KOMENTÁŘ: Válka v Izraeli jako symbol pokrytectví. Lidskoprávní aktivisté zaspali sobotu

Nevíte někdo, kde se v sobotu schovávali protiizraelští aktivisté nebo Amnesty International? To je taková ta lidskoprávní organizace, která je schopna s trochou nadsázky kritizovat Izraelce, i když přejde silnici na červenou. Když ale teroristé z islamistického hnutí Hamás střílí izraelské civilisty v jejich domovech a v ulicích, vystavují si jejich mrtvoly jako trofeje, hází bomby na ambulance a unáší ženy i děti, které pak lynčují v Gaze, má většina propalestinských aktivistů zřejmě dovolenou. Probouzejí se až poté, co začnou lítat (předem hlášené) odvetné bomby na Gazu. Zástupci Evropské unie by měli brát události ze 7. října 2023 jako obrovský vykřičník.

Probuzení celého světa do sobotního rána lze označit za obrovský šok. Radikální palestinské hnutí Hamás v den důležitého židovského svátku Simchat Tóra vyslalo tisíce raket na izraelské území. Teroristé na několika místech prorazili hraniční bariéru, obsadili 22 kibuců a zaútočili na města Sderot a Ofakim. Začaly tak krvavé lázně.

Jde bezpochyby o naprosté, a zároveň poněkud nečekané, selhání izraelských tajných i bezpečnostních služeb. Událost svým způsobem připomíná jomkipurskou válku, k níž došlo přesně před padesáti lety. I tehdy Izraelci doplatili na svou naivitu.

Opravdu teď není snadné scrollovat sociální sítě a sledovat záběry z běsnění Hamásu, kdy jejich ozbrojenci projíždí na pick-upech značky Toyota izraelskými ulicemi a pálí do všeho, co se hýbe – včetně projíždějících aut a civilistů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velvyslankyně o těžkých bojích v Izraeli: Jsme ve válce. Do starých kolejí se už nevrátíme

Na dalších videích je vidět, jak se teroristé dobývají do zabarikádovaných izraelských domů a střílí po lidech včetně žen a dětí. Mrtvá těla se válí v ulicích, nebo si je členové Hamásu vystavují jako trofeje. Další civilisty lynčují, znásilňují a odvádí do Gazy jako rukojmí. Z pohledu na zmatenou unesenou babičku na území Pásma Gazy nebo očividně znásilněnou ženu s krví na kalhotách skutečně mrazí. Nezapomeňme také na palestinské drony, které hází bomby na izraelské sanitky.

A co na to lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) či Human Rights Watch? Ticho po pěšině. Po více než 24 hodinách od vypuknutí krvavého teroru, kdy Izrael oznámil více než 300 obětí a desítky unesených, se AI zmohla na výzvu oběma stranám k zastavení násilí. Jenže na to už je pozdě.

I když je řešení izraelsko-palestinského konfliktu složité, jedna věc je zřejmá. Hamás si událostmi ze 7. října 2023 podepsal rozsudek smrti a Pásmo Gazy už nikdy nebude takové jako po roce 2005, kdy se z jeho území stáhl Izrael a krátce poté nastala krutovláda Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přislíbil odvetu a prohlásil, že jeho země je ve válce. Izraelské síly ještě v sobotu dopoledne zahájily vojenskou operaci nazvanou Železné meče, kterou odstartovaly odvetným (předem hlášeným) bombardováním cílů na území Pásma Gazy. Spekuluje se také o tom, že izraelská armáda vtrhne do Gazy. Přesně v tu chvíli se probudí nejrůznější lidskoprávní aktivisté, kteří začnou mistrovat vedení Tel Avivu, že se chová jako nacisti.

Ano, ten konflikt skutečně je složitý a Izrael rozhodně není zemí, kterou bychom snad neměli nebo nesměli nikdy kritizovat. Kontroverzní soudní reforma, osadnická politika na Západním břehu Jordánu či extremisté na důležitých postech ve vládě? Přesto je Izrael jedinou demokracií v regionu.

Zabitá Němka z mírového festivalu

Zkuste si proti vládě demonstrovat v Gaze, nejlépe s duhovou vlajkou v ruce. A pak se divte, až vás vaši přátelé budou čtvrtit nebo házet ze střechy panelového domu.

Pro EU by měly být události ze soboty hlasitým budíčkem. Některé budovy v evropských městech se sice v souvislosti se solidaritou s Izraelem rozsvítily modro-bíle, alarmující jsou ale oslavy útoku, k nimž došlo například v Londýně nebo Berlíně.

Obzvlášť u Německa jde o totální oxymóron, a to vzhledem ke skutečnosti, že jednou ze zavražděných žen v Izraeli měla být Němka Shani Louková, která se zúčastnila mírového hudebního festivalu. Její polonahé tělo pak Palestinci „vystavili“ na korbě pick-upu a tímto „úlovkem“ se radostně chlubili při návratu do Gazy.

Už jen kvůli tomu by se znovu měla otevřít debata o tom, kam skutečně proudí miliardy eur, které Evropská unie Palestině posílá. Ono to totiž dlouhodobě vypadá tak, že jdou spíš na rakety, které pak létají na Tel Aviv, než do vzdělání, zdravotnictví a podobných účelných odvětví. Hnutí Fatah, jež vládne na Západním břehu, by se také mělo pořádně zamyslet, zda chce skutečně stát na straně teroristů.

Tagy: