reklama

Kontaktní čočky slaví šedesátiny. Jak kousek průhledného gelu usnadnil život brejlounům

Měkké kontaktní čočky patří přesně mezi ty vynálezy, za které jejich autor nějakým omylem nezískal Nobelovu cenu. Pro nás brejlouny je Otto Wichterle člověkem, který nás zbavil jha nepohodlných brýlových obrouček a umožnil nám fungovat prakticky bez omezení. Kontaktní čočky za 60 let své existence prodělaly neuvěřitelný vývoj.

reklama

Zpráva, že budu nosit brýle na dálku, mě zastihla v deseti letech. V té době (psal se rok 1987) jsme my „brejlouni“ neměli mezi vrstevníky zrovna na růžích ustláno. Nehledě na to, že brýle člověka celkem limitovaly při nejrůznějších činnostech. V mém případě se jednalo o sjezdové lyžování, kterému jsem se věnoval nikoli pouze rekreačně. Nasadit si tenkrát na brýle dioptrické ještě brýle lyžařské znamenalo, že dříve či později uvidíte jen zamlžený obraz a ztratíte na svahu orientaci.

Rodiče však už o existenci kontaktních čoček věděli, a tak začali pátrat, kde by se daly sehnat. Nezapomeňme, že tehdy ještě v Československu panoval totalitní komunistický režim, mezi jehož znaky patřilo, že se zboží nekupovalo, nýbrž shánělo. Jednoho dne jsme se vypravili do Hradce Králové, kde údajně v jedné optice bylo možné kontaktní čočky zakoupit.

Pouzdro, roztok, vyváření

Jenže nebylo to jen tak. Čočky jste si museli umět nasadit do oka a než jste si je skutečně odnesli domů, bylo třeba je aspoň pár desítek minut nosit, abyste se ujistili, že vám v očích nevadí a že vám sedí. Problém u mě nastal už v bodě číslo 1. Čočku jsem si nebyl schopen do oka vpravit, nakonec mi je (téměř za použití násilí) instaloval optik. Teprve až u třetího páru jsem mohl říci, že jsou snesitelné.

K čočkám jsem vyfasoval zvláštní pouzdro – plastový váleček s dvěma košíčky pro umístění čoček, naplněný fyziologickým roztokem – a několik rad, jak o tento zázrak optiky pečovat. Nejenže bylo nutné v pouzdru denně roztok měnit, ale čas od času (zpravidla jednou měsíčně) čočky vyvařit v destilované vodě. Zpočátku i s pouzdrem, později už bylo čočky nutné podrobit vařící lázni napřímo. Po roce až roce a půl to ale chtělo pořídit pár nový.

Západní svět byl však i v tomto ohledu daleko před Československem. Což bylo paradoxní, protože měkké kontaktní čočky přece vynalezl Čech. Po listopadu 1989 se kultura kontaktních čoček změnila i u nás. Najednou bylo možné si vybrat z různých alternativ: čočky týdenní, měsíční, roční a podobně.

Nedoceněný génius Wichterle

Nějakou dobu jsem tedy pokračoval v tom, na co jsem byl zvyklý, a používal čočky roční. Znamenalo to však takřka stejnou péči jako předtím. Bez pouzdra a roztoku jsem se neobešel, odpadlo jen vyváření. Teprve před několika málo lety jsem objevil čočky jednodenní. Jejich výhodou je, že nepotřebujete žádný roztok (nemalá finanční úspora) a že si každý den do oka dáte úplně novou – a tedy zcela proteiny neznečištěnou – čočku. A před spaním ji vyhodíte.

Kromě toho dnes existují také čočky pro lidi s astigmatismem (když vedle dioptrií máte ještě cylindry) nebo čočky, kterými můžete změnit barvu svých očí (pochopitelně jen po dobu, co je máte nasazené). Můžete si rovněž vybrat čočky s UV filtrem nebo s různým obsahem vody a propustností kyslíku. Ten je důležitý pro zdraví očí. Zkrátka a dobře, Otto Wichterle byl nedoceněný génius a Nobelovu cenu nezískal nejspíše jen proto, že v jeho době žilo příliš málo brejlounů na to, aby mu ji mohli udělit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění
Nehody

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama