Klíšťata, ti malí kousaví upíři, jsou považována za největší strašáky pro lidi i domácí mazlíčky. Protože přenášejí vážná onemocnění, jako jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida, anaplazmóza, bartonelóza nebo babezióza. Tyto choroby mohou být vážným ohrožením zdraví našich miláčků a ve většině případů i zdraví lidského. Proto před klíšťaty je potřeba chránit nejenom sebe, ale i svého čtyřnohého kamaráda.
Ve zverimexech, lékárnách a e-shopech dnes najdete velké množství výrobků s účinkem proti klíšťatům, blechám a dalším vnějším parazitům. Nazývají se antiparazitika. Ta jsou dostupná v různých formách, mají různé složení a jejich doba účinnosti je též různá. Při výběru toho správného výrobku je třeba mít se na pozoru. V první řadě je nutné dodržovat, pro který druh zvířete je přípravek určen. To znamená, že přípravky určené pro psy nesmí být podány kočkám, zejména v tom případě, pokud výrobek obsahuje účinnou látku permethrin, který je pro kočky toxický. Mnohá antiparazitika nelze používat na hlodavce a králíky.
Co neublíží psovi, může být toxické pro kočku
Přípravky proti klíšťatům, blechám a dalším vnějším parazitům jsou založeny na širokém spektru účinných látek, z nichž každá působí jinak a jinak se také šíří po těle psa nebo kočky. Některé zabíjí hmyz (blechy, vši, všenky, komáři apod.), a jsou tedy insekticidní, jiné mají zase akaricidní účinek, což znamená, že zabíjí roztoče i klíšťata. Většina výrobků účinkuje na všechna vývojová stadia blech, tedy dospělce, vajíčka, kukly a larvy. Pokud si váš pejsek či kočička přivezou na sobě domů blechy, nestačí odblešit jen je, ale i ošetřit vhodným přípravkem jejich okolí – pelíšek, čalounění, koberce, aby se zamezilo líhnutí dalších bleších generací. Jedna jediná bleška, kterou jste viděli v kožíšku vašeho chlupáče, totiž může naklást až 100 vajíček za den.
Klíšťata mohou být vlemi nebezpečná
Další výrobky mají repelentní účinek, jsou založeny na éterických olejích, např. z margózy, levandule, vratiče. Tyto přípravky parazity nezabíjejí, ale odpuzují, proto v lokalitách s vysokých výskytem klíšťat nemusí být jejich síla dostatečná. Přírodní repelenty je možno kombinovat s antiparazitiky. Nikdy však nekombinujte antiparazitní spot-on s antiparazitním obojkem, mohlo by dojít k předávkování vašeho chlupáče.
Nejšetrnější je zvolit antiparazitní obojky nebo spot-ony, jejichž účinné látky se rozprostřou v mazové vrstvě po celém těle psa nebo kočky a parazitovi tak stačí pouhý kontakt s povrchem těla hostitele (nemusí se zakousnout), aby došlo k jeho usmrcení. Odpadá tak riziko infekce, onemocněním přenášeným klíšťaty, při jejich vytahování z kůže našeho mazlíčka. U některých antiparazitik je potřeba, aby se klíště zakouslo, avšak bezprostředně po tom dojde k jeho úhynu. Doba účinnosti se pohybuje od jednoho do osmi měsíců v závislosti na účinné látce a formě přípravku. Dále následuje kategorie tablet, jejichž účinná látka koluje v krvi psa po dobu několika týdnů. Podání těchto preparátů má však svá úskalí, protože dojde-li k neočekáváné reakci na účinnou látku, obojek sundáte, psa s aplikovaným spot-onem vykoupete, ale co si počít v případě, že účinná látka koluje v krvi našeho mazlíčka?
Jak na klíšťata a blechy? A jakými antiparazitiky můžete svou kočku i zabít?
Během roku můžete na své kůži i na kůži čtyřnohých mazlíčků potkávat známé nepřátele. Klíšťata. Už mnohokrát jsme upozorňovali na to, abyste byli pečliví při výběru prostředků na odpuzení klíšťat. Je totiž důležité dodržovat, pro které zvíře je přípravek určen.