Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Současný kabinet již podnikl několik kroků, jak ušetřit na státních výdajích. Například ministerstvo dopravy částečně snížilo slevu na jízdném pro studenty a seniory, což by mělo ročně přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun. Podobným revizím se věnují i další resorty, které hledají cesty, jak přinést do státní kasy více peněz. Podle opozičních hlasů ale nová vláda zároveň nechává bobtnat řady úředníků na ministerstvech.

„Základní manažerské pravidlo je, že pokud mám šetřit, začnu u sebe. Když se restrukturuje firma, začne se ve vedení a musí se jít příkladem. Vláda chce škrtat a šetřit, tomu částečně rozumím. Druhá věc je, že začíná přidáním tří resortů. Práci, kterou jsem dělal já, teď dělají tři ministři,“ kritizuje opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO) současný kabinet.

Ministerstva jsou podle něj pod „kobercovým náletem politických náměstků“. „A co politický náměstek, to stotisícová mzda, auto a sekretariát. A oni řeknou, že to je jen pár desítek milionů korun. Nejdou příkladem, tak jak jim mám věřit?“ pokračoval s kritikou exministr.

Podotkl, že zmrazení platů politiků je správná cesta. Dodal ale, že k tomuto kroku směřovala už bývalá vláda Andreje Babiše. Postěžoval si, že tehdejší návrh mnozí považovali za populistický. „Teď se to udělalo tak, že to politické není. Je otázka, jestli to vládě projde, nemají to úplně šťastně připravené,“ doplnil Havlíček v pořadu 360°.

Poslanec Jan Hrnčíř z SPD navázal na téma s poznámkou, že nový kabinet neodstartoval zrovna nejlépe, co se týká šetření. „Vláda se nevejde ani do lavic ve Sněmovně, musí sedět ve dvou řadách,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Představitelé vládní pětikoalice pozvání do večerní diskuse odmítli.

Musí se zasáhnout i do legislativy, říká Prouza

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nelze škrtat výdaje, aniž by se nezasáhlo do legislativy. Podle něj by se měla vláda pustit do tvrdé revize a zbavit se zbytečných povinností v zákonech. „Až potom může ve druhém kole škrtnout i lidi. Musí nejdříve zrušit zbytečnou byrokracii, hlášení a kontroly,“ přispěl se svým názorem na ukrajování státních výdajů.

Zmínil, že během jeho působení na ministerstvu financí v roce 2005 probíhal procesní audit, který se šetřením na výdajích dokázal pomoci. „Zjistili jsme, že bez problémů šlo škrtnout asi 18 odborů z 50, bylo možné propustit asi 15 procent lidí. A nebylo to poznat,“ rozvedl dále Prouza.

K tomu současná situace ale podle něj moc nespěje. Navíc se Česko dostalo do netradiční situace, kdy platy státních úředníků převyšují mzdy v soukromém sektoru. „Ty nůžky se rozevírají a není to úplně dobře,“ podotkl šéf obchodního svazu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.