Očkování proti koronaviru nemá vliv na plodnost, je přesvědčen přední americký odborník na infekční choroby Anthony Fauci. Spolu s dalšími vědci se shoduje, že vakcinace je vhodná jak pro těhotné, tak i pro ženy, které chtějí otěhotnět nebo které kojí. Vakcína navíc podle nich nemá vliv ani na plodnost mužů.
„Nové údaje doplňují předchozí studie, které naznačují, že očkování proti COVID-19 nemá negativní vliv na plodnost,“ uvedl Anthony Fauci na brífinku týmu pro covid Bílého domu s tím, že očkování doporučuje ženám, které se snaží otěhotnět nebo které by mohly otěhotnět v budoucnu. Vakcinaci doporučuje i jejich partnerům, upozornil web GMA.
Každá žena, která byla očkovaná a je těhotná, kojí, snaží se otěhotnět nebo by mohla být těhotná někdy v budoucnu, by podle amerických odborníků měla dostat i třetí posilující dávku vakcíny. Americký lékař své tvrzení opřel hned o dvě nové studie.
Snížení plodnosti u mužů
Jedna z nich byla publikovaná 20. ledna v časopise American Journal of Epidemiology. Ta zkoumala více než dva tisíce párů ve Spojených státech a Kanadě a nezjistila „žádnou nepříznivou souvislost“ mezi očkováním a plodností. A to jak u žen, tak i u mužů.
Když jsou ale muži pozitivně testováni na covid, podle studie u nich může dojít k dočasnému snížení plodnosti. Během následujících 60 dnů je až o 18 procent nižší pravděpodobnost, že muž ženu oplodní.
„Očkování párů usilujících o dítě nezhoršuje plodnost,“ potvrdila v prohlášení i Diana Bianchiová, ředitelka Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development z National Institute of Health, který studii financoval.
Druhá studie publikovaná 25. ledna v časopise Obstetrics & Gynecology se zabývala pacientkami podstupujícími umělé oplodnění. Ta zjistila, že vakcíny značky Pfizer a Moderna neměly nežádoucí účinek spojený s oplodněním. „Naše zjištění přispívají k rostoucímu počtu důkazů o bezpečnosti očkování u žen, které se snaží otěhotnět,“ podotkli vědci.
Vakcíny nemají vliv ani na těhotenství
Mýtus o tom, že vakcíny na covid mohou negativně ovlivnit plodnost, se šířil převážně na sociálních sítích. Výzkumy však ukázaly, že očkovací látka nemá negativní vliv ani na plodnost, ani na těhotenství.
Například studie, kterou 4. ledna zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), nezjistila žádné zvýšené riziko předčasného porodu, když byly ženy očkovány. Ani se jim nenarodilo dítě s nízkou hmotností, jak občas stálo v některých fake news.
Vědci z Yaleovy univerzity zkoumali zdravotní stav u více než 40 tisíc těhotných žen a nezjistili žádné problémy spojené s očkováním v těhotenství. A to bez ohledu na to, v jakém trimestru byly ženy očkovány. Většina z nich však byla očkována ve druhém nebo třetím trimestru.
Podle vyjádření CDC neexistuje ani zvýšené riziko potratu v souvislosti s očkováním. „Míra potratovosti po podání vakcíny byla podobná očekávané míře potratovosti,“ uvedlo tehdy CDC.
Navíc se ukázalo, že koronavirus je pro těhotné nebezpečnější, pokud nejsou očkovány. Podle CDC u nich způsobuje dvojnásobné riziko přijetí na jednotku intenzivní péče a o 70 procent vyšší riziko úmrtí.