Vašáková: Kéž by byli Češi jako Thajci. Dodržují opatření a neprotestují proti očkování

Kdyby Češi dodržovali protikoronavirová opatření tak jako lidé v Thajsku, kde mají ještě přísnější pravidla a méně vakcín, byl by tu ideální svět. Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Dodala, že virus nejde jednoduše přeprat a bude tu s námi nadále. S trochou štěstí se situace trošku zlepší v únoru, kdy bude pandemie na ústupu, pokud se ovšem nic nezvrtne.

Chystaná nová vládní opatření v pondělí částečně odstaví neočkované ze společenského života. Restrikce inspirované tzv. bavorským modelem by mohly v lepším případě zmírnit pandemickou situaci natolik, aby byla v únoru na ústupu. Vašáková ovšem zdůraznila, že to je velmi optimistický pohled, který se nemusí naplnit.

„Virus nepřepereme, bude tu s námi. Chceme opatřeními říci, že v centru je vakcinace. Není to tak, že bychom neměli rádi nevakcinované, ale jsou náchylnější k infekci a přenosu,“ vysvětlila postoj resortu zdravotnictví Koziar Vašáková. Dodala, že se na ministerstvu snaží, aby všechna opatření respektovala právní rámec.

Velmi by proto ocenila, kdyby si Češi vzali příklad ze zahraničí, kde lidé dodržují mnohem tvrdší protikoronavirová pravidla. „Mluvila jsem s thajskou velvyslankyní, kde je mentalita poněkud jiná. Mají menší přístup vakcíně, všichni chtějí být vakcinováni, odpůrci vakcinace tam nejsou a do toho dodržují hygienická pravidla,“ uvedla jako příklad náměstkyně.

Pakliže by Česká republika šla podobnou cestou jako zmíněný asijský stát, byl by to pro ni ideální svět, třebaže ví, že se takového stavu v tuzemském prostředí nejspíše nedočká. Přitom Thajsko s mnohem početnějším obyvatelstvem nemá na kontě tak masivní počet obětí nemoci COVID-19 jako Česká republika.

„Nejsem žádný policajt, ale když si někdo uvědomuje, co je pro něj správné, považuju to za to nejlepší. Mají kolem 10 tisíc mrtvých a 65 milionů obyvatel, takže jsou na tom podstatně lépe,“ podotkla Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Lidé vládě nevěří, opatření dodržovat zřejmě nebudou

Lékař a senátor za ODS Roman Kraus s Vašákovou většinou souhlasí, neuznávat testování ale považuje za chybu. „Nepovažuji to za dobré z hlediska psychologického a společenského. Znovu prohlubujeme propast mezi očkovanými a neočkovanými. Toto není vhodný nástroj,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal, že nová vláda Petra Fialy (ODS) bude nejspíše pro to, aby se testy vrátily zpět do hry. Spíše se ale obává, že je důvěra ve vládní struktury nalomená natolik, že lidé nebudou dodržovat ani ty přísnější restrikce.

„Máme tu příklady Dánska a Portugalska, kde lidé své vládě věří a dodržují to, co je jim doporučeno. U nás ta důvěra z mnoha důvodů poklesla na začátku i v rámci vývoje celé pandemie. Lidé nevěřili ničemu – ani tomu, že je očkování účinné,“ konstatoval Kraus.

Tagy: