Říká se mu tichý zloděj zraku a většina lidí ani netuší, že existuje. Glaukom neboli zelený zákal vás může připravit o zrak, pokud se na něho nepřijde včas. Pětapadesátiletý Petr podstoupil prohlídku u očaře „náhodou“, když se problémy se zrakem projevily u jeho matky. Té byl diagnostikovaný glaukom v pokročilém stádiu. Protože se jedná o dědičné onemocnění, stejnou diagnózu si vyslechl i Petr, měl ale větší štěstí než jeho maminka.
Druhý březnový týden si připomínáme Světový týden glaukomu. Letos toto datum připadá na týden od 7. do 13. března. Cílem je upozornit širokou veřejnost na vážné onemocnění očí, které může nevratně poškodit zrak. Důležité je především nezanedbávat preventivní prohlídky u očaře, protože čím dříve se na problém přijde, tím větší šance na záchranu zraku je.
K očaři jsem chodil velmi nepravidelně. Nenapadlo mě, že by mohl být nějaký problém, když se mi zrak nezhoršuje a oči nebolí.
Na prohlídky k očaři chodil nyní pětapadesátiletý Petr Dvořák velmi nepravidelně. Když mu bylo 45 let, musel začít nosit brýle na čtení, ale to ho nijak neznepokojovalo. „Je přeci normální, že po čtyřicítce člověku slábne zrak. K očaři jsem zašel jednou za čas, jak jsem si vzpomněl. Přiznám se, že jednou to bylo až po čtyřech letech,“ říká o sobě. Brýle mu stačily a jiné problémy neměl, neviděl tak důvod zajít si na preventivní prohlídku na oční. Navíc byl v jednom kole. „Neměl jsem čas běhat zbytečně po doktorech, když mi nic nebylo – věnoval jsem se chodu své menší firmy, která v posledních letech prosperovala, a zbylý čas se snažil věnovat své rodině a koníčkům. Navíc rodiče se dostali do věku, kdy bylo potřeba o ně víc pečovat,“ pokračuje ve svém vyprávění.
Zelený zákal mamince nenávratně poškodil zrak. Stejnou diagnózu jsem si vyslechl i já, ale naštěstí v ne tak pokročilé fázi.
Při jedné návštěvě u rodičů si jeho šestasedmdesátiletá maminka postěžovala, že v poslední době špatně vidí i přes brýle. Petr ji tedy odvezl k očaři na prohlídku. Věřil, že se vše vyřeší silnějšími dioptriemi, ale diagnóza zněla glaukom neboli oční zákal. „O tomto onemocnění jsem se dozvěděl poprvé. Když mamince udělali podrobnější vyšetření, včetně OCT (optická koherenční tomografie – pozn. red.) a zorného pole, prognóza nebyla příliš příznivá. Zelený zákal měla již v pokročilém stádiu a s nevratnými změnami,“ pokračuje ve svém vyprávění Petr. „Byla u ní zahájena léčba vysokého tlaku kapkami, zároveň však oční lékařka musela zkonstatovat, že ta pouze oddálí další zhoršování a odvrátí možné oslepnutí, nicméně již poškozená vlákna zrakového nervu se vyléčit nedají, k operaci zeleného zákalu se přistupuje tehdy, když konzervativní léčba kapkami neúčinkuje a nitrooční tlak je dál vysoký. Zelený zákal se operací odstranit nedá na rozdíl od operace šedého zákalu,“ vysvětluje Petr.
Dlouho nebolí, ale rychle metastazuje. Rakovina slinivky patří mezi ty nejhorší
Říká se jí tichý zabiják. Nemocní o ní dlouho nemají ani ponětí, první příznaky lze snadno zaměnit s jinými neduhy, a když se na ni přijde, často už bývá pozdě. Rakovině slinivky v posledních týdnech podlehli hned dva umělci – hudebník David Stypka a herečka Hana Maciuchová. Proč tato nemoc často postihuje také kumštýře a jaké jsou šance na plné uzdravení?
Protože glaukom může být dědičný, oční lékařka doporučila vyšetření také Petrovi. A jaké bylo jeho překvapení, když při měření nitroočního tlaku zjistili zvýšené hodnoty... „Na perimetru, který hodnotí periferní vidění, pak byl patrný desetiprocentní úbytek. Přitom jsem do té doby žádné problémy nevnímal,“ pokračuje Petr. Na rozdíl od své maminky měl ale větší štěstí. Glaukom neboli tichý zloděj zraku, jak se mu mnohdy přezdívá, u něho ještě nestihl napáchat takové škody. Od lékaře dostal oční kapky, které snižují nitrooční tlak, čímž dokážou nevratné poškození zraku odvrátit. Bude muset docházet na pravidelné prohlídky, aby se případný progres onemocnění včas zachytil a nedošlo k poškození zraku, jako se tomu stalo u jeho maminky.
Dochází k odumírání zrakového nervu
Jak glaukom neboli zelený zákal vzniká, jaké jsou varovné příznaky a léčby? Na to jsme se zeptali primářky Oční kliniky NeoVize Praha Lucie Valešové.
Paní doktorko, můžete popsat, co přesně si pod pojmem glaukom představit?
U tohoto onemocnění dochází k vážnému poškození – odumírání zrakového nervu, což se projevuje různými poruchami vidění. Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu. Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. I když se zelený zákal objevuje nejčastěji ve vyšším věku, onemocnět mohou i malé děti do jednoho roku věku postižené vrozenou formou glaukomu.
Jak toto onemocnění vzniká?
V oku se stále tvoří nitrooční tekutina, pro správné fungování oka musí však být tvorba a odtok nitrooční tekutiny v určité rovnováze. Jedině tak je hodnota nitroočního tlaku normální a oko pracuje bez problémů. Jakmile ale dojde k porušení rovnováhy, nedochází k dostatečné absorpci tekutiny, uvnitř oka se tvoří větší množství tekutiny nebo se její odtok odtokovými kanálky sníží nebo přeruší, dochází uvnitř oka ke zvýšení nitroočnímu tlaku a ten poškozuje zrakový nerv. Zelený zákal se tedy může rozvíjet i delší dobu bez povšimnutí, a pokud člověk zanedbává preventivní prohlídky, může být onemocnění zjištěno pozdě – poškození zrakového nervu již může být trvalé a závažné.
Jsou nějaké příznaky, které by na nemoc upozornily včas?
Glaukom probíhá zpravidla bez příznaků a bez bolesti. Obtíže většina postižených zaregistruje až v pozdějších fázích nemoci, kdy se objeví menší výpadky zorného pole, porucha periferního vidění, rozmazané okraje zorného pole, snížená zraková ostrost a potíže s viděním při práci na blízko a v tmavých prostorách. Zřetelné poruchy vidění jsou však již známkou určitého poškození zrakového nervu, a to většinou již nelze napravit. Pokud postižený zelený zákal neléčí, poškození zraku se zhoršuje a může nastat i úplná slepota. Účinným řešením, jak předejít ztrátě zraku a odhalit glaukom včas, jsou preventivní prohlídky u očního lékaře.
Když je glaukom diagnostikován, jak probíhá následná léčba?
Základem jakékoli léčby je včasné odhalení nemoci. Detailní výsledky vyšetření pak umožní stanovit tu nejvhodnější léčbu. V případě glaukomu byste měli vědět, že zrak nelze nikdy zcela obnovit, neboť poškození zrakového nervu je trvalé, ale rozvoj nemoci lze zastavit, a tak zabránit dalšímu zhoršování zraku. V léčbě začínajícího glaukomu se většinou využívají oční kapky snižující tlak uvnitř oka, v rozvinutých fázích nemoci se zpravidla přistupuje k chirurgickému zákroku, který zajistí dostatečný odtok tekutiny z oka nebo snižuje tvorbu nitrooční tekutiny, operace se provádí s cílem snížit nitrooční tlak.
Jsou nějaké statistiky, kolik lidí zeleným zákalem ročně onemocní?
Udává se, že pro glaukom se léčí 1 až 5 % lidí. Bohužel u části lidí není glaukom rozpoznán, a tudíž se neléčí. Ještě větší část lidí se léčí zbytečně, protože se u nich nejedná o glaukom, ale o oční hypertenzi. Doporučuji vyšetření stavu oka přístrojem OCT, jehož výsledky lékaři umožní udělat správné rozhodnutí.
Světový týden glaukomu
Cílem Světového týdne glaukomu, který je společnou akcí Světové glaukomové asociace (WGA) a Světové asociace pacientů s glaukomem (WGPC) je upozornit širokou veřejnost na problematiku zeleného zákalu. V letošním roce připadá Světový týden glaukomu na týden od 7. do 13. března. V rámci osvětové kampaně proběhnou také napříč Českou republikou preventivní akce pod záštitou České glaukomové společnosti. Více informací o Světovém týdnu glaukomu se dozvíte www.glaucomaweek.cz nebo na www.facebook.com/glaukom.cz.