reklama

KOMENTÁŘ: Adopce psů ze zahraničí? Hádky nepomohou, nový domov ano

Vysloužilý dostihový chrt z Irska. Lovecký podenco z Kanárských ostrovů. Pouliční voříšek z Rumunska. I takové adopťáky bychom našli v některých českých domácnostech, které se rozhodly dát domov psovi z jiné země. Názory na to, zda se rozhodly správně, se mezi pejskařskou veřejností různí a diskuze jsou často bouřlivé a plné emocí. Je, nebo není v České republice místo i pro adopťáky ze zahraničí?

reklama

České útulky mají svých psů dost

Adopce ze zahraničí nerado vidí mnoho českých útulků a spolků zachraňujících zvířata. Ačkoli neexistují jednotné statistiky psů, kteří u nás každý rok jsou v péči podobných zařízení a čekají na domov, dle různých odhadů se jedná o tisíce, podle některých je to přes 10 000. A tato zařízení se zároveň shodují, že psů, kteří jim každoročně projdou rukama, přibývá. Proč si tedy dovážet další ze zahraničí, když mnoho českých psů čeká na domov dlouhé měsíce i roky?

Dalším hlediskem, které při dovozu psů ze zahraničí nelze pominout, je otázka zdravotní. V řadě zemí (Rumunsko, Ukrajina ale i Slovensko) je větší riziko onemocnění některými nakažlivými onemocněními psů, než je tomu u nás a obavu z jejich zavlečení do České republiky nelze brát na lehkou váhu.

Každý zachráněný život se počítá

Je pravda, že psů v našich útulcích je hodně. Na druhou stranu jsou v nich prakticky všichni čeští psi bez domova. Spolu s Belgií máme totiž z celé Evropy nejnižší počty psů na ulicích, a i úroveň českých útulků je (samozřejmě, stále jsou bohužel i ty horší) podle mého názoru na velmi vysoké úrovni v porovnání s jinými zeměmi. Psi, kteří jsou v českém útulku, obvykle mají mnohem lepší životní podmínky a péči než psi bez domova v již zmiňovaném Rumunsku, Ukrajině, některých částech Slovenska, ale třeba i ve Španělsku, Řecku či na Kanárech.

Čeští psi mají také daleko vyšší šanci, že budou adoptováni. Třeba v takovém Rumunsku (které jsem před několika lety navštívila a zavítala zde do dvou útulků) je zájem o adopce naprosto minimální a těch několik jednotlivců, kteří se snaží pečovat o opuštěné psy, má mnohdy jedinou šanci na jejich umístění právě oslovováním zájemců ze zahraničí. Zatímco na jednoho psa v českém útulku se někdy ozve i více zájemců, adopce psa z jiné země může znamenat záchranu jeho života (doslova).

Psi jsou světoobčané a hranice jim nic neříkají

Psi mají spoustu skvělých vlastností, pro které je tak milujeme. Jednou z nich je, že neřeší hranice. Nerozlišují mezi adopcí do vedlejší vesnice nebo do země na druhé straně světa. Někteří lidé se rozhodnou vidět to stejně. Pokud zamýšlejí svého čtyřnohého parťáka nekupovat, ale adoptovat, rozšíří svůj zájem i na psy čekající na domov za hranicemi naší země.

Argument, že pes ze zahraničí zabírá místo psovi z českého útulku, podle mého názoru není fér. Hranice jsou v hlavách lidí, ne zvířat. A v mnoha případech, jako v úvodu zmínění chrti a podencové, jde o velmi specifický typ majitelů, kteří se na tato plemena zaměřují a v českých útulcích je jich naprosté minimum, téměř žádní.

A co je nejpodstatnější, a mělo by v této diskusi zaznívat: české útulky neplní „cizí“ psi ani ti, kdo adoptují ze zahraničí. Plní je čeští nezodpovědní majitelé, kteří bez uvážení rozmnožují své psy a feny a štěňata rozdají prvním zájemců, kteří se ozvou. A plní je ti, kdo si bez rozmyslu pořídí psa a při prvních problémech se rozhodnou, že bude lepší, udělat z toho problém někoho jiného a psa odložit.

Českým útulkům nepomůže omezení adopcí ze zahraničí. Pomůže jim trpělivá osvěta a edukace veřejnosti a větší míra zodpovědnosti českým majitelům.

P.S.: Když se na mě občas obrátí někdo, kdo zvažuje adopci ze zahraničí, neodrazuji ho. Vždycky mu ale řeknu, ať se podívá i do některého útulku, který má ve svém okolí. Nikdy totiž nevíte, zda na vás ten osudový pes čeká na druhé straně světa, nebo právě za vašimi humny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama