360° Pavlíny Wolfové 29. 3. 2021
Spekulace o tom, co se stane se skupinou PPF, ve které Petr Kellner působil jako majoritní vlastník, se vyrojily ihned po jeho tragické smrti. Podle ekonomické novinářky CNN Prima NEWS Lucie Hrdličkové byl holding na jeho případný předčasný odchod připraven. Ekonom Lukáš Kovanda označil v 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Kellnera za mozek PPF, který je nenahraditelný. Oba hosté hovořili také o Kellnerových obchodních vztazích s Ruskem a Čínou, které označili za pragmatické.
O budoucnosti Kellnerovy PPF se po tragédii diskutuje napříč celou Českou republikou. Spekuluje se například o tom, že by se mohla rozdělit na menší části, nebo postupně pojmout zcela nového většinového vlastníka.
„Odešel mozek a vizionář PPF. Samotné chování skupiny nemusí být dotčeno, ale strategie a vize dlouhodobějšího směřování určitě bude. Kellner je v tomto nenahraditelný, přesto se může objevit někdo, komu se povede rozmanitou skupinu udržet pohromadě,“ uvedl ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.
Ekonom Lukáš Kovanda označil Petra Kellnera za mozek PPF, který je nenahraditelný. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle ekonomické novinářky CNN Prima NEWS Lucie Hrdličkové byla skupina na případnou smrt Kellnera připravená. „Jsme svědky podobných scénářů i ze zahraničí. Velcí hráči rozpad firmy po své smrti většinou nedovolí. Kellner měl za sebou chvíle, kdy bojoval s těžkou nemocí. PPF na možnost, že její většinový vlastník umře, byla jistě dopředu nachystaná,“ řekla Hrdličková, která by se nedivila, kdyby se nejbohatším Čechem v budoucnu stal právě někdo z rodiny Kellnerů.
Kdyby se Kellnerův současný majetek v hodnotě 293 miliard korun rozdělil mezi jeho manželku Renátu a čtyři děti, každý z nich by obdržel necelých 60 miliard, což by představovalo páté dělené místo v žebříčku nejbohatších Čechů. To první nově obsadil podnikatel Radovan Vítek s majetkem ve výši 86 miliard korun.
Kovanda je však ohledně nástupce Kellnera skeptičtější. „Z jeho rodiny si neumím moc nikoho představit, že by převzal jeho roli. To nemyslím zle. Jde o obrovský majetek a byl by to velký oříšek i pro leckterého zkušeného byznysmena. Dokonce i pro Ladislava Bartoníčka,“ zmínil Kovanda Kellnerova spolupracovníka, který byl už v pondělí pověřen řízením veškerých aktivit v PPF.
Podle Hrdličkové šlo o logickou volbu. „Bartoníček Kellnerovi pomáhal už v 90. letech vybudovat impérium. Je dokonce v PPF minoritním akcionářem,“ uvedla. Oba hosté pořadu se ale shodli, že udržet pohromadě celou skupinu nebude zdaleka jednoduché, a to především kvůli její rozmanitosti, díky které neměla v českém rybníčku konkurenci.
Působení v mnoha zemích světa
PPF v současnosti investuje do řady odvětví – od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství – a zaměstnává přes 150 tisíc lidí. Kromě Česka působí ve Spojených státech, Německu, Indii, Rusku, Číně a mnoha dalších zemích.
Právě za obchodní spolupráci s Ruskem a Čínou byl Kellner často kritizován. Mnozí rovněž považovali za kontroverzní jeho dobré vztahy s posledními dvěma prezidenty – Milošem Zemanem a Václavem Klausem.
Kovanda si však Kellnerův zájem o východní země vysvětluje čistým obchodním pragmatismem. „Je pravda, že měl blízko k oběma prezidentům, ale v případě Ruska a Číny byl spíš pragmatický a hledal trhy s příležitostmi, to na přesyceném Západě neviděl,“ vysvětlil Kovanda.