reklama

Koruna sílí vůči euru na desetileté maximum. Překoná vousatý rekord z léta 2008?

Česká měna pokračuje ve zpevňování vůči euru a blíží se čtyřiadvacetikorunové hranici. Euro bylo možné takto lacino pořídit naposledy před deseti lety. Koruna se tak ocitla na dohled absolutnímu rekordu z července 2008.

reklama

Euro je možné na devizovém trhu pořídit za méně než 24,30 koruny. Česká měna je tak vůči euru nejsilnější od září 2011. Koruna posiluje soustavně od 26. listopadu loňského roku, kdy se její kurz vůči euru pohyboval nad hranicí 25,50. Přitom ještě v březnu 2020 euro stálo přes 27,50. Za poslední rok euro zlevnilo přibližně o dvě koruny.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy koruně bezprostředně pomohlo úterní slyšení guvernéra americké centrální banky Jeroma Powella před senátním bankovním výborem amerického Kongresu.

Koruně pomohl i šéf Fedu

Důvody jejího téměř dvouměsíčního posilování však Kovanda vidí jinde. „Koruna již delší dobu těží z rapidního zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky. Trh míní, že ČNB do konce března zvedne tuto sazbu na 4,5 procenta,“ uvedl Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS.

Jinak řečeno, růst základních úrokových sazeb ČNB způsobuje, že korunová aktiva jsou v očích investorů atraktivnější než eurová. Základní sazba Evropské centrální banky je totiž stále záporná. Investice například do korunových dluhopisů nesou vyšší výnos než do eurových, tím pádem roste poptávka po koruně, a tedy její cena neboli směnný kurz.

Když zasáhl Tůma

Koruna se tak vůči euru ocitla na dohled absolutnímu rekordu z července 2008. Tehdy bylo možné jednotnou evropskou měnu nakoupit za 22,88 koruny. Proti silné české měně se před 13,5 roku bouřili vývozci, protože jejich zboží se na zahraničních trzích stávalo dražší, tedy méně konkurenceschopné.

Proti silné koruně nakonec zakročil i tehdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Vystačil si však tenkrát se slovní intervencí. „Debata, kterou jsme měli na posledním jednání o měnové politice, jestli ponechat, nebo zvýšit sazby, je v tuto chvíli ukončena – teď bude debata, jestli sazby ponechat, nebo snížit,“ uvedl Tůma pro agenturu Bloomberg.

Silná koruna totiž začala být vážnou hrozbou pro celou českou ekonomiku. „Pokud by koruna zůstala na současných úrovních nebo dále posílila, nemohu vyloučit, že bude na stole debata, o kolik (sazby) snížit,“ dodal tehdejší guvernér ČNB.

Padne skoro 14letý rekord?

Může se tedy situace z léta 2008 zopakovat? „Myslím si, že je to málo pravděpodobné. Investoři již do svých rozhodnutí o nákupu či prodeji koruny zakomponovali očekáváný vývoj měnové politiky ČNB v dalších týdnech a měsících, takže nějaké další dramatické posílení koruny neočekávám. Navíc je třeba si uvědomit, že roste tlak na Evropskou centrální banku, aby rovněž postupně utahovala měnověpolitické šrouby,“ řekla CNN Prima NEWS ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija.

Podle ní to bude znamenat, že investoři se začnou opět více soustředit na euro, protože případné zvyšování sazeb ECB jej bude činit atraktivnější v porovnání se současností. „Bude se tak smazávat rozdíl mezi výhodností investic do korunových a eurových aktiv,“ dodala ekonomka. Je také přesvědčena, že pokud by koruna skutečně pokračovala v takto prudkém posilování, nezůstalo by to bez odezvy ze strany ČNB. „Nemyslím, že by proti koruně intervenovala přímo na devizovém trhu, ale třeba by sazby zvýšila méně, než se nyní očekává, nebo by jejich zvýšení o několik týdnů či měsíců odložila,“ uzavřela Hedija.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama