Italská mafie získává sympatie místních obyvatel, když rozděluje bezplatně jídlo chudým rodinám, které jsou v karanténě a zůstaly zcela bez peněz.
Ze začátku pandemie, kdy začínala karanténa, Italové zpívali na terasách, v oknech domů a volali do všech stran vzkaz „andrà tutto bene“ (všechno bude v pořádku). Postupem času ale píseň i volání utichlo a rozprostřel se neklid velké části obyvatel. Zvláště chudí na jihu země začali stále více chápat, že se děje něco vážného.
V posledních dnech se začaly objevovat videozáběry známých mafiánských gangů, jak distribuují základní potraviny v nejchudších oblastech Itálie – v Kampánii, Kalábrii, Sicílii a Puglii. Podle britského deníku The Sun se snaží podporou a nabízením bezúročných půjček získat postupně náklonnost a následně i absolutní kontrolu nad životy chudých lidí.
Tak to vidí také Roberto Saviano, který je autorem knihy Gomora, podle které byl natočen i známý film. Saviano je znalcem mafie a žije pod ochranou policie v New Yorku a pro deník Daily Mail tvrdí, že se mafie také chystá převzít řadu podniků, které díky koronavirové krizi zkrachují.
Saviano upozorňuje i na to, že v Neapoli na nařízení „Camorry“ všichni věřitelé naráz zrušili úvěry u svých půjček. „Proč to udělali? Pro dobro?“ ptá se Saviano a odpovídá si: „Je to pro jejich popularitu, nebo aby někdo podepsal smlouvu výhodnou pro mafii.“
Stejné obavy uvádí i policejní vyšetřovatelé nebo politici, kteří bojují proti mafii a berou ji stejně jako virus.
„Již přes měsíc jsou zavřeny obchody, kavárny, restaurace a bary," řekl Nicola Gratteri, šéf státního zastupitelství v Catanzaru, na jihu Itálie. Dodává známou skutečnost: „Miliony lidí pracují v šedé ekonomice, což znamená, že více než měsíc nemají žádný příjem a ani netuší, kdy se vrátí do práce. Pokud stát těmto rodinám včas nepomůže, bude mafie poskytovat své služby a vynutí si kontrolu nad životy lidí.“
Stejně varuje ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová: „Mafie může využít rostoucí chudoby a přejít k náboru lidí do své organizace.“
Zdá se, že mafie již někde přebírá organizaci života. Například nutí vlastníky malých prodejen, aby dávali své zboží zdarma a organizuje krádeže v supermarketech. Sicilští státní zástupci vyšetřují činnost skupiny na Facebooku pod názvem „Národní revoluce“, která podněcuje lidi k rabování supermarketů.
Itálie v zajetí koronaviru: Lékaři spí v práci, při nedostatku kapacit se u pacientů postupuje jak za války, říká Češka žijící v Itálii
„Nejhorší problém je kapacita na jednotkách intenzivní péče. V mém kraji je obsazeno momentálně asi 80 % lůžek. Při obrovském počtu nakažených JIPky nestíhají a dochází k situacím jako za války. První jde na intubaci ten, který má nejvyšší naději na přežití. Takže každý, kdo se chová zodpovědně, chrání svým chováním současně i své rodiče a prarodiče.“ Druhá část rozhovoru o nezáviděníhodné situaci v Itálii, o níž promluvila exkluzivně pro onlin
Starosta sicilského Palerma Leoluca Orlando žádá vládu, aby vydala „finance pro přežití“ těm nejchudším, neboť existují vážné obavy, že „zločinecké skupiny budou nabádat k násilným činům“.
Profesor kriminalistiky na oxfordské univerzitě Federico Varese říká, že „mafie není pouhou kriminální organizací. Jsou to organizace, které chtějí vládnout celým územím a trhy. Zapomíná se, že mafie má svoje regionální zázemí, ze kterého vše organizuje.“
Již citovaný státní zástupce Nicola Gratteri ke všemu dodává: „Mafiánští bossové berou svá města jako posedy, kde jsou na číhané. Dobře si uvědomují, že mají-li zde vládnout, musí se o lidi postarat. Dělají to, aby využili příležitosti ve svůj prospěch. Boss je v očích lidí, když zaklepe a přinese jídlo zdarma, hrdinou. Ví, že když bude potřeba, bude mít podporu, a stejně tak mafie sponzoruje výběr politiků, kteří jim pak budou napomáhat v kriminální činnosti.“