reklama

Fiala je nadějí EU. Po Kurzovi může spojovat západ s východem, tvrdí komentátor

Nový premiér Petr Fiala (ODS) by se mohl stát důležitou postavou v rámci Evropské unie, která by spojovala západní a východní státy společenství. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Seznam Zpráv Petr Holub. Fiala by podle jeho mínění totiž mohl v této roli zaujmout místo bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

reklama

Fiala má podle komentátora příležitost k tomu, aby byl jakýmsi prostředníkem mezi západními a východními státy EU. Důvodem je podle něj pád rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, který tuto roli doposud zastával. „Měl dobré vztahy s Bruselem, respektive s řadou evropských států, na druhou stranu dokázal komunikovat se ‚zlobivými dětmi‘, bez kterých se Evropská unie ale neobejde. To je Polsko a Maďarsko,“ řekl Holub.

Kurz považovaný za mimořádný politický talent, který stanul v čele rakouské vlády v pouhých 31 letech, skončil kvůli možnému korupčnímu jednání a odešel z politiky. „Teď se Rakousko propadlo do nejhlubší politické krize od války a není tu nikdo, kdo by spojoval západ a východ Evropy, a umožnil mezi nimi komunikaci,“ dodal komentátor.

Tuto roli by nově mohlo zastávat právě Česko prostřednictvím nového předsedy vlády. „Nabízí se Česko, protože o Petru Fialovi je známo, že má minimálně s Polskem dobré vztahy a část ODS má kontakty v Maďarsku. Na druhou stranu je z Evropské unie Fiala přijímán jako jistá naděje,“ vysvětlil.

Nyní nastává otázka, zda se do této role Fiala bude chtít stylizovat a zda se mu to případně podaří. „Je otázka, zda na tu výzvu dokáže odpovědět a do jaké míry je Jan Lipavský (nový ministr zahraničí, pozn. red.) schopen tu komunikaci udržet. Tím, že je proevropský, může svoji roli sehrát,“ doplnil Holub.

Stanjura bude mít ve vládě klíčovou roli

Holub se společně s dalším komentátorem, Miroslavem Koreckým z Mladé fronty Dnes, shodl na tom, že s nástupem nové vlády dojde na značnou personální obměnu u českých bezpečnostních složek. Holub upozorňuje, že zejména u policie bylo podezření, že tam působí lidé s nadstandardními vztahy k expremiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Korecký zmiňuje i otázku setrvání dočasného ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Myslí si však, že k jeho odchodu nedojde. „Nevím, zda by si Petr Fiala mohl dovolit tento okatý deal, že by vyhodil Koudelku. To by veřejností bylo vnímáno velmi rozpačitě, zejména pak tou částí, která fandí nové vládě a ODS,“ poznamenal Korecký.

On i Holub mají za to, že mimořádně velkou roli v nové vládě určitě sehraje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Všechny oblasti, které vláda musí řešit jako prvotní, souvisí s financemi – energetická krize, rozpočet a překlenutí rozpočtového provizoria, inflace a dokonce i covid, který bude znamenat další náklady, pokud sem vtrhne omikron a bude potřeba znovu zavírat,“ dodal komentátor MfD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama