseda Svazu průmyslu a dopravy.
„Celá Evropa má z německého plánu strach. Oni tím poškodí všechny,“ upozornil Špicar a dodal, že by se tím obrovsky snížila konkurenceschopnost tuzemských společností. „Pokud aktuálním cenám budou naše firmy vystaveny několik měsíců, budou muset trh vyklidit,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
Následkem krize by pak kromě krachů řady podnikatelů mohlo být jejich stěhování. „Pokud se něco nestane, tak koncern Volkswagen bude uvažovat nad tím, že přesune svou výrobu do Portugalska a Španělska, kde také mají své závody a kde by za energie platili čtyřikrát méně,“ pokračoval Špicar.
Mediálně aktivní místopředseda Svazu průmyslu a dopravy ale kabinet Petra Fialy i pochválil. „Vláda si ze strany určitých skupin zaslouží poděkování. Pro veřejný sektor, domácnosti, malé a středně velké firmy našla řešení, pouze z toho vypadly ty velké firmy,“ uzavřel Špicar.