Prezident Petr Pavel ve svém projevu v belgických Bruggách tento týden navrhl, že by měla být zahájena debata o tom, zda by členské státy EU neměly zvážit omezení svého práva veta. Tato myšlenka okamžitě vyvolala diskusi. Komentátor MF DNES Petr Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že právo veta je silnou pákou České republiky při jednáních a byla by hloupost se ho vzdát. Bývalý premiér Vladimír Špidla naopak poukázal na potenciální negativní důsledky tohoto práva, zejména v kontextu jednání o podpoře Ukrajiny.
Právo veta spočívá v tom, že každý z 27 členských států EU má možnost zablokovat návrh, a to i v případě, že se na něm zbylé země shodly. „Jedná se o nesmírně efektivní nástroj a vzdávat se ho pokládám za hloupé,“ uvedl ve vysílání komentátor MF Dnes Petr Kolář.
ČTĚTE TAKÉ: Lipavský dorazil do Kyjeva. Počítáme s tím, že se Ukrajina připojí k evropské rodině, pronesl
Evropské unii důvěřuje nejméně Čechů od roku 2016, skepse výrazně vzrostla vůči NATO a OSN
Evropské unii věří nejméně Čechů od roku 2016, důvěra klesla na 46 procent z loňských 58 procent. Proti loňsku se výrazně snížila také důvěra v Severoatlantickou alianci (NATO) na 56 procent a v Organizaci spojených národů (OSN) na 52 procent. Výsledky průzkumu, který provedlo letos od konce března do konce května, v pondělí poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Předchozí průzkum se uskutečnil loni v červenci.
Podle Koláře je právo veta naší nejsilnější pákou a zříct se jí je pro naší bezpečnostní, obrannou i daňovou politiku „absolutně nevýhodné“. „Když po začátku Putinovy agrese na Ukrajině chtěla Evropská komise uvalit sankce na dodávky ropy, Česká republika společně s Maďary, Poláky a Slováky pohrozila vetem. A podařilo se jim díky tomu dosáhnout výjimky na ropovod Družba a dodávky ropy jeho prostřednictvím na dva roky. Kdybychom to právo veta neměli, byla by sankce uvalena, protože by nás přehlasovali, a my bychom tady byli dva roky bez ropy,“ uvedl komentátor příklad, kdy právo veta sehrálo důležitou roli.
Opačný pohled na věc má ale Vladimír Špidla, který tvrdí, že Evropa stojí před mnoha různými výzvami a je na místě uvažovat i o změnách smluv: „Evropská unie je lidských produktem, není to božské zjevení a musíme počítat s tím, že se mění na základě poctivé debaty.“
Aby mohla být EU alespoň částečně považována za „velmoc“, zrušení práva veta v některých situacích by se podle bývalého premiéra vyplatilo: „Ne ve všech, ale v některých ano. Jestliže jsme třeba postaveni do válečné konfrontace, je přece v našem zájmu, aby jeden stát nedokázal zablokovat podporu Ukrajiny a tím vlastně zvrátil celou geopolitickou rovnováhu a dostal nás do nebezpečí,“ uvedl. Dodal, že Evropská unie je náš nástroj, a pokud nebude fungovat, naše síla bude oslabena.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Petr Pavel si musí ujasnit, čeho chce dosáhnout. Evidentně si neví rady, míní komentátor