KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

„Ten ‚neguinho‘ (v portugalštině „černoušek“, pozn. red.) si vybral špatnou stopu a nenechal druhému jezdci místo. Neguinho zvolil špatný průjezd zatáčkou, a to jen proto, že tu zatáčku nezná. Tam není možné dostat se před dvě auta najednou,“ kritizoval Piquet Hamiltona v pořadu jednoho z brazilských médií, které se věnuje formuli 1. Pozdvižení, které slova trojnásobného šampiona z 80. let vyvolalo, by se snad dalo srovnat s běsněním ruských vládních kruhů po vystoupení Pussy Riot v moskevském pravoslavném chrámu.

VIDEO: Způsob, jakým Nelson Piquet řešil své spory v F1, byl neotřelý...

Jako Česká soda

Notoricky známý provokatér Piquet je ovšem peprnými výroky velmi dobře známý a ten, kdo o formuli 1 aspoň něco málo ví (a tím spíš Hamilton), musí také vědět, že jeho výroky je obvykle nutné brát s velkou rezervou už jen proto, že i seriózní média se jich velmi ráda chytnou. Zakazovat ale Piquetovi mluvit, jak mu jeho věčně se zubící ústa narostla, by bylo něco jako na YouTube zakázat přehrávání videí z České sody, proslulé totálně nekorektní televizní satiry z 90. let.

Stačí si připomenout pár „klasických“ bonmotů trojnásobného mistra světa z dob, kdy závodění „ještě bylo nebezpečné a sex bezpečný“: „Výhra je pocit, který si neumíte představit. Občas si počůrám kombinézu při závěrečném zpomalovacím kole.“

Když v roce 1981 v Las Vegas vynervoval Carlose Reutemanna tak, že ten se jednoduše vzdal a pustil ho do vedení, Piquet to shrnul slovy: „Prostě si jen lehl na záda a roztáhl nohy.“ Když na kanadském Grand Prix v roce 1991 předjel Nigela Mansella a zvítězil, suše poznamenal: „Málem jsem se udělal!“

Pokud se nebavil tím, že provokoval lidi verbálně, pohrával si s nimi jiným způsobem. Běžně zdravil profesora Sida Watkinse tak, že se mu snažil rozepnout poklopec. Jeanu-Mariovi Belestreovi, autoritativnímu řediteli FIA, vylil obsah láhve minerální vody do kapsy u saka, zatímco prováděl školení o bezpečnosti na trati. A jednou zase ukradl všechny toaletní papíry ze záchodů těsně před tím, než tam přiběhl Nigel Mansell a nutně je potřeboval. Velmi pohrdavě se také zvládl vyjádřit o inteligenci tohoto vynikajícího pilota a stejně nechutné byly i poznámky na adresu jeho ženy či údajnou nejistotu ohledně sexuální orientace Ayrtona Senny – jemu se Piquet mimochodem ani neobtěžoval dostavit na pohřeb.

Přitom všem je ale třeba vidět Piqueta také jako inteligentního jezdce a přemýšlivého člověka, který vynikal analytickými schopnostmi a závodnickou taktikou. Bez těchto vlastností by se nikdy trojnásobný mistrem ani veleúspěšným podnikatelem nestal.

Korektnost se nesmí přehánět

Je to právě absence hlubší znalosti kontextu a charakteru některých veřejně známých osobností, které dnes vyvolávají prvotřídní senzace. Lewis Hamilton je bezesporu vynikajícím sportovcem, možná nejlepším pilotem F1 všech dob – alespoň podle počtu mistrovských titulů, současná extravagance a aura nedotknutelnosti a vlastní důležitosti, kterou kolem sebe buduje, se ale prostě terčem špatných poznámek stává docela logicky.

Že si u toho někdo pustí ústa na špacír víc, než je nutné jako Piquet, je jiná věc. Nepřisuzujme však břitkému výrazivu zasloužilých členů veleúspěšné starší generace obsah, který nemá, ať si o jejich názorech myslíme cokoliv. Viďte, pane Piquete, Ecclestone či Clarksone?

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

20:32

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.