Kosovo se obrátilo na Severoatlantickou alianci, která má v oblasti své vojáky, aby zemi pomohla s řešením etnických potyček. Další vlnu nepokojů vyvolalo sobotní zatčení kosovského Srba – policisty, který na protest proti vládním opatřením složil funkci.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, Bělehrad ale tento akt neuznal, od té doby tak dochází v oblasti k nepokojům. Na severu Kosova žije početná srbská menšina, která se s plány Prištiny příliš neztotožňuje.
To se projevilo i na počátku další vlny nepokojů. Kosovské úřady začaly usilovat o to, aby kosovští Srbové měli na autech výhradně kosovské poznávací značky. Etnické Srby tento nápad pobouřil, Priština ho s nimi navíc údajně předem nekonzultovala.
Hrozba srbské invaze do Kosova? Sebevražedný pokus. Bělehrad spíš hraje hru, říká expert
Napětí mezi Srbskem a Kosovem v posledních dnech opět roste. Srbská vláda dokonce naznačila, že by do Kosova mohla poslat armádu a policii, údajně kvůli obavám z etnického násilí páchaného proti srbské menšině na sousedním území. Kosovo taková vyjádření označuje za otevřenou hrozbu agrese. O pravděpodobnosti vpádu srbských vojsk do Kosova a okolnostech dlouhodobého sporu se rozpovídal vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.
V reakci na toto opatření opustili státní policii někteří kosovští Srbové. Jednoho z nich posléze úřady zadržely, podle nich v minulosti organizoval teroristické útoky. A rozbuška dalších nepokojů byla na světě. Srbové na severu Kosova se začali bouřit a blokovat ulice.
Na několika místech se střílelo. Pod palbu se měla dostat kosovská policie. Na vozidlo unijní mise EULEX, jejímž cílem je udržování klidu v oblasti, dokonce dopadl zábleskový granát. Informovala o tom americká CNN.
Vnitropolitická hra
Kosovský premiér Albin Kurti se proto v reakci na vzrůstající násilí obrátil na NATO. Vojáci Severoatlantické aliance jsou v Kosovu dlouhodobě přítomní. Kurti žádá NATO o intervenci, která by napětí zmírnila.
Kosovský premiér chce zejména pomoci s ukončením blokády silnic na severu země, kterou mají podle něj na svědomí „zločinecké gangy“.
V posledních dnech se začala v souvislosti s napětím skloňovat možnost srbské invaze do Kosova. Něco takové ale není podle expertů příliš reálné.
„Jde už o takový folklor. Srbský prezident Aleksandar Vučić vždy dokáže situaci vygradovat, využívá k tomu obrovskou sílu provládních médií. Kdybych měl spočítat, kolikrát už jsem si na titulních stránkách těchto novin přečetl, že zítra vypukne válka v Kosovu, došel bych k desítkám případů. Vučić udržuje své obyvatelstvo v neustálém napětí, lid se díky tomu semkne okolo něj. Nakonec v poslední chvíli ale situaci ‚zachrání‘. Je to taková vnitropolitická hra,“ myslí si Matyáš Zrno, vedoucí televizní zahraniční redakce CNN Prima NEWS.