reklama

Kmoníček: Trumpovo hnutí nekončí, Biden bude mít těžkou úlohu před levicí

Situace ve Spojených státech se sice uklidnila, ale stále je napjatá. Dá se předpokládat, že se demonstranti vrátí do ulic? A jak pravděpodobné je, že senátoři zbaví Trumpa prezidentského úřadu dřív, než ho vystřídá Joe Biden? Slovo v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS dostali velvyslanec v USA Hynek Kmoníček a historik Jan Koura.

reklama

Aktuálně jsou ulice hlavního města USA Washingtonu, D. C., výrazně klidnější než ve středu. „Situace se výrazně uklidnila. Je tu mnohem větší přítomnost policejních jednotek. Ty se po včerejšku poučily a demonstrují připravenost,“ popsal Kmoníček.

Právě policisté, kteří dav podcenili, nesou podle českého velvyslance v USA vinu na tom, že se demonstrace příznivců Donalda Trumpa zvrhla v násilnosti, při nichž se protestující dostali do budovy Kapitolu, kde také rabovali. „Bylo to nezvládnuté z pohledu policejní logistiky,“ řekl velvyslanec s tím, že se neočekávalo, že nejhlasitější část Trumpových příznivců, která je dle jeho slov poměrně extremistická, přemůže ochranku a policii v Kapitolu.

Končícímu americkému prezidentovi se podle Kmoníčka sice podařilo prosadit USA v zahraničních médiích jako nejviditelnější zemi, ale ne příliš hezkým způsobem. „Ta společnost je tak rozdělená, jak volby ukázaly. I když definitivně, v oblasti politických možností, skončila Trumpova administrativa, neskončí tím Trumpovo hnutí,“ doplnil Kmoníček v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Biden bude pod tlakem levice, myslí si Kmoníček

Demokraté kromě prezidentských voleb zvítězili i v těch senátních. Díky zisku dvou křesel z Georgie se vyrovná počet demokratů a republikánů v Senátu, přičemž 101. hlas dostává viceprezident. Tuto funkci bude již od 20. ledna vykonávat Bidenova demokratická sekundantka Kamala Harrisová.

Podle Kmoníčka však není Bidenova pozice nijak záviděníhodná. Nastupujícího prezidenta totiž popsal jako typického středového demokrata, který nyní bude pod tlakem levicové části Demokratické strany. „Biden tak nebude mít možnost říkat: ‚Já bych to udělal, ale republikáni mi to zarazili.’ Teď je obnaženější té své revolučnější základně,“ vysvětlil Kmoníček.

Český velvyslanec si zároveň nemyslí, že by se v USA uplatnil 25. dodatek ústavy. Podle ní by viceprezident, kterým je nyní Mike Pence, mohl převzít Trumpovy pravomoce, ale pouze v případě, že by souhlasilo osm z 15 ministrů prezidentovy administrativy. Kmoníček však říká, že tento krok, ke kterému nyní vyzývají demokraté, je pouze symbolický a vzhledem k tomu, že za 13 dní Trumpovi končí mandát, se asi ani nedá stihnout.

Trump neodejde na odpočinek, říká historik

Že k aplikaci 25. dodatku nedojde, soudí i historik Jan Koura. Stejně tak podle něj nedopadne ani možnost takzvaného impeachmentu, což je další nástroj pro odstranění prezidenta z funkce. „Je to opět proces odvolání daný ústavou. Zatím proběhl pouze třikrát: u Trumpa, Andrewa Johnsona a Billa Clintona,“ zmínil Koura s tím, že Trump již jeden impeachment vyhrál a podobně dopadli i Johnson s Clintonem.

I Koura předpokládá, že Trump bude stále výrazně promlouvat do veřejného dění. „Těžko předpokládat, že by odešel do důchodu. Pokud by se znovu zapojoval do politiky nebo by znovu kandidoval, bylo by to bezprecedentní, protože američtí prezidenti běžně chodí na odpočinek,“ řekl historik v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Podle něj tak bude Trump i nadále rozdmýchávat pochybnosti ohledně nedávných prezidentských voleb, o nichž prohlašuje, že je Biden nevyhrál, protože byly ovlivněny podvody. „Cítí obrovskou sílu a nebude se jí chtít vzdát. Bude rozdmýchávat pochybnosti o volbách a bude pokračovat v hnutí trumpismu,“ dodal Koura.

Historik v pořadu 360° Pavlíny Wolfové dodal, že část Trumpových příznivců, stejně jako končící prezident, ani nadále nebude uznávat výsledky voleb. Podle Koury je tak velmi pravděpodobné, že znovu dojde k demonstracím, které přerostou v násilí.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama