reklama

Revoluce v boji s covidem. Nový lék může všechno změnit, nešetří nadšením odborníci

Lék na covid paxlovid od firmy Pfizer může zásadně změnit situaci, vypadá jako velmi účinné antivirotikum, shodli se pro CNN Prima NEWS odborníci jako je imunolog Václav Hořejší, epidemiologové Roman Prymula a Rastislav Maďar nebo biochemik Jan Konvalinka. Lék je ve formě tablet. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) Česko plánuje nakoupit až 50 tisíc balení. Není však jasné, kdy do Česka dorazí.

reklama

„Podle dosavadních informací to vypadá, že paxlovid by mohl být velmi účinný, byla by to velká pomoc. Ale není mi známo, jaké byly pozorovány nepříznivé vlastnosti nebo jestli tam nejsou nějaké kontraindikace, ale i principiálně to vypadá jako velmi účinné antivirotikum, které by možná mohlo úplně zásadně změnit celou situaci,“ řekl v pondělí ve vysílání CNN Prima NEWS imunolog Václav Hořejší.

S tím, že lék může v Česku změnit celou situaci, souhlasí i biochemik Jan Konvalinka. „Inhibitory virové proteázy fungují skvěle proti HIV i hepatitidě C. Odborníci očekávali, že podobná sloučenina bude úspěšná, a výsledky podle toho vypadají,“ napsal optimisticky CNN Prima NEWS Konvalinka.

Podobně mluví i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Ale je třeba ověřit v praktickém použití,“ zdůraznil.

Výhodou antivirových léčiv je způsob podání. Na rozdíl od protilátek, které se podávají jako infuze, jde o tablety. Podle výsledků klinických testů navíc paxlovid snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o 85 až 90 procent.

Účinkuje i proti omikronu

K antivirotikům je optimistický i ministr zdravotnictví Válek. „Existují dvě antivirotika, která účinkují velmi dobře proti jednotlivým mutacím i proti omikronu. Jeden z léků je teď dostupný v České republice, jde o molnupiravir od firmy Merck. Uvažuji, že zvýším nákup s firmou standardním způsobem. Druhý lék je paxlovid od firmy Pfizer. Tento lék je bezesporu užitečný, je to perorální lék (podává se ústně – pozn. red.),“ uvedl ve středu po tiskové konferenci vlády ministr.

Podle imunologa Hořejšího by se lék měl nasadit hned na začátku infekce. „Už vlastně trošku preventivně. Pak by to zásadně zbrzdilo rozvoj infekce, protože by to potlačilo množení viru v napadených buňkách,“ vysvětlil odborník, jak by léčivo mělo fungovat.

Imunolog Vojtěch Thon ale varoval, že lék má poměrně složitou toleranci ve smyslu bezpečného použití. „Až lék bude, musí se podávat v nemocnicích, nemůže to být jen tak paušálně. Musíte ho velice dobře dávkovat u správného pacienta. Není to tak, že by někdo přišel a vzal si to jako pilulku a bylo to vyřešeno,“ upozornil pro CNN Prima NEWS. U žen by podle něj navíc mohly nastat i vedlejší účinky, které ale přesněji nespecifikoval.

Nejspíš dorazí pozdě

Optimisticky se k léku staví i epidemiolog Rastislav Maďar. Ten ale zároveň upozornil, že paxlovid bude k dispozici ve větším množství až s odstupem času, kdy už bude hlavní vlna omikronu minulostí.

Není totiž jasné, kdy léčivo do Česka dorazí. Podle Válka resort zdravotnictví čeká jen na to, až smlouvu na dodávku léku schválí americká farmaceutická společnost Pfizer. V pondělí na tiskové konferenci uvedl, že Česko je jednou z prvních zemí, která se v jednáních o dodávce paxlovidu dostala tak daleko.

Česko si podle dřívějšího vyjádření ministra objedná 50 tisíc balení. Podle neformálního příslibu by mělo pak do 30 dní dostat první dodávku, čtvrtinu z celkového počtu v prvním čtvrtletí. Válek původně hovořil o objednávce 100 tisíc dávek za téměř dvě miliardy korun.

Distribuci paxlovidu v Česku bude mít na starost Fakultní nemocnice Brno. „Stoprocentně nejsou problém peníze, jde o zdraví našich občanů. Ale chci mít jistotu, že lék nedostanu v listopadu, ale v březnu. Pokud ze státního rozpočtu máme utratit téměř dvě biliardy, tak pak za lék, který bude užitečný pro občany České republiky nebo alespoň pro velkou část z nich,“ dodal minulou středu Válek.

Na protivirových lécích bude podle odborníků založena zejména léčba pacientů, kteří se nakazí variantou koronaviru omikron. U ní totiž jako prevence před vážným průběhem nefungují v současné době dostupné monoklonální protilátky, ale musí se vyvinout jiné. Kromě paxlovidu už je v Česku také lék molnupiravir od firmy Merck, kterého vláda zřejmě nakoupí ještě víc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

reklama