K VĚCI - 8.8. v 12:30
Hudebník a bývalý politik Michael Kocáb koncem července oslavil 70. narozeniny. Do důchodu se však nechystá, prozradil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Má prý v úmyslu se více věnovat komponování vážné hudby, návrat do politiky neplánuje. V rozhovoru zároveň ocenil prezidenta Petra Pavla.
V poslední době Kocába nejvíce zaměstnává nejen koncertování, ale i příprava nové opery. Na té se autorsky podílí jeho dlouholetý kolega, textař a podnikatel Michal Horáček. A také dobrý kamarád – dvojice spolu plánuje cestu do africké Ghany. „To byl zase jeho (Horáčkův) nápad. Budeme součástí ghansko-českého projektu na vysazování stromků tam, kde je Afrika potřebuje. A kde potřebuje také vodu,“ upřesnil Kocáb.
ČTĚTE DÁLE: Tajná mise Ukrajinců u Krymu – Speciální jednotka nepříjemně překvapila Rusy, tvrdí Kyjev
Ačkoliv již v politice několik let nepůsobí, veřejné dění Kocába stále zajímá. „Teď se momentálně věnuji hudbě, ale není to tak, že bych se úplně uzavřel do nějaké skleněné koule. Pořád sleduji, co se děje.“ Do politických kolbišť prý vždy pronikl vlivem okolností. „Nikdy jsem se tam netlačil, vždycky mě to nějak přivanulo,“ upřesnil s úsměvem.
Kocáb vede aktivní život, nedávno třeba navštívil válkou zasaženou Ukrajinu. V souvislosti s konfliktem varoval před „mnichovským scénářem“, kdy by v nějaké fázi mohla být Ukrajina v zájmu nastolení míru přinucena k ústupkům vůči Rusku.
„Pokud se pro jakékoliv takové řešení Ukrajinci rozhodnou, tak pak ano. Ale my nesmíme zvnějšku jim ho vnucovat, to potom by bylo stejné jako ten Mnichov,“ varoval někdejší významný člen Občanského fóra narážkou na Mnichovskou dohodu z roku 1938.
Putin má podle Kocába strategii podobnou Stalinovi
Hudebník také zavzpomínal na odchod sovětských vojsk z Československa v roce 1991. Kocáb patřil k předním iniciátorům a vyjednávačům odchodu okupantů. Tehdejší politika se s tou dnešní podle něj nedá tak snadno srovnávat. Zejména vyzdvihl postavu sovětského vůdce Michaila Gorbačova. „Měl určitou koncepci a do ní zapadlo, že s Rusy bude možno vyjednávat o odchodu jejich vojsk,“ nastínil Kocáb. „Putin má úplně jinou strategii. On má strategii spíše podobnou Brežněvovi, anebo ještě spíše Stalinovi. Tou je rozpínavost a věrolomnost,“ porovnal ruské a sovětské vůdce někdejší zakladatel Pražského výběru.
Podle Kocába by se evropské státy neměly nechávat zastrašovat ruskými hrozbami. „Není možné, aby se vyhrožování stalo nějakým legitimním politickým prostředkem. Jestli nám neustoupíte, hodíme na vás jaderné zbraně, to je prostě nemyslitelné,“ řekl Kocáb.
Na závěr pochválil zahraniční politiku současného prezidenta Petra Pavla, který patří mezi přední evropské podporovatele Ukrajiny ve válce proti Rusku. Současnou hlavu státu přitom dříve kritizoval za jeho komunistickou minulost. „Moje výhrady přetrvávají. Zároveň mě to nemůže dostat do pozice, že budu slepý a hluchý k jeho dobrým krokům, které dělá,“ konstatoval někdejší ministr pro lidská práva.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Drogy u Novotného? Policie zasahovala na úřadě v Řeporyjích. Brko pobavilo, smál se starosta