Nechci a nebudu vypovídat. Feriho „spolupráce“ s policií budí rozpaky, může jít o taktiku
Klement Gottwald
Výpis příspěvků ke štítku „Klement Gottwald“
Prezidenti a alkohol: Husák ctil borovičku, Gottwald vodku, Zeman slivovici. Kdo pil nejvíc?
Prezidenti a alkohol. Který z československých a českých prezidentů se díval na dno sklenky nejčastěji? „Určitě Klement Gottwald. Míra přátelení se s alkoholem u všech ostatních prezidentů většinou nepřesáhla přijatelnou mez,“ říká pro CNN Prima NEWS historička Marie Ryantová z Jihočeské univerzity. Beneš ze sklenky jen usrkl, Masaryk byl zapřisáhlým abstinentem. „Alkoholické nápoje vyloučeny,“ líčil deník Národní listy první Masarykovu inauguraci z roku 1918.
Jako Nerudová s Baštou. Boj o Pražský hrad dříve prohráli i Leninův agent či německý kněz
Historie si prý pamatuje jen vítěze, zajímavé příběhy jsou však i za poraženými prezidentských voleb. A to už přes sto let. Někteří předchůdci Danuše Nerudové či Jaroslava Bašty nebyli od Pražského hradu zas tak daleko. Jiné se vyplatí zmínit alespoň díky nevšednímu osudu – jako dvorního kněze bavorského krále, dámského krejčího, pro kterého byl Masaryk krvežíznivý stařec, nebo dobrodruha odsouzeného za prodej padělaných obrazů.
Od Sovětského svazu nás nikdo neodtrhne aneb Poslední novoroční řeč prezidenta Gottwalda
Podepisoval rozsudky smrti ve vykonstruovaných procesech, přesto přál občanům „štěstí a zdar“ do nového roku 1953. Před sedmdesáti lety přednesl svůj poslední novoroční projev československý prezident Klement Gottwald, věrný služebník sovětského diktátora Stalina. Ve sváteční řeči chvalořečil vůdce Kremlu jako posla míru, ale také děkoval bdělé domácí Státní bezpečnosti za odhalení protistátního spikleneckého centra. Oba státníci přitom záhy zesnuli, Stalin 5. března 1953 a Gottwald o devět dnů později.
Před 70 lety oběsili Slánského: Marně mlátil hlavou o topení, jeho popelem posypali silnici
Dne 3. prosince 1952 byl spolu s deseti spoluobviněnými popraven bývalý generální tajemník ÚV KSČ Rudolf Slánský. K smrti byl paradoxně odsouzen za činy, které nikdy nespáchal. Jeho vykonstruovaný proces byl vrcholem komunistického bezpráví 50. let.
Smutek na Hradě: Zemřel zahradník šesti prezidentů. Od Havla se dočkal zvláštní pocty
V neděli 20. listopadu zemřel známý zahradník Pražského hradu Václav Kefurt. Ten se během své dlouholeté kariéry při práci v Královské zahradě potkal s celkem šesti prezidenty a vysloužil si řadu ocenění.
Na vstup do KSČ se čekalo dva roky, výběr byl přísný. Platí to o Babišovi i Pavlovi
Většina někdejších členů Komunistické strany Československa (KSČ) dnes vstup do strany bagatelizuje jako formalitu. Opak byl pravdou, zrovna 17. listopadu si je to dobré připomenout. „KSČ byla výběrovou organizací, a ta mezi sebe hned tak každého nepouštěla,“ vysvětluje archivář Antonín Barcuch. Stejnou cestu do lůna KSČ absolvovali za normalizace i dnešní prezidentští kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel. Jak takový typický proces přijímání do strany probíhal?
Ať platí zbohatlíci! Čím byla Gottwaldova milionářská daň podobná Fialově válečné
Na sklonku léta 1947 prosadil kabinet komunistického premiéra Klementa Gottwalda milionářskou daň. Nyní pravostředová koaliční vláda Petra Fialy (ODS) zavádí válečnou daň (windfall tax). Na podobnost obou dávek, které zdaňují mimořádné zisky, se redakce CNN Prima NEWS zeptala odborníků. „Obě daně byly uvaleny v situaci mimořádných ekonomických obtíží,“ porovnává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Smutný konec sexy mozku. Paroubek kázal jako Gottwald v roce 1948, kritizují politici
Jiří Paroubek v pátek na Václavském náměstí kázal jako Klement Gottwald v roce 1948 na Staromáku. To uvedl po výstupu bývalého předsedy vlády na demonstraci v Praze ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Spojení někdejšího šéfa ČSSD s protisystémovou akcí, jejíž pořadatelé se netají podporou Ruska, považoval za nevhodnou i eurokomisař Pavel Telička či komunista Jiří Dolejš.
Škoda VOS: Auto, do kterého se nevešla Marta Gottwaldová a lepili ho lepidlem z USA
Se spojením papalášská limuzína si většina dříve i později narozených Čechů spojuje Tatry 603 nebo 613, mnohem děsivějším monstrem však byla Škoda VOS z přelomu 40. a 50. let. Vznikla pouze ve 107 exemplářích a sloužila komunistickým diktátorům od Československa přes Albánii po Čínu. Do dnešních dnů se zachovalo jen několik vozů.
Sovětský svaz – mírová hráz! Připomeňte si hesla prvomájových průvodů za socialismu
Vyhnout se jim nedalo. Ideologická hesla patřila k režimu před rokem 1989 stejně, jako patří neodbytné reklamy k dnešku. A největší přehlídkou režimních sloganů byly každoročně prvomájové průvody. Připomeňme si některé z nich: Po boku Sovětského svazu za nová vítězství socialismu a komunismu. Přátelství a spojenectví se Sovětským svazem – záruka bezpečnosti a štěstí našeho lidu! Sovětský svaz – náš nejvěrnější přítel!
Vánoční poselství zavedl Beneš, Gottwald ho zrušil, Zeman obnovil. Co říkali národu?
O první prezidentské vánoční poselství se pokusil už T. G. Masaryk v roce 1933, s pravidelnými vánočními projevy ale začal až o tři roky později prezident Edvard Beneš. Na Beneše navázali Emil Hácha i slovenská hlava státu Jozef Tiso, komunistický prezident Klement Gottwald však zavedl novoroční projevy. K těm vánočním se vrátil až Miloš Zeman v roce 2013, pronáší je každý rok 26. prosince.
Zeman bude mít v Lánech malou JIP. Stát se musí postarat o svého prezidenta, říká Pafko
O prezidenta Miloše Zemana by se v Lánech mělo starat pět až sedm lékařů a měl by mít 24hodinovou péči. CNN Prima NEWS to potvrdil člen lékařského konzilia Pavel Pafko. Zdravotníci podle něj ve střešovické nemocnici chybět nebudou.