reklama

Komunisté ani ČSSD se už znovu do Sněmovny dostat nemusí, řekl komentátor Kubičko

Ve čtvrtek Poslanecká sněmovna odhlasovala prodloužení nouzového stavu do 12. prosince. Návrh podali komunisté. Změní se tím postavení strany? A jak by mohlo její působení ve Sněmovně vypadat v budoucnu? Na tyto a další otázky v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídal komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.

reklama

Podle Kubička jsou vláda i opozice velmi roztříštěné a nejednotné. Hnutí ANO není kompaktní  politickou stranou uvedl s tím, že mnoho ministrů bylo a je nestraníky. „Když vidíme diskuzi mezi vládními představiteli, člověk by řekl, že je normální že se diskutuje. Na straně druhé vláda, a zejména ta jedna politická strana, by měla mít nějakou jednotnou politiku,“ vysvětlil komentátor.

„Totéž vidíme i v opozici. Když vláda mluvila o nějakém zpřísňování, tak ji opozice kritizovala, že chce příliš zpřísňovat, když je vývoj čísel dobrý. Když teď jsou čísla ne tak pozitivní, tak zase kritizuje, že opatření jsou málo razantní,“ dodal Kubičko s tím, že každá země nyní koronavirovou situaci složitě řeší.

Sněmovna bez KSČM i ČSSD?

Komunisté nyní sehrávají poměrně důležitou roli. Během rozhovoru padla otázka, jak bude „příběh komunistické tolerance“ této vlády pokračovat. „Já si myslím, že oni se na to jednou dali, zvolili docela podivnou taktiku jako radikální levicová strana. Podporují stranu, kterou vede miliardář, člověk, proti kterému by měli vystupovat. Jestliže to jednou udělali, tak to budou muset dohnat do trpkého konce. Obávám se, že to bude znamenat jejich vypadnutí z Poslanecké sněmovny,“ řekl Kubičko.

Stejný osud by mohl čekat i ČSSD. Minimálně by obě strany mohly mít problém se do Sněmovny znovu dostat, míní Kubičko. „I pro sociální demokracii je podpora hnutí ANO, a zejména Andeje Babiše, jak je vidět, velice problematická. Říkám, nechci prognózovat nějak příliš, ale většinou se shodujeme na tom, že obě strany jsou ve velmi delikátním postavení a že jim nezbude nakonec nic jiného, než do voleb ve vládě vydržet a podporovat vládní kroky i v otázce epidemie,“ dodal na závěr komentátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Koronavirus

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama