CNN Prima News Klement Gottwald

Klement Gottwald

Výpis příspěvků ke štítku „Klement Gottwald“

Zprávu o smrti Stalina někdo vyryl na ešus. Putin je další zlo, říká 91letý vězeň komunismu

V lágrech na Jáchymovsku musel v padesátých letech těžit uran pro Sovětský svaz. A teď Rusko hrozí Evropě jaderným úderem. „Od časů Stalina se mnoho nezměnilo, protože komunismus neumřel, ta mrtvola pořád žije,“ říká 91letý Leo Žídek. Muž odsouzený v roce 1953 za velezradu na osm let, přitom pouze plánoval útěk přes železnou oponu. Náhlé úmrtí sovětského diktátora J. V. Stalina (5. března 1953) prožil ve vazební věznici. „S jeho koncem přišla naděje, že komunismus přece padne,“ vzpomíná. Nepadl.

Prezident Novotný žádal lepší hospody, Husák více práce aneb Nad novoročními projevy

Českoslovenští i čeští prezidenti neustále lavírují, zda proslovit vánoční či novoroční řeč. První prezident T. G. Masaryk vsadil na vánoční poselství, které pronášeli také prezidenti Edvard Beneš a Emil Hácha. První dělnický prezident Klement Gottwald zavedl novoroční projevy, u kterých zůstali nejen jeho komunističtí nástupci, 1. ledna se k národu později obraceli i Václav Havel a Václav Klaus. Miloš Zeman se vrátil k vánočnímu poselství, zatímco Petr Pavel nyní opět obnovuje novoroční projevy.

Byli jsme nejlepší na světě. Fotbalisté ale trpěli v lágrech, Bican u lopaty, říká Zikmund

Ve srovnání s dnešní mizérií se to zdá neuvěřitelné, byly ale časy, kdy v zahraničí považovali Čechy za nejlepší fotbalisty na světě. Publicista Zdeněk Zikmund v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozrazuje, že se to říkalo ve druhé polovině 50. let. Vedla k tomu ovšem velmi temná cesta. Zatímco z některých fotbalistů Československa se po Únoru 48 stali práskači StB, jiní trpěli v lágrech, podnikali dobrodružné útěky na Západ. O fascinující cestě ze dna k vrcholu píše Zikmund v nové knize Bican proti Čepičkovi.

REPORTÁŽ: V Gottwaldově a Leninově ulici na Slovensku. Jak tam vidí Fica, mafiány a dějiny?

Ulici Vladimíra Iljiče Lenina nebo Klementa Gottwalda na mapě České republiky nenajdete. U východních sousedů je pořád mají. Jaké je Slovensko více než dva měsíce po vítězství Roberta Fica (Směr-SD) v parlamentních volbách? V době, kdy vláda ruší Úřad speciální prokuratury, který stíhal i korupci spjatou právě se stranou Směr? Reportér CNN Prima NEWS se ptal v ulici Rudé armády, ve Fučíkově, Leninově i Gottwaldově ve čtyřtisícové obci Šoporňa nedaleko Nitry. Tak trochu se tam zastavil čas v éře Husákovy normalizace.

Fialova vláda jako ta nejhorší od 1918? S prvorepublikovými se nemůže srovnávat, říká historik

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) ve čtvrtečním vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že je vláda Petra Fialy (ODS) možná nejhorší od roku 1918. Podle historika Jaroslava Šebka je tvrzení absurdní. Připomněl protektorátní a komunistické vlády, za nichž byly zmařeny tisíce životů. Připomíná navíc, že také demokratické kabinety první republiky byly objektivně mnohem horší než ty současné, jelikož nedokázaly řešit sociální a národnostní problémy. Sám politik považuje svoje slova za nadsázku.

Jára Cimrman a Indiana Jones v jednom. Pospíšil radil JFK, žil mezi Eskymáky i Papuánci

Před 100 lety se narodil světoznámý antropolog Leopold Pospíšil. Je až neskutečné, co všechno za jeden život stihnul: Podílel se na protinacistickém a protikomunistickém odboji, po odchodu do USA se živil jako kovboj či hrobník, na Aljašce zkoumal Eskymáky, v Arizoně indiány Hopi a na Nové Guineji domorodé Kapauky, u nichž byl vůbec prvním bělochem. Vypracoval se taky na poradce prezidentů Johna F. Kennedyho, George Bushe staršího a Billa Clintona. Ve vlasti se na něj přitom pozapomnělo.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.

Šťastné svátky jara, soudruzi! Jak Gottwald i Husák měnili Velikonoce na oslavu boje o zrno

Šťastné a veselé svátky jara, soudruzi! Tak zněl jeden ze sloganů, kterým se komunisté pokoušeli v éře Gustáva Husáka potlačit Velikonoce, největší křesťanské svátky v roce. Na počátku padesátých let se zase snažili odvést pozornost od Ježíše Krista, třeba velikonoční výstavkou darů Klementu Gottwaldovi. Čtyřicetiletá ideologická masáž ale přinesla ovoce, velikonoční bohoslužby se letos chystalo navštívit jen 16 procent obyvatel Česka.

Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc

Přesně před 70 lety byl prezidentem zvolen Antonín Zápotocký. Někdo ho má za dobráckého strýce, jiný za spolutvůrce krvavých procesů z 50. let, klíčovou postavu měnové reformy z roku 1953. Americká CIA se ale o něj zajímala také proto, zda nebyl kápem, který v nacistickém koncentráku týral vězně. Měl „táta dělníků“ temnou minulost? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to objasňuje historik Michal Stehlík, který o Zápotockém chystá knihu.

Jak rodný otec měl nás rád aneb Básně, které zazněly nad rakví Klementa Gottwalda

Když byl ve čtvrtek 19. března 1953 pohřbíván Klement Gottwald, ze všech stran bylo slyšet, že to byl táta anebo otec. „Jak rodný otec měl nás rád, / do boje za náš šel prvý. / Kéž bych mu mohla srdce dát, / bušící živou krví,“ napsala nad Gottwaldovou rakví dělnická básnířka Marie Kratochvílová. A myslela to vážně. Když Gottwaldovi selhalo srdce, kdyby to prý šlo, ráda by mu darovala svoje.

Drama před smrtí Gottwalda: Přitížil mu Stalinův pohřeb, operovat se mělo narychlo v koupelně

Klement Gottwald zemřel pouhých devět dnů po svém vzoru a učiteli Josifu Vissarionoviči Stalinovi. Jeho smrt 14. března 1953 podle všeho uspíšila cesta na diktátorův pohřeb do Moskvy. Československý vůdce absolvoval vzdor důrazným doporučením lékařů obě cesty letecky, což mělo za následek fatální prasknutí syfilitické výdutě srdeční aorty. Marnou snahu zachránit Gottwaldův život zaznamenal ve svých pamětech věhlasný chirurg Josef Charvát, který byl u lůžka umírajícího po celou dobu přítomen.

Psal Gottwaldovi, aby jeho tátu po mrtvici pustil z vězení. Napřed ale musel prezident umřít

První komunistický prezident Československa Klement Gottwald zemřel 14. března 1953. Pouhých devět dnů po skonu Josifa Vissarionoviče Stalina. „Věřili jsme, že po jejich smrti bude trochu lépe. Že alespoň propustí mého tátu, kterého odsoudili za protirežimní letáky, ve vězení navíc dostal mozkovou příhodu a jen bezvládně ležel na cele,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 88letý Milan Šlusař. Než Gottwald zemřel, napsal mu několik prosebných dopisů, aby udělil otci milost. Bezúspěšně.