Zdá se, že jde vše podle průzkumů, předpokladů i odhadů sázkových kanceláří. Ve druhém kole se utkají Babiš s Pavlem. První kolo nakonec těsně vyhrál Petr Pavel, oba ale získali podstatně více hlasů, než se čekalo. Ve druhém by se tak voliči měli spojit proti Babišovi a je hotovo. Jenže to už tady bylo v roce 2018 a Jiří Drahoš prezidentem v posledních pěti letech nebyl. Prostá matematika totiž nestačí.
1. Dva plus dva jsou maximálně tři
Petr Pavel získal v prvním kole přes 35 procent hlasů. Když si k tomu připočteme zisky dalších „antibabišovských“ kandidátů, kteří Pavla navíc podpořili či patrně podpoří, všechno se zdá jasné. Dohromady to dává asi 60 procent a víc už v druhém kole nikdo mít nemůže. Jenže těch 60 v součtu měl mít v minulých prezidentských volbách taky Jiří Drahoš. Nepovedlo se. Část nezemanovských voličů zůstala doma, části se nelíbilo jeho vystupování a část volila Horáčka nebo Hilšera v prvním kole z úplně jiných důvodu, než že volila proti Zemanovi. Prostý součet to v druhém kole nebude ani tentokrát. Byť generál má proti Drahošovi výhodu – první kolo vyhrál, Drahoš sám před pěti lety ztrácel 12 procentních bodů.
Evropské volby
2. Všichni proti Babišovi
Ten efekt sledujeme už mnoho let. Andrej Babiš je (v podstatě oprávněně) pranýřovaný neustále. Má problematickou minulost, problematické dotace, problematické vystupování, problematickou politiku. Příležitost kritizovat ho existuje takřka neustále. Jenže efekt všichni proti jednomu nenáviděnému mívá různé dopady. Jeho voličské jádro „ztvrdlo“. A je to on, kdo je pořád všude vidět. I negativní kampaň je koneckonců kampaň. Už mnohokrát se ukázalo, že to Babišovi spíš pomáhá.
3. Antibabiš a rozvědčík
Petr Pavel je možná sympaťák, ale velká část voličů ho v prvním kole nevolila pro jeho kvality, ale hlavně pro to, že má šanci porazit Babiše. Tenhle efekt bude ve druhém kole ještě silnější. Drtivá většina voličů, které Pavel může v druhém klání získat navíc, nebude volit „pro Pavla“, ale „proti Babišovi“. To už samo o sobě poněkud snižuje motivaci těchto lidí jít znovu volit. A co víc, jeden z hlavních pilířů antibabišovského příběhu, tedy expremiérova spolupráce s StB, s minulostí generála Pavla tak trochu padá. Část voličů jeho členství v KSČ a jeho studium na vojenského zpravodajce nemůže přenést přes srdce ani přes porevoluční zásluhy.
Nerudová: Je tady zlo jménem Andrej Babiš. Vlastní média, poslance a chtěl by i Hrad
Kandidátka na Hrad Danuše Nerudová ostře zaútočila na bývalého premiéra a postupujícího do druhého kola voleb Andreje Babiše. Označila ho za zlo – vlastní prý mediální domy i zákonodárce a chtěl by si přivlastnit také Pražský hrad. Zároveň vyjádřila podporu Petru Pavlovi, se kterým chce ještě v sobotu večer mluvit.
4. Polibky smrti
Jiří Drahoš dostal před druhým kolem v roce 2018 několik polibků smrti ve formě podpory od veřejné známých osobností, které se pravidelně vynořují v době voleb a podporují někoho proti někomu z morálních důvodů. Je to jejich věc, ale v praxi tenhle druh podpory šiřitelů nekompromisního dobra nemívá úspěch. Jde o podporu, z níž tak nějak vždycky prosvítá pohrdání. „Umí ti lidé na venkově, co volí Babiše a Zemana, vůbec číst? Vědí, co je správné, jako to víme my?“
5. Jeden soupeř v oslabení
Dosud měl Babiš mnoho soupeřů a dobře věděl, že většina z nich jde vlastně proti němu. Jít proti nim, nevěděl by, na koho dřív mířit. Ale dobře taky věděl, že se hlasy pro soupeře rozloží a on postoupí. Ve druhém kole už bude mít jediného soupeře. Soupeře, na kterého má jistě minimálně jednu „zložku“ naditou informacemi. Bude znát jeho slabiny, už se nebude bát, že oslabením jednoho konkurenta posílí jiného soupeře. Teď do toho půjde plnou silou. Ukázal to ostatně hned při první tiskové konferenci po prvním kole voleb, kdy Pavla přirovnal k ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi.
Emotivní projevy, odchody i propad Nerudové. Které zlomové momenty nejvíc ovlivnily volby?
Emotivní odchody ze studia či bojkot předvolebních debat. Kampaň před prezidentskými volbami přinesla několik překvapení. Nechybělo odstoupení z volebního klání nebo velký propad jednoho z favoritů. Přinášíme zlomové momenty, které ovlivnily prezidentskou kampaň.
6. Majitel televizní debaty
Před pěti lety si Jiří Drahoš ke svému neúspěchu ve finále pomohl i televizním duelem s Milošem Zemanem, v němž působil nerozhodně, až trochu zmateně. Proti takové politické zkušenosti, jakou Zeman měl, to byl obrovský hendikep. Pavel nepůsobí zmateně ani nerozhodně, spíš stručně. V debatě tím ale vyklízí prostor, který Babiš dokáže využít svým nekončícím chrlením slov plných polopravd. Dá se čekat, že Pavel bude v duelech v defenzívě, témata bude určovat Babiš a bude dominovat.
7. Špína na Pavla
Co by mohl Babišův tým vytáhnout na Pavla? Možná to, že si Babiš platí kampaň sám, generálovi ji platí podnikatelé, a nebude tedy nezávislý. Že je provládní. Nebo že byl Pavel vlastně větší a aktivnější komunista než Babiš. Pro každého se najde něco. Vlastně to ani nemusí být pravda, stačí podezření, červíček pochybností může odradit řadu voličů. Jistě přijde ještě něco nového, účinné bývá šťourání se v soukromí. Ono se něco najde.
8. Volební účast
Volby nakonec může rozhodnout to, kolik lidí přijde znovu volit. ANO sice dostalo výprask ve druhém kole senátních voleb hlavně proto, že jeho voliči k urnám nepřišli, a mohli bychom z toho vyvozovat, že Babišovi voliči nemají disciplínu. Jenže v tomhle případě ANO není Babiš. Voliče sice až tak netankuje ANO, ale co se týče Babiše, jsou zapálení. Oni přijdou, stačí ten oheň udržovat.
Expremiér sice moc nemá, kde brát oproti prvnímu kolu hlasy navíc, ale má obrovské možnosti v tom, jak voliče od účasti odradit. Jeho strategie pro finále tedy bude jasná: Ze všech uvedených bodů vyplývá, že se bude snažit o omezení voličské účasti v druhém táboře, bude odrazovat od volby Petra Pavla, i když bude vědět, že voliči do Babišova tábora nepřejdou.
Petr Pavel tedy možná vyhrál první bitvu, vítězství ale jisté nemá. Andrej Babiš má před sebou zdánlivě nemožnou misi, přesto je druhé kolo otevřenější než se může na první pohled zdát.