Rozhovor s Václavem Klausem (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Vláda by podle Václava Klause měla nechat zdravé lidi žít a léčit nemocné. Mezi léky proti koronaviru ale nepočítá očkovací látku. „To je někde mezi tím,“ řekl Klaus v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Koronavirus je podle bývalého českého prezidenta obdoba chřipkového viru, proti kterému jednorázová vakcinace dlouhodobě nepomůže.
Očkování má podle Václava Klause za cíl sprovodit virus ze světa. „To se ale, zdá se, nedaří. Koronavirus je něco jiného než neštovice, proti kterým jsme kdekdo byli očkováni,“ řekl Klaus. Podle exprezidenta jde o obdobu chřipkového viru, proti kterému je nutné se nechat očkovat opakovaně, protože imunita získaná vakcinací účinkuje jen krátkodobě. „V tomto smyslu je SARS-CoV-2 stejná věc jako chřipka,“ dodal.
Václav Klaus hovořil také o statistikách hospitalizací nebo o (ne)přeplněných nemocnicích. Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus dále reagoval na slova prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, podle kterého neschopnost vlády podrazila nohy zdravotníkům. Zdravotnický systém s nemocnicemi na prvním místě tak prý může čelit riziku kolapsu. „Celá hra o katastrofickém stavu zdravotnictví prostě není seriózní,“ řekl Klaus.
Nehrajme si s čísly
Jako argument přitom použil příklad nemocnice v Hradci Králové. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle Klause řekl, že právě toto zdravotnické zařízení je v katastrofálním stavu a lidé leží na chodbách. „Hodinu poté promluvil v médiích ředitel této nemocnice a označil to za nesmysl. Řekl, že je to lež, že to zkrátka není pravda,“ vysvětlil Václav Klaus. Podle něho je zcela normální, že občas některé nemocnice musí převážet pacienty do jiných klinik. „Když někde na Opavsku vypukne salmonela, také pacienty převážejí jinam,“ dodal exprezident.
Klaus rovněž argumentoval daty z Fakultní nemocnice Brno. Podle nich zařízení v roce 2020 hospitalizovalo přibližně 59 tisíc pacientů, o rok dříve 67 tisíc a v roce 2015 prý dokonce 71 tisíc. Ani zaplněnost lůžek brněnské nemocnice podle Klause nenarážela v roce 2020 na limity celkové kapacity. „Celou minulou dekádu to bylo kolem 71 procent a skutečné využití lůžkové kapacity této veliké nemocnice v loňském roce bylo 60,6 procenta,“ řekl bývalý dlouholetý politik.
Odmítá tak tvrzení, že nemocnice jsou „totálně přecpané“. Klaus tím nezpochybňuje, že pokud nastane epidemie, je třeba kapacity nemocnic přerozdělit od jednoho typu léčení k jinému včetně případného převážení pacientů. „Nehrajme si ale se statistikami. Zkusme maximálně léčit pacienty, zkusme minimalizovat počet úmrtí, což je zásadní cíl. Ale metody, které se k tomu používají, k tomu nevedou,“ dodal Václav Klaus.