reklama

Vašáková: Kéž by byli Češi jako Thajci. Dodržují opatření a neprotestují proti očkování

Kdyby Češi dodržovali protikoronavirová opatření tak jako lidé v Thajsku, kde mají ještě přísnější pravidla a méně vakcín, byl by tu ideální svět. Uvedla to náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Dodala, že virus nejde jednoduše přeprat a bude tu s námi nadále. S trochou štěstí se situace trošku zlepší v únoru, kdy bude pandemie na ústupu, pokud se ovšem nic nezvrtne.

reklama

Chystaná nová vládní opatření v pondělí částečně odstaví neočkované ze společenského života. Restrikce inspirované tzv. bavorským modelem by mohly v lepším případě zmírnit pandemickou situaci natolik, aby byla v únoru na ústupu. Vašáková ovšem zdůraznila, že to je velmi optimistický pohled, který se nemusí naplnit.

„Virus nepřepereme, bude tu s námi. Chceme opatřeními říci, že v centru je vakcinace. Není to tak, že bychom neměli rádi nevakcinované, ale jsou náchylnější k infekci a přenosu,“ vysvětlila postoj resortu zdravotnictví Koziar Vašáková. Dodala, že se na ministerstvu snaží, aby všechna opatření respektovala právní rámec.

Velmi by proto ocenila, kdyby si Češi vzali příklad ze zahraničí, kde lidé dodržují mnohem tvrdší protikoronavirová pravidla. „Mluvila jsem s thajskou velvyslankyní, kde je mentalita poněkud jiná. Mají menší přístup vakcíně, všichni chtějí být vakcinováni, odpůrci vakcinace tam nejsou a do toho dodržují hygienická pravidla,“ uvedla jako příklad náměstkyně.

Pakliže by Česká republika šla podobnou cestou jako zmíněný asijský stát, byl by to pro ni ideální svět, třebaže ví, že se takového stavu v tuzemském prostředí nejspíše nedočká. Přitom Thajsko s mnohem početnějším obyvatelstvem nemá na kontě tak masivní počet obětí nemoci COVID-19 jako Česká republika.

„Nejsem žádný policajt, ale když si někdo uvědomuje, co je pro něj správné, považuju to za to nejlepší. Mají kolem 10 tisíc mrtvých a 65 milionů obyvatel, takže jsou na tom podstatně lépe,“ podotkla Vašáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Lidé vládě nevěří, opatření dodržovat zřejmě nebudou

Lékař a senátor za ODS Roman Kraus s Vašákovou většinou souhlasí, neuznávat testování ale považuje za chybu. „Nepovažuji to za dobré z hlediska psychologického a společenského. Znovu prohlubujeme propast mezi očkovanými a neočkovanými. Toto není vhodný nástroj,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodal, že nová vláda Petra Fialy (ODS) bude nejspíše pro to, aby se testy vrátily zpět do hry. Spíše se ale obává, že je důvěra ve vládní struktury nalomená natolik, že lidé nebudou dodržovat ani ty přísnější restrikce.

„Máme tu příklady Dánska a Portugalska, kde lidé své vládě věří a dodržují to, co je jim doporučeno. U nás ta důvěra z mnoha důvodů poklesla na začátku i v rámci vývoje celé pandemie. Lidé nevěřili ničemu – ani tomu, že je očkování účinné,“ konstatoval Kraus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama