„To byla ta nejtěžší věc, kterou jsem kdy v životě udělal,“ vysypal ze sebe 38letý Benjamin Alexander. V cíli obřího slalomu na olympijských hrách v Pekingu, který sužovaly bláznivé podmínky, projel s obrovskou ztrátou více než půl minuty na prvního Marca Odermatta. Přesto byl pyšný, měl k tomu důvod. Stal se totiž prvním jamajským lyžařem pod pěti kruhy.
Jamajka k zimním olympijským hrám tak nějak patří od chvíle, kdy se bobisté z karibské země vydali v roce 1988 do Calgary. Jejich slávu pak ještě výrazně přiživil film Kokosy na sněhu částečně inspirovaný událostmi na kanadské olympiádě. Ale „kokos“ z Jamajky na sjezdovce? To tu ještě nebylo.
O revoluci se postaral Benjamin Alexander. I když dělá jiný sport, jeho cesta se přesto kříží s boby, respektive jedním bobistou. Jeho mentorem je Dudley Stokes, člen prvního jamajského bobu, který se kdy představil na olympijských hrách.
Trapasy olympiády: Zrádná vlajka, hokej v respirátorech a popletené jméno sportovce
Olympijské hry v Pekingu jsou teprve v polovině, to však nezabránilo hned několika trapným či úsměvným situacím. Čelit jim museli jak organizátoři, tak i samotní sportovci. Olympiádu poznamenaly například stížnosti na studené jídlo či nutnost odehrát hokejové zápasy v respirátorech.
Alexander není ryzím Jamajčanem, narodil se v anglickém Northamptonu. Ale vzhledem k tomu, že jeho otec pochází z kraje Boba Marleyho, rozhodl se, že na sebe obleče černo-zeleno-žlutou kombinézu. Nápad se začal rodit v roce 2015, kdy mu bylo už 32 let. Tehdy coby DJ vystupoval na jedné akci v Kanadě v lyžařském areálu a řekl si, že zkusí sport, který do té doby nikdy nepraktikoval. Při první jízdě prý spadl 27krát, ale ani to ho neodradilo.
Vyrazil na minulou olympiádu do Pchjongčchangu, kde zatím pouze čerpal inspiraci. Každopádně – poháněn myšlenkami na bobisty – se toužil příště na největší sportovní akci sám představit. Mise Peking se stala reálnou ve chvíli, kdy v letos v lednu coby závodník nechyběl na republikovém mistrovství Kapverd. Ano, čtete správně. Nicméně lyžařská akce se nekonala v dovolenkové destinaci, nýbrž v Lichtenštejnsku.
V obřím slalomu skončil tento „vetřelec“ sedmý, což mu stačilo na místenku na hry v Číně. Ke všemu se mu dostalo velké pocty a po boku – koho jiného než bobistky – Jazmine Fenlatorové-Victorianové nesl na zahajovacím ceremoniálu vlajku.
Benjamin Alexander se stal jedním z vlajkonošů jamajské výpravy při zahajovacím ceremoniálu v Pekingu. Zdroj: Getty Images
Benjamin Alexander se stal jedním z vlajkonošů jamajské výpravy při zahajovacím ceremoniálu v Pekingu. Zdroj: Getty Images
Na svoji chvíli a splnění snu si pak musel počkat více než týden. Premiéru neměl vůbec lehkou – ve středisku v okrese Jen-čching panovalo v neděli divoké počasí, které se postaralo o brzký konec mnoha závodníků. Alexander se startovním číslem 83 zvolil velmi rekreační – opatrné tempo – jel hlavně na jistotu. Mezičasy pochopitelně ukazovaly krutá červená čísla. Ale o to v tu chvíli nešlo.
Začněte s lyžováním dřív než ve 32 letech
Náročnou trať zvládl jamajský olympionik bez pádu, úspěšně projel všemi branami. S časem 1 minuta 37 sekund a 94 setin sice zaostal o více než půl minutu za vítězným Švýcarem Marcem Odermattem, ale byl lepší než dohromady 35 soupeřů. Velmi slušné na Jamajčana, který s lyžováním začínal před sedmi lety. A na to, že oněch 35 mužů bylo kvůli obtížným podmínkám diskvalifikováno, se historie neptá.
Congratulations to Benjamin Alexander - who became Jamaica's 𝐅𝐈𝐑𝐒𝐓 𝐄𝐕𝐄𝐑 Olympic alpine skier 🇯🇲👏
— Eurosport (@eurosport) February 13, 2022
...wait for the reaction at the end! 😂#Beijing2022 | @benji_ski pic.twitter.com/qJYvYiRDMQ
„Nejtěžší věc, jakou jsem kdy udělal. Měl jsem nové lyže a bylo to pro mě daleko náročnější než na těch, na kterých jsem se kvalifikoval. Každopádně mi šlo jen o to, abych dojel do cíle. Někteří z nejlepších chlapů na světě obří slalom nedokončili, takže to mě v pořadí vyšvihlo nad ně,“ hodnotil s úsměvem pro Eurosport sympatický Jamajčan.
Při otázce, s jakou strategií šel do olympijského „obřáku“, odpověděl: „Hlavně se nezranit. Znáte můj příběh, první závod jsem absolvoval před dvěma lety. Není pro mě možné dotáhnout kluky, kteří to dělají 20 let. Chtěl jsem si to užít a teď se směju,“ podotkl Alexander.
Svými slovy se stal pokračovatelem příběhu Kokosů na sněhu. Tomu mimochodem i přizpůsobil design kombinézy, který skutečně vypadal jako ten u bobistů v roce 1988. Je hrdý na to, že se stal teprve patnáctým sportovcem z Jamajky, který se kdy kvalifikoval na zimní olympiádu. Zároveň má být jeho pekingské vystoupení inspirační – chce, aby nezůstal jediným jamajským lyžařem pod pěti kruhy v historii.
„Chci inspirovat další generace. Začněte s lyžováním dříve než ve 32 letech.“