
Příspěvek na bydlení se může lidem snížit
Na změnu příspěvku na bydlení za výhodných podmínek nezbývá moc času. Do konce července totiž mají stávající příjemci možnost zažádat o přepočet sociální dávky. To může mít výhodu v navýšení příspěvku. Úřad práce ale také varuje, že se příspěvek může příjemcům snížit. Pokud nechtějí o stávající částku přijít, tak mohou požádat o prodloužení dávky bez přehodnocení.
Příjemci příspěvku na bydlení mají ještě dva týdny na to, aby požádali úřad práce o přepočet. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček totiž uvedl, že lidé by poté mohli obdržet vyšší příspěvek v případě nižších příjmů či vyšších nákladů na bydlení. Úřad práce ale upozorňuje, že úředníci se mohou rozhodnout příspěvek také snížit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kde si léto za české koruny užijete nejvíc? Zlevnila exotika i země v nedalekém sousedství
Pokud tedy budou lidé žádat úřad práce o přepočet, tak musí počítat i s negativní variantou. Při přepočítání příjmů navíc musí lidé dokládat aktuální výši výdajů a příjmů za poslední čtvrtletí. „Pokud se jim změnily, dojde k přehodnocení, které by mohlo ovlivnit výši příspěvku oběma směry, tedy mohl by příspěvek být nižší nebo i vyšší podle individuální situace klienta. Propisovat se do něj může i případné vyúčtování služeb a energií, které proběhlo v druhém čtvrtletí,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí Úřadu práce Kateřina Pavlíková.
Změna souvisí se spuštěním dávky státní sociální pomoci. O příspěvek na bydlení totiž už nebude možné samostatně žádat a od 1. října bude možné podávat žádosti o dávku státní sociální pomoci, které se říká superdávka.
Pokud ale stávající příjemci příspěvku na bydlení nechtějí o peníze přijít po přepočtu, tak se pro ně otevírá jednoduchá varianta. „Mohou využít jednoduchou a automatickou prolongaci dávky a obdrží stávající a přiznanou výši příspěvku,“ řekla dále Pavlíková.
Lidé proto mají dvě možnosti. „Záleží tedy na zhodnocení každého, jestli využije automatické prodloužení příspěvku bez dokládání a komunikace s úřadem, vzhledem k tomu, že klienti mají za sebou nedávno povinné doložení dokladů za první čtvrtletí v dubnu, nebo doloží online či osobně i nyní v nepovinném období do konce července znovu všechny potřebné dokumenty a budou žádat o přepočítání,“ dodala mluvčí Úřadu práce.
Co pro podání žádosti potřebujete?
Příspěvek na bydlení lze získat i z pohodlí domova. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž spustilo aplikaci Jenda, přes kterou můžete žádost velmi jednoduše odeslat. K jejímu vyplnění ale potřebujete několik důležitých věcí:
- Potvrzení o výši příjmů. Příjmy dokáže MPSV získat od vašeho zaměstnavatele. Pokud ale budete chtít dokládat příjmy sami, potřebujete potvrzení o výši příjmu.
- Potvrzení nákladů na službu. Jedná se o doklad, který potvrzuje náklady jako vodné, stočné, odvoz odpadu a podobně.
- Potvrzení nákladů na energie. I zde si MPSV může získat náklady od vašeho dodavatele. Pokud není smlouva na energie napsána na vás, musíte předložit doklad potvrzující výši nákladů na energie za předchozí měsíce.
- Nájemní smlouva. Na žádost stačí okopírovaná smlouva nebo její fotografie.
- Potvrzení o studiu. Pokud žádáte o příspěvek za celou domácnost a máte dítě ve studijním věku starší 15 let, potřebujete potvrzení o studiu.
- Vyúčtování služeb a energií. Pokud jste v daném měsíci obdrželi přeplatek či nedoplatek, přiložte ho k žádosti.
- Prohlášení daných osob. Pokud s vámi bydlí osoba starší 18 let, potřebujete od ní nezbytné dokumenty.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?