Koruna sílí vůči euru na desetileté maximum. Překoná vousatý rekord z léta 2008?

Česká koruna (Ilustrační foto)

Koruna rekordně posílila

Česká měna pokračuje ve zpevňování vůči euru a blíží se čtyřiadvacetikorunové hranici. Euro bylo možné takto lacino pořídit naposledy před deseti lety. Koruna se tak ocitla na dohled absolutnímu rekordu z července 2008.

Euro je možné na devizovém trhu pořídit za méně než 24,30 koruny. Česká měna je tak vůči euru nejsilnější od září 2011. Koruna posiluje soustavně od 26. listopadu loňského roku, kdy se její kurz vůči euru pohyboval nad hranicí 25,50. Přitom ještě v březnu 2020 euro stálo přes 27,50. Za poslední rok euro zlevnilo přibližně o dvě koruny.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy koruně bezprostředně pomohlo úterní slyšení guvernéra americké centrální banky Jeroma Powella před senátním bankovním výborem amerického Kongresu.

Koruně pomohl i šéf Fedu

Důvody jejího téměř dvouměsíčního posilování však Kovanda vidí jinde. „Koruna již delší dobu těží z rapidního zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky. Trh míní, že ČNB do konce března zvedne tuto sazbu na 4,5 procenta,“ uvedl Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS.

Jinak řečeno, růst základních úrokových sazeb ČNB způsobuje, že korunová aktiva jsou v očích investorů atraktivnější než eurová. Základní sazba Evropské centrální banky je totiž stále záporná. Investice například do korunových dluhopisů nesou vyšší výnos než do eurových, tím pádem roste poptávka po koruně, a tedy její cena neboli směnný kurz.

Když zasáhl Tůma

Koruna se tak vůči euru ocitla na dohled absolutnímu rekordu z července 2008. Tehdy bylo možné jednotnou evropskou měnu nakoupit za 22,88 koruny. Proti silné české měně se před 13,5 roku bouřili vývozci, protože jejich zboží se na zahraničních trzích stávalo dražší, tedy méně konkurenceschopné.

Proti silné koruně nakonec zakročil i tehdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Vystačil si však tenkrát se slovní intervencí. „Debata, kterou jsme měli na posledním jednání o měnové politice, jestli ponechat, nebo zvýšit sazby, je v tuto chvíli ukončena – teď bude debata, jestli sazby ponechat, nebo snížit,“ uvedl Tůma pro agenturu Bloomberg.

Silná koruna totiž začala být vážnou hrozbou pro celou českou ekonomiku. „Pokud by koruna zůstala na současných úrovních nebo dále posílila, nemohu vyloučit, že bude na stole debata, o kolik (sazby) snížit,“ dodal tehdejší guvernér ČNB.

Padne skoro 14letý rekord?

Může se tedy situace z léta 2008 zopakovat? „Myslím si, že je to málo pravděpodobné. Investoři již do svých rozhodnutí o nákupu či prodeji koruny zakomponovali očekáváný vývoj měnové politiky ČNB v dalších týdnech a měsících, takže nějaké další dramatické posílení koruny neočekávám. Navíc je třeba si uvědomit, že roste tlak na Evropskou centrální banku, aby rovněž postupně utahovala měnověpolitické šrouby,“ řekla CNN Prima NEWS ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija.

Podle ní to bude znamenat, že investoři se začnou opět více soustředit na euro, protože případné zvyšování sazeb ECB jej bude činit atraktivnější v porovnání se současností. „Bude se tak smazávat rozdíl mezi výhodností investic do korunových a eurových aktiv,“ dodala ekonomka. Je také přesvědčena, že pokud by koruna skutečně pokračovala v takto prudkém posilování, nezůstalo by to bez odezvy ze strany ČNB. „Nemyslím, že by proti koruně intervenovala přímo na devizovém trhu, ale třeba by sazby zvýšila méně, než se nyní očekává, nebo by jejich zvýšení o několik týdnů či měsíců odložila,“ uzavřela Hedija.

Tagy:
rekord Česká národní banka Evropská centrální banka Lukáš Kovanda euro koruna Zdeněk Tůma Fed Veronika Hedija směnný kurs česká měna Federální rezervní systém devizový kurs posílení Kongres Spojených států amerických TRINITY BANK a.s. Veronika Bachanová Jerome Powell