Fiala je nadějí EU. Po Kurzovi může spojovat západ s východem, tvrdí komentátor

Nový premiér Petr Fiala (ODS) by se mohl stát důležitou postavou v rámci Evropské unie, která by spojovala západní a východní státy společenství. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Seznam Zpráv Petr Holub. Fiala by podle jeho mínění totiž mohl v této roli zaujmout místo bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Fiala má podle komentátora příležitost k tomu, aby byl jakýmsi prostředníkem mezi západními a východními státy EU. Důvodem je podle něj pád rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, který tuto roli doposud zastával. „Měl dobré vztahy s Bruselem, respektive s řadou evropských států, na druhou stranu dokázal komunikovat se ‚zlobivými dětmi‘, bez kterých se Evropská unie ale neobejde. To je Polsko a Maďarsko,“ řekl Holub.

Kurz považovaný za mimořádný politický talent, který stanul v čele rakouské vlády v pouhých 31 letech, skončil kvůli možnému korupčnímu jednání a odešel z politiky. „Teď se Rakousko propadlo do nejhlubší politické krize od války a není tu nikdo, kdo by spojoval západ a východ Evropy, a umožnil mezi nimi komunikaci,“ dodal komentátor.

Tuto roli by nově mohlo zastávat právě Česko prostřednictvím nového předsedy vlády. „Nabízí se Česko, protože o Petru Fialovi je známo, že má minimálně s Polskem dobré vztahy a část ODS má kontakty v Maďarsku. Na druhou stranu je z Evropské unie Fiala přijímán jako jistá naděje,“ vysvětlil.

Nyní nastává otázka, zda se do této role Fiala bude chtít stylizovat a zda se mu to případně podaří. „Je otázka, zda na tu výzvu dokáže odpovědět a do jaké míry je Jan Lipavský (nový ministr zahraničí, pozn. red.) schopen tu komunikaci udržet. Tím, že je proevropský, může svoji roli sehrát,“ doplnil Holub.

Stanjura bude mít ve vládě klíčovou roli

Holub se společně s dalším komentátorem, Miroslavem Koreckým z Mladé fronty Dnes, shodl na tom, že s nástupem nové vlády dojde na značnou personální obměnu u českých bezpečnostních složek. Holub upozorňuje, že zejména u policie bylo podezření, že tam působí lidé s nadstandardními vztahy k expremiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Korecký zmiňuje i otázku setrvání dočasného ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Myslí si však, že k jeho odchodu nedojde. „Nevím, zda by si Petr Fiala mohl dovolit tento okatý deal, že by vyhodil Koudelku. To by veřejností bylo vnímáno velmi rozpačitě, zejména pak tou částí, která fandí nové vládě a ODS,“ poznamenal Korecký.

On i Holub mají za to, že mimořádně velkou roli v nové vládě určitě sehraje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Všechny oblasti, které vláda musí řešit jako prvotní, souvisí s financemi – energetická krize, rozpočet a překlenutí rozpočtového provizoria, inflace a dokonce i covid, který bude znamenat další náklady, pokud sem vtrhne omikron a bude potřeba znovu zavírat,“ dodal komentátor MfD.

Tagy: